مدیركل خدمات بازرگانی وزارت صنعت خبر داد؛

شبكه توزیع كالا زیر ذره بین وزارت صمت، رصد مویرگی كالاها

شبكه توزیع كالا زیر ذره بین وزارت صمت، رصد مویرگی كالاها

به گزارش لوازم فلزی مدیركل دفتر امور خدمات بازرگانی وزارت صنعت اظهار داشت: با ابلاغ دستورالعمل رصد كالا، زنجیره تجاری كشور و سامانه تجارت داخلی ایران وارد فاز جدیدی شد.به گزارش لوازم فلزی به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت، محمد قبله، مدیركل دفتر امور خدمات بازرگانی وزارت صنعت، معدن وتجارت تصریح كرد: این دستور العمل كه در جهت اجرای مواد ۵ و ۶ قانون مبارزه با قاچاق كالا و ارز از جانب وزیر صنعت، معدن و تجارت صادر گردیده است، موجبات شفافیت بازار و رصد مویرگی كالاها از حلقه ابتدایی تا حلقه انتهایی در شبكه توزیع را فراهم می آورد.
وی به اهمیت سامانه جامع تجارت اشاره نمود و اظهار داشت: سامانه جامع تجارت دو بخش سامانه تجارت فرامرزی و سامانه تجارت داخلی را در خود جای داده است.
او افزود: سامانه تجارت فرامرزی، اطلاعات كالا تا ورود به مرزهای ایران را در خود جای می دهد و مقرر است تمامی اطلاعات در حوزه داخلی در سامانه جامع تجارت جای گیرد كه البته بخش های مهمی از این سامانه نظیر سامانه جامع انبارها، شناسه كالا و سامانه حمل و نقل راه اندازی شده و با ابلاغ این دستورالعمل اطلاعات توزیع كنندگان، خرده فروشان، شركت های پخش و... هم باید در این سامانه ثبت شوند تا امكان رصد كالا برای سیاستگذار در تمامی كشور فراهم گردد.
قبله با تاكید بر اینكه دستاورد چنین اقدامی شفافیت بازار و ممانعت از سوء استفاده در دوره های خاص خواهد بود، اظهار داشت: با اجرای این دستورالعمل، نقشه حركت كالا از مبادی تولید یا واردات تا مبادی عرضه و مصرف روشن می گردد و در نتیجه عرضه خارج از شبكه، احتكار و... موضوعیت خویش را از دست خواهد داد.
به گفته وی اهداف مهم این سامانه، ساماندهی اطلاعات و فرآیندهای ورود، توزیع و عرضه كالا در زنجیره تجاری، فراهم كردن امكان رصد و كنترل موجودی كالاهای اساسی و نظارت سیستمی جهت ممانعت از گران فروشی، احتكار و قاچاق كالاست.
وی درباره كالاهای مشمول این دستورالعمل در گام اول اظهار داشت: در این دستورالعمل پیش بینی شده است كالاهای مشمول طرح رصد كالا در زنجیره تجاری و ضوابط در رابطه با آنها از جانب وزارت صنعت، معدن و تجارت تعیین و به اطلاع فعالین تجاری برسد از این رو اولویت بندی لازم در این بخش صورت گرفته و مراتب اطلاع رسانی خواهد شد.
مدیر كل دفتر خدمات بازرگانی افزود: در این راستا فعالیت تجاری مشمول لازم است نسبت به ثبت نام در سامانه جامع تجارت، ثبت شناسه كالا در سامانه شناسه كالا، ثبت اطلاعات مكان های نگهداری كالا در سامانه جامع انبارها و ثبت اطلاعات تولید، واردات و صادرات كالا اقدام نمایند. در عین حال ثبت اطلاعات موجودی اولیه، ورود و خروج كالا و ثبت اطلاعات خرید و فروش كالا از جانب فعالین تجاری در این راستا الزامی خواهد شد.

1397/09/14
15:23:18
5.0 / 5
4651
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی