متقاضیان وام ازدواج بخوانند

متقاضیان وام ازدواج بخوانند

برای دریافت وام ازدواج نیازی به مراجعه حضوری به شعب بانکها نیست و پروسه آن همچون قبل بوسیله سامانه مربوطه که بانک مرکزی تعبیه کرده است، انجام می شود اما باتوجه به برخی سوالات و ابهامات متقاضیان این وام در طول پروسه ثبت نام، ایسنا پاسخ و توضیحات این ابهامات را ارائه کرده است.


به گزارش لوازم فلزی به نقل از ایسنا، وام ازدواج یکی از وام های پرتقاضای نظام بانکی است که هر ساله در بودجه کشور، بانک مرکزی و دولت مکلف می شوند به بانکها ابلاغ کنند تا درصدی از وام های پرداختی خودرا به این امر اختصاص دهند.
بدین منظور، طبق قانون بودجه امسال تسهیلات قرض الحسنه ازدواج برای هر یک از زوج ها معادل ۷۰ میلیون تومان و با دوره بازپرداخت ۱۰ ساله تعیین شده است.
همچنین، بمنظور کاهش سن ازدواج جوانان، بانک مرکزی مکلف شد که تسهیلات قرض الحسنه ازدواج برای زوج های زیر ۲۵ سال و زوج های زیر ۲۳ سال واجد شرایط دریافت تسهیلات ازدواج را تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان افزایش دهد.
دراین زمینه، بانکها باید برای ضمانت فقط یکی از سه مورد اعتبارسنجی، یعنی یک ضامن و سفته یا سهم فرد از حساب یارانه هدفمندی را به منزله ضمانت بپذیرند و طبق گفته مدیر اداره اعتبارات بانک تعداد ضامن ها در متن قانون پیش بینی نشده و مبنای اعتبارسنجی (وضعیت مالی متقاضی و ضامن) اعلام شده است.
براین اساس، به تشخیص بانکها ممکنست تعداد ضامن ها کم یا زیاد شود.
ثبت نام وام ازدواج بصورت اینترنتی و بوسیله مراجعه به سایت تسهیلات قرض الحسنه وام ازدواج ۱۴۰۰ ve.cbi.ir انجام می شود.
این سایت توسط بانک مرکزی به راه افتاده است تا متقاضیان در هرساعتی از شبانه روز برای ثبت نام و پیگیری درخواست خود به این سایت مراجعه کنند. اما در این بین، تعدادی از متقاضیان برای تکمیل پروسه ثبت نام خود با ابهامات و سوالاتی مواجهند که در ادامه به آنها پاسخ داده شده است.
یکی از مشکلاتی که برخی متقاضیان وام ازدواج با آن درگیر هستند، پذیرفته نشدن مکرر کُد امنیتی ورود به سامانه برای تکمیل فرآیندهای ثبت نام است که پیگیری های خبرنگار ایسنا از بانک مرکزی با این پاسخ مواجه گردید که حروف مدنظر که برای ورود به سامانه تعبیه شده اند به کوچک و بزرگ بودن صفحه کلید حساس است و افراد باید به این مساله در وارد کردن کُد مربوطه توجه نمایند.
از طرف دیگر، در پروسه ثبت نام برای دریافت وام ازدواج باید از بین بانکهای عامل موظف به پرداخت این تسهیلات، یکی از آنها انتخاب گردد که سامانه مربوطه در زمان انتخاب بانک عامل این پیغام را می دهد که "هنگام انتخاب بانک عامل، بانکی را انتخاب کنید که بتوانید در آن بانک ضامن تامین کنید".
این پیام به این معنا است که پیش از انتخاب بانک عامل از شرایط بانک مورد نظر برای گرفتن ضامن اطلاع پیدا کنید تا پروسه دریافت تسهیلات برای شما تسهیل شود و ضامنی متناسب با شرایط آن بانک ارائه دهید.
علاوه بر این، برخی دیگر از متقاضیان وام ازدواج که بتازگی به سامانه برای ثبت نام و دریافت وام مراجعه نموده اند، اینطور توضیح دادند که برای انتخاب بانک عامل تنها یک بانک به آنها معرفی شده است.
پاسخ بانک مرکزی به این مساله نیز این است که منابع بانکهای عامل برای پرداخت وام ازدواج از طرف بانک مرکزی در هفته اول هر ماه شارژ می شود که هر بانکی بسته به تعداد ثبت نام هایی که دریافت می کند، ظرفیت آنها تکمیل می شود و انتخاب مجدد آنها بعنوان بانک عامل برای دریافت وام ازدواج از طرف سایر متقاضیان در اوایل ماه بعد با شارژ شدن سهمیه آنها فعال می شود.
البته، ممکنست با درخواست بانک هایی که سهمیه آنها برای پرداخت وام ازدواج به انتها رسیده است، بانک مرکزی پیش از شروع ماه با درخواست آنها موافقت کند و با تمدید سهمیه برای پرداخت وام ازدواج بتوان آنها را در سامانه بعنوان بانک عامل انتخاب نمود.1400/06/23
11:42:12
5.0 / 5
210
تگهای خبر: بودجه , ثبت نام , دولت , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی