مبنای دلار ۸۰۰۰ تومانی آقای وزیر

مبنای دلار ۸۰۰۰ تومانی آقای وزیر

به گزارش لوازم فلزی وزیر امور اقتصادی و دارایی تحلیلی بر قیمت دلار داده و گفته كه قیمت این ارز بدون در نظر گرفتن مسائل سیاسی تا زیر ۸۰۰۰ تومان هم می تواند پایین آید؛ تحلیلی كه مبنای اقتصادی آن تا حدودی وجود دارد.


به گزارش لوازم فلزی به نقل از ایسنا، وضعیت بازار ارز این روزها مبهم تر و پیچیده تر از هر زمان دیگری است به صورتی كه حتی خیلی از اقتصاددانانی كه از مدلهای اقتصادی دقیق و نرم افزارهای آن چنانی برای رصد نوسانات دلار استفاده می كردند دیگر كمتر می توانند با قطعیت در اینباره صحبت كنند.
واقعیت این است كه بازار دلار امسال بیشتر از هر سال دیگری به تحولات و اخبار سیاسی وابسته شده است و دیگر شاخص های اقتصادی به تنهایی برای ارزیابی این بازار كفایت نمی كنند. با این وجود گذشته از همه این مسائل سیاسی به نظر نمی رسد وضعیت بازار ارز به لحاظ پارامترهای اقتصادی وضعیت شكننده ای داشته باشد.
اگر بخواهیم مسیرهای ورود ارز به كشور را بررسی نماییم، نخستین مسیر از صدور نفت می گذرد اما همانطور كه می دانیم صادرات نفت ایران تا حدود زیادی به علت تحریم ها محدود شده است اما از همین مجرا هم روزانه به صورت رسمی و غیررسمی مقادیری در حدود ۵۰۰ هزار بشكه صادرمی شود كه به راحتی می توان اسكناس های لازم برای پشتیبانی از بازار ارز را از آن تأمین كرد.

منابع ۱۸ میلیارد دلاری صادرات غیر نفتی
صادرات غیرنفتی كه در صدر آن صادرات پتروشیمی ها و محصولات فولادی قرار دارد یكی دیگر از اصلی ترین مجاری ورود ارز به كشور است كه با عنایت به تقاضای اندك بازار ارز بعید است نتواند پاسخگوی نیازهای این بازار باشد. بر مبنای آخرین اظهار نظری كه رئیس كل بانك مركزی داشته است میزان بازگشت این ارزهای صادراتی به كشور حدود ۱۸ میلیارد دلار بوده است. از جانب دیگر منابع ارزی دیگر دولت مانند صندوق توسعه ملی هم وجود دارند كه دولت می تواند از آنها هم استفاده نماید.
بر این اساس و با عنایت به اقدامات بانك مركزی در ایجاد بازار متشكل ارزی، اگر شرایط سیاسی فعلی در مناسبات بین ایران و آمریكا به وجود نمی آمد قیمت دلار می توانست كاهشی هم باشد و نرخی بسیار كمتر از نرخ فعلی داشته باشد

هیچ مدل اقتصادی دلار بالای ۸، ۰۰۰ تومان را پیشبینی نمی كند
بر همین مبنا است كه فرهاد دژپسند –وزیر امور اقتصادی و دارایی در نشست خبری خود با خبرنگاران اظهار داشت كه هیچكدام از مدلهای اقتصادی نرخ بالاتر از هشت هزار تومان را برای نرخ ارز نشان نمی دهند و حتی صحبت از نرخ ۳، ۸۰۰ تومان تا ۵، ۰۰۰ تومان است. اگر شرایط عادی سیاسی برقرار شود نرخ ارز به زیر هشت هزار تومان هم كاهش خواهد نمود.
با این وجود و با وجود همین شرایط سیاسی خاصی كه در روابط بین ایران و آمریكا پدیدار شده است بعید است كه در همین حالت نرخ ارز با نوسان چندانی مواجه شود مخصوصاً كه رئیس جدید بانك مركزی تمركز خویش را بر ایجاد ثبات در این بازار گذاشته است. با عنایت به پیامدهایی هم كه جهش دلار پارسال دلار برای اقتصاد ایران داشت بعید است دولت جرأت كند باردیگر برای تأمین كسری بودجه خود به سراغ آن برود.
از جانب دیگر با همین نوسانات یكی دو هزار تومانی كه هرازگاهی در بازار ارز اتفاق می افتد مردم عادی و كسانی كه با پول های خرد خود به این بازار هجوم می آوردند دیگر علاقه ای به سرمایه گذاری در این بازار پر ریسك و پیشبینی ناپذیر ندارد كه همین مساله تا حدودی می تواند سبب كاهش تقاضای كل و ثبات بیشتر در بازار پول های خارجی باشد.1398/04/05
13:00:24
5.0 / 5
4707
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , بودجه , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی