معاون وزیر اقتصاد پاسخ داد:

هدف از تفکیک حساب های تجاری چیست؟

هدف از تفکیک حساب های تجاری چیست؟

لوازم فلزی: معاون وزیر اقتصاد توضیحاتی را درمورد تفکیک حساب های تجاری و شخصی ارائه نمود.


داوود منظور در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به مصوبه شورای پول و اعتبار درمورد تفکیک حساب های تجاری از شخصی اظهار داشت: زمانی که یک حسابی تجاری می شود، از امتیازاتی برخوردار می شود که این امتیازات عمدتاً برای تسهیل کسب وکار است. برای مثال آستانه میزان پولی که صاحب حساب تجاری می تواند در روز جابه جا کند، فرق خواهد کرد، درحقیقت در اولین مرحله موضوع مالیات مطرح نیست. موضوع این است که مشخص شود چه حساب هایی تجاری یا مشکوک به تجاری هستند. اگر تجاری شدند در گروه خاصی با امتیازاتی قرار می گیرند.
وی افزود: البته حساب های تجاری به عنوان حساب فروش هم شناسایی می شوند. یعنی آنچه در این حساب ها واریز خواهد شد به عنوان فروش تلقی می شود. هدف این است که مشخص شود چه حساب هایی برای اهداف تجاری استفاده می شود که این پروسه به غیر از گرفتن مالیات کاربردهای دیگری هم دارد. برای مثال بانک مرکزی برای رصد چرخش پول و حکمرانی ریال، نیاز دارد بداند حساب های تجاری کدام هستند، چه مقدار گردش دارند و آیا این گردش ها مشکوک به پولشویی هستند یا خیر. اهداف این تفکیک گسترده است اما بصورت نامطلوب بین مردم معرفی شده است و تصور این است که ملاک فقط مالیات گرفتن است.
رئیس سازمان امور مالیاتی با تأکید بر این که مالیات گیری تابع قوانین مالیاتی است، اظهار داشت: این که چه میزان و از چه کسانی مالیات گرفته شود قانون خودرا دارد. موضوع نظام بخشی به مراودات پولی در اقتصاد و نظارت نظام بانکی روی گردش پول و حکمرانی ریال است. هدف از شناسایی حساب های تجاری اجرای قانون پایانه های فروشگاهی است. طبق این قانون فعالان اقتصادی که فراخوان می شوند باید خرید و فروش های خودرا بصورت الکترونیکی ثبت کنند، صورت حساب های الکترونیکی صادر کنند تا در سامانه مالیاتی بنشیند. برای راستی آزمایی این که آیا فعال اقتصادی همه فروش های خودرا به سازمان امور مالیاتی گزارش کرده است یا خیر، صورت حساب های صادره آنرا با گردش پولی فرد که همان حساب های تجاری و حساب متصل به پوز است تطبیق داده می شود.
منظور با اعلان اینکه پروسه تفکیک حساب های تجاری از شخصی شروع شده است، اظهار داشت: در مرحله اول همه حساب هایی که به نظام مالیاتی معرفی شده اند حساب تجاری تلقی می شوند. در این جهت حدود ۸ میلیون حساب در سامانه سازمان مالیاتی ثبت شده است. این اطلاعات را طبق توافقی که با بانک مرکزی داریم بوسیله وب سرویسی در اختیار این بانک قرار می دهیم. بانک مرکزی نیز این حساب ها را به عنوان تجاری شناسایی می کند.
وی افزود: از حالا به بعد هر فردی می خواهد از امتیاز حساب تجاری برخوردار شود باید با مراجعه به بانک درخواست دهد تا حساب او به عنوان حساب تجاری نشانه گذاری شود. همین طور طبق آنچه بانک مرکزی اعلام نموده است اگر به حسابی طی ۱۰۰ واریز حداقل ۳۵ میلیون تومان در ماه واریز شود، مشکوک به تجاری تلقی شده و بررسی می شود این حساب واقعا تجاری است یا خیر. پس از اطمینان به بانک مرکزی اعلام می نماییم.
بر طبق این گزارش، تفکیک حساب های تجاری در امتداد اجرای قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان با ابلاغ دستورالعمل بانک مرکزی است که در پی آن حدود ۸ میلیون حساب تجاری از خدمات ویژه بانکی تجاری بهره مند و حساب هایی که چراغ خاموش فعالیت تجاری داشته باشند، زیر ذره بین مالیات قرار می گیرند.1401/06/26
10:44:09
5.0 / 5
344
تگهای خبر: اقتصاد , خدمات , خرید , سرویس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی