رئیس كل بانك مركزی در دیدار با اعضای اتاق ایران:

ارز حاصل از صادرات نفتی به كالاهای اساسی اختصاص می یابد

ارز حاصل از صادرات نفتی به كالاهای اساسی اختصاص می یابد

لوازم فلزی: رئیس كل بانك مركزی اظهار داشت: ارز حاصل از صادرات نفتی به كالاهای اساسی و استراتژیك اختصاص می یابد و از این رو برای تأمین ارز واردات دیگر نیازهای مردم، باید از ارز حاصل از صادرات استفاده نمود.به گزارش لوازم فلزی به نقل از بانك مركزی، عبدالناصر همتی عصر امروز در جلسه هم اندیشی با هیات رییسه و اعضای اتاق بازرگانی ایران كه با محوریت بازگشت ارز حاصل از صادرات برگزار شد، اظهار داشت: اگر صادركنندگان ارز حاصل از صادرات بیشتری را به سامانه نیما عرضه كنند، قاعدتا شاهد تعادل بیشتر نرخ ارز در بازار خواهیم بود و اینگونه بخش خصوصی به رونق تولید باز كمك كرده است.
رییس كل بانك مركزی با اشاره به اینكه هدف مشترك ما باید احداث رفاه برای مردم باشد، اظهار داشت: همه ما در بانك مركزی و بخش خصوصی در یك كشتی هستیم؛ اما از طرفی بانك مركزی مسئول سیاست های ارزی كشور است و باید در مقابل هشتاد و دو میلیون جمعیت ایرانی پاسخگو باشد و البته هدف مشترك همه ما باید رفاه مردم باشد كه این امر از هر اولویتی مهم تر است.
به گفته رییس شورای پول و اعتبار، ارز حاصل از صادرات نفتی به كالاهای اساسی و استراتژیك اختصاص می یابد و از این رو برای تأمین ارز واردات دیگر نیازهای مردم، باید از ارز حاصل از صادرات استفاده نمود. پس لازم است كه صادركنندگان برای رفاه مردم به میدان بیایند و ارزشان را به چرخه اقتصادی بازگردانند.
رییس كل بانك مركزی اضافه كرد: اهداف این بانك در مقابل صادركنندگان قرار ندارد، بلكه بانك مركزی همواره بخش خصوصی را در كنار خود می بیند و به دنبال افزایش تولید است تا در نهایت به رفاه عمومی مردم و رونق اقتصادی دست یابیم.
همچنین در این نشست معاون ارزی بانك مركزی درباب سیاست های ارزی این بانك در قبال صادركنندگان اظهار داشت: برای صدور دستورالعمل های ارزی، ابتدا با فعالین اقتصادی مشورت های لازم به عمل آمده است و البته در این راه همواره شفافیت اولویت بانك مركزی بوده است.
پناهی اهداف تولیدكنندگان و صادركنندگان را در امتداد اهداف بانك مركزی ارزیابی و عنوان كرد: صادركنندگان در طول ۹ ماه اخیر حدود ۲۹ میلیارد یورو صادرات داشتند و حدود ۲۲ میلیارد یورو از راه بانك مركزی و حدود ۷ میلیارد یورو از راه سامانه نیما برای واردات ارز تأمین شده كه این امر نشان از حمایت بانك مركزی از صادركنندگان و تولیدكنندگان دارد.
به گفته معاون ارزی بانك مركزی، این بانك از پیشنهادات و راهكارهای صادركنندگان استقبال می كند، چراكه این گونه ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی كشور باز می گردد و البته در این راه بانك مركزی باز به برنامه های توسعه ای صادركنندگان كمك می نماید.
گفتنی است، تاكید بر ادامه روند با ثبات بازار ارز، روش های بازگشت ارز از حاصل صادرات به چرخه اقتصادی به منظور كمك به توسعه كشور، افزایش همكاری های دو جانبه میان بانك مركزی و اتاق بازرگانی، همچون مباحثی بود كه از طرف هیأت رییسه و اعضای اتاق بازرگانی عنوان شد. همین طور درانتها بخش خصوصی بابت ثبات به وجود آمده در بازار ارز از رییس كل بانك مركزی قدردانی كرد و مقرر شد اینگونه جلسات تداوم یابد.

1397/10/16
14:39:07
5.0 / 5
4517
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی