در گزارش لوازم فلزی مطرح شد؛

گام مهم در رصد کیفیت

گام مهم در رصد کیفیت

معاون دفتر ارزیابی کیفیت کالا سازمان استاندارد اظهار داشت: از سال ۱۴۰۳ نرخ کیفیت کالا و خدمات مشابه نرخ تورم به صورت سالانه اعلام خواهد شد.اسماعیل امینی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار نمود: بر مبنای بندهایی که در قانون تحقیق و توسعه برای سازمان ملی استاندارد تدوین و همینطور تکلیف هایی که در شورایعالی استاندارد به ما محول شد، مقرر شد نظام جامع کیفیت کشور ایجاد شود تا از این طریق فرهنگ استاندارد در جامعه رسوخ کند.
معاون دفتر ارزیابی کیفیت کالا و خدمات سازمان ملی استاندارد اضافه کرد: نظام جامع کیفیت ۳ رکن اساسی دارد که رکن نخست راهبرد ملی کیفیت کشور است که مصوبه شورایعالی استاندارد بوده و از تاکیدات رهبری و جزو سیاست های اقتصاد مقاومتی است. این راهبرد تکلیفی برای همه ارگان های کشور است. در همین رابطه یک راهبرد کلی تدوین شد که تمام راهبردهای کیفی در بخش های جزئی همسو با آن شده و به شکلی یکپارچه و منسجم شوند.
وی افزود: به جهت اینکه یک راهبرد اندازه گیری شود باید سنجه داشته باشیم که نظام ارزیابی ملی کیفیت این کار را انجام می دهد و خروجی این نظام برترین های جایزه ملی کیفیت خواهند بود.
تعیین نرخ کیفیت کالا و خدمات به صورت سالانه
امینی اظهار داشت: بحث دیگر سنجش، نرخ کیفیت کالا و خدمات است؛ این مورد به معنای رصد کردن کیفیت کالا و خدمات به صورت سالانه است که ضوابطی مشابه نرخ تورم دارد. نرخ کیفیت در واقع خروجی نظام جامع کیفیت خواهد بود و بر طبق این نرخ سیاست های حمایتی و کنترلی در حوزه استاندارد و کیفیت تدوین خواهد شد.
معاون دفتر ارزیابی کیفیت کالا و خدمات سازمان ملی استاندارد اضافه کرد: برای سنجش تورم همه کالاها را در نظر نمی گیرند بلکه مرکز آمار ایران ۳۸۰ قلم کالا و خدمات را ارزیابی و در نهایت نرخ تورم را اعلام می کند، ما هم در نرخ کیفیت کالا و خدمات دقیقاً همین کار را خواهیم کرد.
وی خاطرنشان کرد: هم اکنون حدود هزار فرآورده در سه حوزه غذایی، فلزی و غیرفلزی مشمول استاندارد الزامی هستند، از این هزار قلم، کالاهایی که در سبد خانوار بیشترین مصرف و ضریب اهمیت را دارند، در نرخ کیفیت مورد ارزیابی قرار خواهند گرفت. این نرخ کیفیت برای کالاهای خوراکی و غیرخوراکی همچون لوازم خانگی در هر نقطه از کشور اعلام خواهد شد.
امینی اظهار نمود: در همین رابطه دو سه ماه پیش با دانشگاه صنعتی شریف قراردادی سه ساله منعقد کردیم و بعد از اتمام بررسی ها، نرخ کیفیت کالا و خدمات از سال ۱۴۰۳ مشخص و اعلام خواهد شد.

1400/08/30
23:57:18
5.0 / 5
242
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی