رئیس كل بانك مركزی:

اضافه برداشت ۵۰هزار میلیارد تومانی بانكها از بانك مركزی

اضافه برداشت ۵۰هزار میلیارد تومانی بانكها از بانك مركزی

به گزارش لوازم فلزی رئیس كل بانك مركزی با اشاره به اینكه اضافه برداشت بانكها به ۵۰هزار میلیارد تومان رسید، وضعیت ذخایر اسكناس ارز را مطلوب عنوان نمود و اظهار داشت: ابرتورم نخواهیم داشت.به گزارش لوازم فلزی به نقل از مهر، عبدالناصر همتی رئیس كل بانك مركزی با حضور در استودیو شبكه خبر، با تشریح آخرین وضعیت بازار ارز، سیاست های پولی و بانكی اظهار داشت: امروز با افتخار می گویم توطئه ارزی ضد ایران رخ نداد و به سمت پایداری رخدادهای اجتماعی و اقتصادی آن پیش می رویم و بر قدرت بزرگ جهانی كه با تمام ابزار به جنگ انقلاب اسلامی رفته است، فایق آمده و الان بر نوسانات بازار ارز غلبه كرده ایم.
وی اضافه كرد: به نظرم خیلی از افراد از وضعیت اطلاع ندارند و ما برنامه های وسیعی داشته و كارهای خوبی انجام شده است، به مردم خلاف واقع نگفتم. حالا وضعیت ارزی خوب بوده و حجم ذخایر اسكناس خوب است.
همتی با اشاره به اینكه وضعیت خوبی را در ذخایر اسكناس ارزی در كشور داریم اظهار داشت: برنامه ریزی های ما برای یك ماه و دو ماه نیست و باآنكه در مقاطعی مشكلاتی پیش آمد اما امروز این مورد حل شده و نقل و انتقالات ارزی روانتر انجام می شود به نحوی كه قطع واردات نفت در مقطعی وقفه ای را در دریافت ارز تولید كرد اما ما ده ها میلیارد دلار ارز فعال در خارج از كشور داریم كه قابل استفاده هستند.
وی افزود: با روندی كه پیش می رود، سنگ اندازی دشمنان كمك خواهد نمود تا به اقتصاد مقاومتی دست یافته و بودجه نفتی را كاهش دهیم.
رئیس كل بانك مركزی با اشاره به اینكه در شرایط فعلی تكیه بر تولیدات داخلی بیشتر خواهد شد اظهار داشت: در این صورت نتایج بهتری برای رفاه مردم فراهم خواهیم كرد.
برخی صادركنندگان عادت كردند ارز را به كشور نیاورند
همتی در مورد بازگشت ارز حاصل صادرات هم اضافه كرد: بعضی از صادر كنندگان عادت كرده بودند كه ارز را به كشور نیاورند و ما از آنها گله مند هستیم اما با تعاملاتی كه به تازگی با تولیدكنندگان و صادركنندگان داشتیم بسیار امیدواریم و حتما جریان ورود ارز به كشور بیشتر خواهد شد؛ البته با همه این احوال نزدیك به ۹.۲میلیارد دلار ارز صادراتی را از سمت صادركنندگان دریافت كردیم كه این رقم به نظر من كم است و می تواند بهتر شود اما با توافقاتی كه با صادركنندگان داریم روند ورود ارز بیشتر خواهد شد.
مخالف واردات بدون انتقال ارز هستم
رئیس كل بانك مركزی با اشاره به اینكه به شدت مخالف واردات بدون انتقال ارز هستم اظهار داشت: اگر واردات از سمت ارز صادراتی تامین می شود ارز باید به كشور برگشته و بر مبنای اولویت ها واردات صورت گیرد. پس بدون انتقال ارز یكی از روش های نادرست است و مدیریت ما در سیستم ارز را به هم می زند.
همتی تصریح كرد: واردات بدون انتقال ارز برای خودرو را مورد مخالفت قرار دادم و به محض اینكه در دولت این مصوبه قبل از مخالفت ما به تصویب رسید فشار مضاعفی در هفته گذشته به بازار ارز وارد شد كه با مخالفت ما این فشار كم تر شد.
همتی با اشاره به مذاكرات امروز خود با كمیسیون تلفیق بودجه ۹۸ اظهار داشت: مبحث واردات بدون انتقال ارز از دستور كمیسیون تلفیق خارج شد پس واردات بدون انتقال ارز یك فشار بر روی منابع ارزی است كه ما با آن مخالف هستیم.
رئیس كل بانك مركزی با اشاره به اینكه اگر صادرات ارزی به كشور برنگرداند به معنای خروج سرمایه است اضافه كرد: اگر مصالح ملی را در نظر بگیریم باید تمام مبادی ورود و خروج ارز كنترل شود بنابراین هماهنگی های لازم با صرافی ها انجام شده است؛ این در شرایطی است كه صادرات ریالی هم با اینكه كالا را از كشور خارج می كند اما امكان دارد ارز آن به كشورهایی مثل كانادا برود در حالیكه باید این ارز به كشور برگردد.
وی افزود: مرداد و شهریور كه دو ماه سخت برای من بود و خواب درست و حسابی نداشتم فكر می كردم كه فشار سنگینی به مردم وارد شده و سختی زیادی بوجود آورده است ازاین رو باید ترمز سقوط ارزش پول ملی را می كشیدیم بویژه اینكه ترامپ هم در همان دوره مردم را تحریك می كرد. پس در این شرایط تنها نمی توانستیم اقتصاد را با ارز، كنترل نماییم. چون كه سفته بازی با استفاده از ریال، بازار ارز را تحت تاثیر قرار داده بود. ازاین رو دستگاههای پوز را محدود كردیم.
همتی تصریح كرد: هیچ كجای دنیا چك های تضمینی ۱۰ میلیارد دلاری وجود ندارد در حالیكه ۸ هزار میلیارد تومان ارزش چك های تضمینی كشور بود كه ما آنها را ساماندهی كردیم و باید از شورای هماهنگی سران قوا هم تشكر نماییم كه قوت قلب دادند این كار ها را انجام دهیم.
خرید ارز در هرات و سلیمانیه و كانادا پول ملی ما را هدف قرار داد
رئیس كل بانك مركزی با اشاره به اینكه در مهرماه عملیات سفته بازانه در تراكنش های بانكی صورت می گرفت، خاطرنشان كرد: خرید ارز در هرات و سلیمانیه و حتی كانادا، پول ملی ما را هدف قرار داد و متاسفانه این مشكل، ارزش پول ملی را هدف قرار داده بود كه با تدبیر بانك مركزی این مورد برطرف شد. این در شرایطی است كه تراكنش ها و چك های تضمینی عمده حمله سفته بازانه به اقتصاد و بازار ارز كشور را صورت داده بودند كه این خارج از كنترل ما بود اما حالا با مجموعه تدابیری، كنترل شده است.
نقدینگی انباشته را یك شبه نمی توان كنترل كرد
وی در مورد اصلاح نظام بانكی هم اظهار داشت: من زیاد اظهار نظر نمی كنم و جاهایی كه اظهار نظر می كنم حتما حرفی برای گفتن دارم. سیاست های پولی و بانكی بسیار حساس است و اگر تصمیمی گرفته می شود باید بر اساس كار كارشناسی باشد و با دستور مقام معظم رهبری، كارگروه كنترل نقدینگی تشكیل شده كه البته نقدینگی انباشته را یك شبه نمی توان كنترل كرد اما باید توجه داشت ناترازی بانكی كشور به سرعت قابل اصلاح نیست اما گام به گام در حال پیشرفت هستیم. ما باید هدف گذاری خویش را كنترل تورم قرار داده و بر مبنای آن می توان با استفاده از ابزارهای سیاست های پولی كه مهمترین آن عملیات بازار باز است، نرخ سود را تعیین كرد. ازاین رو اقدامات مهمی را در بخش پولی در دستور كار داریم كه یكی از آنها تبدیل سود سپرده های كوتاه مدت از روز شمار به ماه شمار است كه سیاست سپرده ها را می كاهد.
راه اندازی بازار متشكل ارزی تا دو هفته آینده
همتی اضافه كرد: صرافی ها با استفاده از سامانه سنا، نرخ ارز معاملاتی خویش را ثبت می كنند اما هنوز بازار متشكل ارزی نداریم كه در دو هفته آینده این بازار راه اندازی خواهد شد و از آن طریق می توان بازاری داشت تا خرید و فروش اسكناس بین بانكها و صرافی ها صورت گیرد.
فساد در كشور خیلی زیاد است
رئیس كل بانك مركزی اظهار داشت: سامانه رفع تعهد ارزی واردكنندگان به دستور رئیس جمهور طراحی شد و الان می دانیم باید هر تامین ارزی كه برای واردات صورت می گیرد به صورت روزانه بر روی این سامانه ثبت گردد و باید بپذیریم كه رانت خواری در كشور زیاد است و باید برای آن فكر اساسی كرد. حالا من بیشتر آگاه شدم كه فساد در كشور خیلی زیاد است و باید سیستم دولتی و قضایی كشور با هم متحد شوند تا این معضل را كه مثل خوره به جان اقتصاد افتاده است حل نماییم.
وی تصریح كرد: رفع فساد باید دغدغه همه باشد. این در شرایطی است كه الان رقم های فساد ارزی كم نیست. ازاین رو با سامانه هایی كه طراحی نموده ایم این معضل بزر گ را حل خواهیم كرد. این در شرایطی است كه اقتصاد ما گرفتار یك شوك اقتصادی ناشی از سوی عرضه است كه یكی از راههای كوتاه مدت به جهت اینكه این شوك را به حداقل برسانیم این است كه كالاهای اساسی را با قیمت مناسب به دست مردم برسانیم.
به دلیل عدم نظارت كالاهای اساسی با نرخ ۴۲۰۰ تومان به دست مردم نرسید
همتی اضافه كرد: اینكه در كنار توزیع ارز ۴۲۰۰ تومانی به علت عدم نظارت، كالا به نرخ مناسب به دست مردم نرسید یك معضل بزرگ است و دولت در ستاد اقتصادی خود این مورد را مد نظر قرار داده و یكی از دغدغه های دولت هم این است كه دلار ۴۲۰۰ تومانی كاملا به دست مردم برسد.
رئیس كل بانك مركزی با اشاره به اینكه سپرده های ریالی مبتنی بر ارز هنوز اجرایی نشده و مردم به جای اینكه بروند ارز بخرند می توانند سپرده ریالی مبتنی بر ارز داشته باشند تا دغدغه خرید ارز از كوچه را نداشته باشند اظهار داشت: البته ریسك آن هم برای خود مردم است.
برنامه ریزی های انتقال مالی را بدون توجه به SPV تدارك دیده ایم
وی با اشاره به اینكه بانك مركزی ارز فراوان دارد و بانكها می توانند ریال را با ارز بانك مركزی تهاتر كنند، در مورد SPV (كانال مالی ایران و اروپا) اظهار داشت: مشكل اروپا این است كه نگرانی هایی از آمریكایی ها دارند كه مبادا فشارهای زیادی به آنها وارد كند. یكی از مسئولان اروپایی حتی این سوال را از ما مطرح می كرد كه چطور این مكانیزم را راه اندازی كند. اولا اینكه ما برنامه ریزی های خویش را بدون توجه به این كانال مالی تدارك دیده ایم و تمام فضاهایی كه با ما مبادلات ارزی داشته اند را باز كرده ایم كه شامل عراق، افغانستان، چین، كره و هند است كه به خوبی می دانیم چه میزان ارز وارد كشور می شود و ما كانال های مالی خویش را داریم.
همتی اظهار داشت: البته من نسبت به SPV و جدیت اروپایی ها خوشبین هستم. این احساس من است و فكر می كنم اروپایی ها این كار را به سرانجام برسانند تا برجام را حذف نمایند.
استفاده از ارزهای نفتی باید متوقف شود
رئیس كل بانك مركزی در مورد لوایح چهارگانه پالرمو و FATF هم اظهار داشت: یكی از شرایط بانكهای دنیا این است كه به FATF بپیوندیم. صادرات نفت ما حالا بالای یك میلیون بشكه است و ژاپن هم به جمع خریداران نفت ایران اضافه شده است. ما نگرانی از بابت ورود ارز نداریم اما سیاست ما این است كه استفاده از ارزهای نفتی باید متوقف شود. من نسبت به این روند خوشبین هستم و دشمن می خواست ضربه سختی به مردم وارد آورد كه ما آنرا خنثی كردیم.
همتی اظهار داشت: تمام تلاش روزمره دولت این است كه تاثیر منفی تحریم را به حداقل برساند اما به هر حال جنگ اقتصادی داریم و برخی فكر می كنند كه هنوز هم باید ماشین های مدل بالای خارجی وارد كرده و در خیابانها جولان دهند. در حالیكه حالا باید این روند را متوقف نماییم. همانطور كه كشورهایی مثل آلمان و چین تجربه هایی را داشته اند؛ تا كی باید وابسته به صادرات نفت باشیم تا زندگی خویش را بگذرانیم.
رئیس كل بانك مركزی اظهار داشت: حالا واقعا جنگ اقتصادی در پیش داریم. ما نباید عادی فكر نماییم و به تدریج روزهای محكم و خوبی را پیش رو خواهیم داشت.
حذف ۴ صفر از پول ملی اولویت اصلی بانك مركزی نیست
وی در مورد حذف ۴ صفر از پول ملی هم اظهار داشت: اولویت اصلی بانك مركزی حذف ۴ صفر از پول ملی نیست اما ما در كنار سایر كارهای خود این مورد را هم پیگیری خواهیم كرد. این در شرایطی است كه مسكوكات كشور ارزش فلزی بالاتری نسبت به ارزش مالی پول ها دارند. ازاین رو اگر حذف صفرها صورت گیرد یك عملیات حسابداری انجام شده است اما این یك فرایندی دارد كه دولت باید بررسی لازم را صورت دهد. دولت باید آنرا بپذیرد و سپس به مجلس برود اما اجرای آن حداقل ۲ سال به طول می انجامد تا اسكناس های جدید جایگزین اسكناس های قدیمی شوند.
رئیس كل بانك مركزی اضافه كرد: ما هزینه زیادی برای چاپ اسكناس نخواهیم كرد. ۵۰۰ تومانی كه از جانب بانك مركزی به صورت مسكوك ضرب می شود ۴۰۰ تومانی برای بانك مركزی هزینه بر است و این روند قابل ادامه نیست. در حالیكه مسائل تورمی را هم لحاظ خواهیم كرد اما این نافی دریافت مصوبه از مجلس نیست.
همتی افزود: جز بانكی ها، هیچ كس واحد پول را ریال نمی گوید. پس پول ریال در مقابل ارزهای دیگر دنیا ارزش پائینی دارد كه این یعنی ارتباط بین المللی ریال هم كاهش یافته است.
رئیس كل بانك مركزی اظهار داشت: هر نظر كارشناسی را در این رابطه می پذیریم و ما فكر می نماییم حذف ۴ صفر ارزش صوری ریال را در مقابل ارز های دیگر دنیا بهبود می بخشد و با قدرت، دقت و جدیت این مورد را اجرایی خواهیم كرد.
وی اضافه كرد: برخی فكر می كردند كه ارزش پول ملی به شدت سقوط كرده و تورم افسارگسیخته بر كشور حاكم خواهد بود این در شرایطی است كه همین نقدینگی ۹ ماهه ابتدای امسال نسبت به اسفند سال قبل رشدی نداشته و ما كنترل كامل بر روی نقدینگی داریم. البته اضافه برداشت بانك ها از بانك مركزی ۵۵ هزار میلیارد تومان بوده كه حالا به ۵۰ هزار میلیارد تومان رسیده است اما لازم نیست تك تك برنامه ها را بگوییم بلكه مردم باید نتیجه را ببینند.
همتی تصریح كرد: تورم ما تورم افزایش تقاضا نیست بلكه ناشی از شوك عرضه است كه بر این اساس باید شرایط را منطقی دید این در شرایطی است كه درِ بانك مركزی به روی اقتصاددانان باز است و هر ماه جلسات متعددی با اقتصاددانانِ طیف های مختلف برگزار می گردد.
مردم مطمئن باشند تورم را كنترل می نماییم و بازار ارز با ثبات می شود
مقام عالی بانك مركزی با اشاره به اینكه مردم مطمئن باشند تورم را كنترل می نماییم و بازار ارز هم با ثبات خواهد شد، تصریح كرد: به مردم این نكته را می گویم حرفی نمی زنم كه نتوانم اجرا كنم و حرفی را نمی زنم كه واقعیت نداشته باشد. ما بر بازار پول و بازار ارز مسلط هستیم. مردم اندكی صبر و مقاومت داشته باشند.
همتی در انتها تصریح كرد: مردم به حرف های بی پایه توجه نكنند كه اقتصاد ایران فروپاشی می شود. به این شایعات توجه نكنیم.

1397/11/03
14:31:09
5.0 / 5
5084
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , برجام , بودجه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی