نشت مرموز گاز از خطوط لوله زیردریایی روسیه

نشت مرموز گاز از خطوط لوله زیردریایی روسیه

لوازم فلزی: کشورهای اتحادیه اروپا سرگرم تحقیق درباره ی نشت نامعلوم گاز از دو خط لوله گازی روسیه هستند که در بستر دریای بالتیک از نزدیک سوئد و دانمارک می گذرند.به گزارش لوازم فلزی به نقل از ایسنا، مدت کوتاهی بعد از شناسایی نشت در نزدیکی خط لوله نورد استریم ۲ که موجب شد دانمارک، تردد کشتی ها در شعاع پنج مایل دریایی این منطقه را محدود کند، سازمان دریایی سوئد درباره ی دو مورد نشت خط لوله نورد استریم ۱ هشدار داد.

هر دو خط لوله گازی در قلب جنگ انرژی بین اروپا و مسکو قرار دارند که اقتصادهای غربی را درگیر کرده و قیمت گاز را به میزان سرسام آوری افزایش داده است.

هنگام کشف نشتی، هیچ کدام از این دو خط لوله به سبب اختلاف بر سر جنگ اوکراین، گاز به اروپا منتقل نمی کردند اما هر دو حاوی گاز تحت فشار بودند. این حوادث، مانع هرگونه اقدام برای شروع یا ازسرگیری فعالیت این خطوط لوله برای فعالیت تجاری خواهد شد.

دن یورگنسن، وزیر انرژی دانمارک در اظهارات مکتوبی، اعلام نمود روز گذشته نشتی در یکی از دو خط لوله گازی بین روسیه و دانمارک (نورد استریم ۲)، شناسایی شد. این خط لوله فعالیت ندارد اما حاوی گاز طبیعی است که حالا نشت پیدا کرده است. مقامات حالا باخبر شده اند که دو مورد نشتی دیگر در خط لوله نورد استریم ۱ وجود دارد که فعالیت ندارد اما حاوی گاز است.

روسیه عرضه گاز به اروپا بوسیله نورد استریم ۱ را به ۲۰ درصد ظرفیت این خط لوله کاهش داده بود و سرانجام در ماه آگوست، با بیان اینکه تحریم های غربی، مشکلات فنی برای این خط لوله به وجود آورده است، فعالیت آنرا به مدت نامعلوم متوقف کرد. اما سیاستمداران اروپایی این اقدام را بهانه ای برای توقف عرضه گاز می دانند.

ساخت خط لوله جدید نورد استریم ۲ هم تکمیل شده اما فعالیتش را شروع نکرده است. برنامه انتقال گاز از این مسیر، مدت کوتاهی قبل از شروع جنگ روسیه در اوکراین، توسط دولت آلمان کنسل شد.

سخنگوی سازمان دریایی سوئد به رویترز اعلام نمود: دو مورد نشتی در نورد استریم ۱ یکی در منطقه اقتصادی سوئد و دیگری در منطقه اقتصادی دانمارک وجود دارد که بسیار نزدیک یکدیگر هستند. یک سخنگوی دیگر اظهار داشت: مراقبیم که هیچ کشتی به محل نشتی نزدیک نشود.

خط لوله زیردریایی جدید "بالتیک پایپ" که با ظرفیت سالانه ۱۰ میلیارد متر مکعب در روز، گاز نروژ را به لهستان منتقل می کند، مقرر است روز جاری افتتاح شود.

مقامات دانمارکی در پی شناسایی این موارد نشتی، از بخش نیرو و گاز خواستند در وضعیت آماده باش باشند. این به مفهوم آنست که شرکت های بخش نیرو و گاز باید آماده اجرای تدابیری برای افزایش ایمنی تاسیساتشان باشند.

سازمان انرژی دانمارک هشدار داد کشتی هایی که وارد این محدوده شوند، ممکنست مجوز ترددشان را از دست دهند و ریسک حریق در آب و هوا وجود دارد. با اینحال هیچ ریسک امنیتی مربوط به این نشتی خارج از محدوده مذکور، وجود ندارد.

کرملین: احتمال خرابکاری منتفی نیست

کرملین روز سه شنبه اعلام نمود خرابکاری را به عنوان عامل لطمه دیدن شبکه خطوط لوله نورد استریم در دریای بالتیک منتفی نمی داند.

شرکت نورد استریم که گرداننده این شبکه است، اوایل روز جاری اعلام نموده بود سه خط لوله فراساحلی در سیستم خط لوله گازی نورد استریم، در مدت یک روز لطمه غیرمنتظره ای دیده اند.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین، در یک کنفرانس مطبوعاتی در پاسخ به اینکه آیا خرابکاری عامل لطمه دیدگی خطوط لوله بوده است، اظهار داشت: هم اکنون هیچ گزینه ای منتفی نیست.

بر اساس گزارش رویترز، وی همین طور اظهار داشت: کرملین بسیار نگران این وضعیت است که مستلزم تحقیقات فوری است برای اینکه مسئله ای برای امنیت انرژی کل قاره است.

منبع:

1401/07/05
14:51:02
5.0 / 5
155
تگهای خبر: اقتصاد , دولت , شركت , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی