وزیر كشاورزی اعلام كرد

یك سوم ركوردها تولید نماییم، هیچ مشكلی نداریم

یك سوم ركوردها تولید نماییم، هیچ مشكلی نداریم

لوازم فلزی: وزیر جهاد كشاورزی اعلام نمود: اگر یك سوم ركورد تولید نمونه های بخش كشاورزی، در كشور به صورت متوسط تولید شود، هیچ مشكلی از نظر تولید و آب نداریم.به گزارش لوازم فلزی به نقل از ایسنا، محمود حجتی در مراسم تجلیل از نمونه های ملی بخش كشاورزی در سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج كشاورزی اظهار نمود: امروز نمونه های بخش كشاورزی دوباره به ما ثابت كردند كه اگر یك سوم ركورد تولید آنها در واحد سطح در كشور به صورت متوسط تولید شود نه تنها از نظر تولید محصولات كشاورزی هیچ مشكلی نداریم، بلكه بهره وری افزایش یافته و مصرف آب در بخش كشاورزی باز كاسته می شود و هیچ مشكلی در كشور نخواهیم داشت.

وی اضافه كرد: البته برخی تصور می كنند كه دلسوز محیط زیست هستند و از این جهت نباید تولید نماییم و محدودیت هایی برای تولید احداث نماییم اما باید اظهار داشت كه اینگونه نیست و الان در كشور محدودیت منابع آبی نداریم، بلكه مشكل در چگونگی مصرف آن داریم. بعنوان مثال كشاورز نمونه گندم كار كه امروز از آن تقدیر گردید ركورد تولید ۱۳ تن و ۵۷۱ كیلوگرم در هكتار را ثبت كرده بود. این در حالیست كه متوسط گندم دیم و آبی كشور ۳۱۰۰ كیلوگرم است و حتی اگر گندم دیم را كنار بگذاریم و متوسط تولید گندم در دو میلیون و ۱۰۰ هزار هكتار گندم آبی را به ۶.۵ تن در واحد سطح برسانیم می بینید كه چه اتفاق بزرگی در كشور می افتد.
حجتی اظهار داشت: در زمینه چغندر قند ركورد ۱۷۳ تنی توسط یكی از بهره بردان نمونه به ثبت رسید و امسال از تولید ۴ میلیون تنی این محصول در سال ۱۳۹۲ به ۸ میلیون تن رسیدیم. این نشان داده است كه با توسعه علم وتكنولوژی و ترویج می توان وضعیت بخش كشاورزی را به مراتب بهتر از این كرد.
وی با اشاره به ركورد تولید ۱۲ تن شلتوك در شالیزارهای شمال كشور و ركود شكنی كشاورز نمونه سیب زمینی كار اظهار داشت: اگر مقطعی صادرات ممنوع میگردد به این خاطر است مردم زیربار گرانی و افزایش قیمتها هستند و محدودیت ها در این زمینه زیاداست. بدین سبب شما هم باید به این مسئله توجه كنید كه هزینه تولید و قیمت را كاهش دهید.
وزیر جهاد كشاروزی افزود: تولید كننده كلزا ركورد ۷۱۰۰ كیلوگرم در واحد سطح را به ثبت رسانده در حالیكه متوسط كشور ۲۱۰۰ كیلوگرم است و البته امسال جای تقدیر دارد چونكه میزان تولید دانه كلزا امسال دو برابر پارینه و شش برابر سال ۱۳۹۵ بوده است. البته ما به دنبال تولید این محصول بیشتر از ۶۰۰ هزار تن هستیم.
وی به ركورد شكنی باغداران نمونه در زمینه تولید پسته و زیتون اشاره نمود و اظهار داشت: الان در كشور ظرفیت تولید ۲ میلیون تن پرورش ماهی در دریا وجود دارد كه حتی اگر بتوانیم یك میلیون تن آنرا تولید نماییم این میزان با كل صید و صیادی ما كه به یك میلیون و ۱۰۰ هزار تن می رسد، برابری می كند. بدین سبب در چنین شرایطی نباید سواحل كشور ما خصوصاً سواحل جنوب شرق توسعه نیابد.
حجتی اشاره كرد: به بهانه این كه متوسط بارش باران كشور كم است، نباید تنبلی نماییم و كار را تعطیل نماییم چونكه اصلا این طور نیست و مناطقی در كشور وجود دارد كه اتفاقا متوسط بارش باران مناسبی در آنجا وجود دارد و می توان از این ظرفیتها بهره برد.
به گزارش لوازم فلزی به نقل از ایسنا، درانتها این مراسم ۱۵۸ نفر از كشاروزان و بهره بردان بخش كشاورزی در ۹ گروه تخصصی انتخاب شدند و از چند نفر از آنها در حضور وزیر جهاد كشاروزی بعنوان بهره بردار نمونه تجلیل شد همین طور از ۱۰۰ اپلیكیشن تولید شده در بخش كشاورزی ۱۳۰ نشریه در این حوزه و تمبر سومین سه دوره تجلیل از كشاورزان نمونه رونمایی گردید.1397/10/11
14:05:45
5.0 / 5
4846
تگهای خبر: آموزش , تولید , صادرات , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی