دغدغه اصلی بنادر ایران در سال ۹۸

دغدغه اصلی بنادر ایران در سال ۹۸

لوازم فلزی: همه كشتی های دنیا از سال ۲۰۲۰ مكلف هستند كه از سوخت سنگین با سولفور نیم درصد استفاده كنند؛ مسئله ای كه می توان از آن بعنوان مهم ترین دغدغه دریایی ایران تا شروع سال میلادی ۲۰۲۰ نام برد.


به گزارش لوازم فلزی به نقل از ایسنا، چند سالی است كه سازمان جهانی دریانوردی به دنبال آن است كه سولفور سوخت سنگین كه هم اكنون ۳.۵ درصد است، كم شود و به نیم درصد برسد؛ موضوعی كه به منظور كاهش آلودگی به وجود آمده توسط ناوگان دریایی جهان در نظر گرفته شده است و برمبنای تصمیم اتخاذ شده تمامی كشتی های دنیا از سال ۲۰۲۰ مكلف هستند از سوخت سنگین با سولفور نیم درصد استفاده كنند.
هم اكنون قسمتی از پالایشگاه های اروپایی توانایی تولید این سوخت را دارند و طی دو سال قبل سازمان بنادر و دریانوردی باز از وزارت نفت درخواست كرده است كه حداقل نیاز كشتی های ایرانی كه شامل شناورهای اقیانوس پیما و شامل ۲۰۰ فروند می شود را به مقدار ۱.۳ تا ۱.۴ میلیون تن تأمین كند.
دو راهكار در این زمینه وجود دارد. ابتدا این كه كشتی ها دستگاه هایی به نام اسكرابر نصب كنند كه می تواند سوخت ها را به سوخت كم سولفور تبدیل كند و راهكار دوم باز این است كه به جای نفت كوره از نفت گاز استفاده كنند كه خوشبختانه وزارت نفت توانایی تولید سوخت نفت گاز كم سولفور را دارد.
محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی در حاشیه بیست و ششمین همایش هماهنگی ارگان های دریایی در پاسخ به سوالی در خصوص دلیلهای همكاری نكردن وزارت نفت به منظور تأمین سوخت كم سولفور شناورها، اشاره كرد كه در این رابطه به منظور اصلاحیه ای كه در جهت میزان سولفور سوخت شناورها وجود دارد، با وزارت نفت رایزنی رایزنی خواهد شد و وزارت راه و شهرسازی این مساله را پیگیری خواهدنمود.
در همین رابطه هادی حق شناس، معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینكه مهمترین اولویت حوزه دریایی كشور در سال ۱۳۹۸ استفاده از سوخت كم سولفور است، اظهار نمود كه شناورها از هشت ماه دیگر ملزم هستند از سوخت سنگین نیم درصد استفاده كنند و در این رابطه موارد مختلف به شركت ملی نفت اعلام و اهمیت سوژه برای دست اندركاران این حوزه تبیین شده است.
وی اصرار كرد كه تا هشت ماه آینده سازمان بنادر و دریانوردی درگیر تحقق این دستورالعمل است و مهمترین برنامه بنادر ایران در این مدت بطور حتم تأمین سوخت سنگین كم سولفور برای شناورها خواهد بود.1398/01/06
13:29:41
5.0 / 5
4879
تگهای خبر: تولید , دستگاه , شركت , نفت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی