ناتوانی افغانستان از پرداخت بدهی برقی

ناتوانی افغانستان از پرداخت بدهی برقی

لوازم فلزی: تحریمهای بین المللی مقابل طالبان، سبب شده است کشورهای آسیای مرکزی نتوانند پول صادرات برق به افغانستان را دریافت نمایند.به گزارش لوازم فلزی به نقل از ایسنا، خبرگزاری طلوع نیوز گزارش کرده که ازبکستان و تاجیکستان قادر نیستند بدهی ۱۰۰ میلیون دلار را برای برقی که به افغانستان صادر کرده اند دریافت نمایند برای اینکه کابل نمی تواند پول انتقال دهد.

اختر محمد نصرت، سخنگوی وزارت نیرو و آب افغانستان اعلام نمود: ما می خواهیم پول پرداخت نماییم اما مشکل در بانک هاست.

طبق برآورد بازرسی کل ویژه بازسازی افغانستان –دیده بانی که توسط کنگره آمریکا به وجود آمده بود - افغانستان بیش از ۸۰ درصد از برق مورد نیازش را وارد میکند که حدود ۲۲۰ میلیون دلار در سال هزینه دارد.

ازبکستان بزرگترین صادرکننده برق به افغانستان است و امسال نیمی از واردات برق این کشور، از ازبکستان و باقی آن از تاجیکستان بوده است. هر دو کشور توافقهای تامین برق بلندمدتی دارند که قبل از به قدرت رسیدن طالبان امضا شده بودند. ازبکستان امسال قراردادی برای تامین دو میلیارد کیلووات ساعت برق برای افغانستان به ارزش ۱۰۰ میلیون دلار دارد. تاجیکستان هم ۱.۵ میلیارد کیلو وات ساعت به ارزش ۶۹ میلیون دلار را برای افغانستان تامین خواهدنمود. اما زمان دریافت این پول مشخص نیست.

نه ازبکستان که روابط دوستانه ای با طالبان دارد و نه تاجیکستان، به سبب بدهی پرداخت نشده برق همسایه خود قطع نکرده اند.

برنامه توسعه سازمان ملل متحد (UNDP) هشدار داده است هر گونه قطع عرضه برق از آسیای مرکزی، بیش از ۱۰ میلیون افغانی را در خاموشی خواهد برد.

طلوع نیوز مشخص نکرد هر یک از این کشورها چه میزان از افغانستان طلب دارند اما عمده این بدهی برقی مربوط به ازبکستان است.

شرکت برق افغانستان (DABS) در ژانویه و فوریه شش میلیون دلار از ۳۳ میلیون دلار بدهی که از شروع سال ۲۰۲۲ داشت را به تاجیکستان پرداخت کرد.

اما افغانستان همچنان بدهی کلانی مربوط به واردات برق از دو همسایه خود دارد. رویه ارسال پولی که افغانستان به تاجیکستان منتقل کرد هم مشخص نشده است.

مدیر سابق شرکت DABS، جنگ در اوکراین را مسبب ایجاد مشکلات در فرآیند انتقال بانکی برای همسایگان افغانستان خوانده است. ممکنست این گفته درست باشد اما تحریمها مقابل طالبان و مشکل مربوط به کسری شدید درآمد دولت، احیانا مشکل بزرگتری بوده است.

طالبان با کمبود شدید درآمد روبروست که مانع تامین برق تولید داخل و خارج برای شبکه نیروی افغانستان می شود. در آخر سال گذشته برنامه توسعه سازمان ملل متحد بدهی برقی پرداخت نشده افغانستان و دارایی های مسدود شده این کشور و افت کمک بین المللی بعد از به قدرت رسیدن طالبان را مرتبط دانست.

بر اساس گزارش اویل پرایس، با در نظر گرفتن این حقیقت، ازبکستان در راس جامعه بین الملل خواهان آزاد شدن داراییهای افغانستان برای مساعدت با جلوگیری از وقوع بحران انسانی در این کشور شده است.
1401/03/01
11:23:19
5.0 / 5
192
تگهای خبر: تولید , دولت , شركت , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی