وزیر اقتصاد خبر داد

جهش صادرات كشور در سه ماهه اول امسال

جهش صادرات كشور در سه ماهه اول امسال

به گزارش لوازم فلزی وزیر امور اقتصادی و دارایی از جهش وزنی میزان صادرات كشور در سه ماهه امسال اطلاع داد.



به گزارش لوازم فلزی به نقل از وزارت امور اقتصادی و دارایی، فرهاد دژپسند در بازدید از منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان، این منطقه را یكی از قدیمی ترین مناطق ویژه اقتصادی كشور از نظر تعداد و تنوع واحدهای اقتصادی خواند و اظهار داشت: برای ما بررسی مشكلات واحدهای تولیدی كشور بخصوص منطقه سلفچگان اهمیت بسیار زیادی دارد.
وی تصریح كرد: یكی از مشكلاتی كه این منطقه با آن مواجه می باشد، عدم بهره برداری از ظرفیت اسمی آن است كه سبب شده شاخص آن از متوسط كل مناطق ویژه كشور پایین تر باشد.
وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به برخی مشكلات تولید كنندگان منطقه ویژه سلفچگان و مباحث انجام شده در دیدار با فعالان اقتصادی مسئولان استان در مورد بحث بازگشت ارز ناشی از صادرات، خاطرنشان كرد: خوشبختانه با بسته سیاست ارزی كه امسال به تصویب كمیته پنج نفره (متشكل از وزرای اقتصاد، نفت، صنعت، معدن و تجارت، رئیس سازمان برنامه و بودجه و رئیس كل بانك مركزی) رسید و توسط بانك مركزی ابلاغ گردید، شرایط صادرات به شكلی تسهیل شد كه میزان بازگشت ارز صادر كنندگان را افزایش داد.
وی اضافه كرد: ما وقوف كامل به مشكلات ناشی از هزینه های انتقال، آن هم در شرایط فعلی كشور هستیم و به همین خاطر، درصدی را هم برای معافیت صادر كنندگان در مورد هزینه انتقال در نظر گرفتیم.
دژپسند با اشاره به اینكه در بسته ابلاغی سیاست ارزی كمیته پنج نفره، بخش قابل توجهی از ارزها می توانند در بازار سنا عرضه شده و بخش دیگری می تواند به صورت واردات در قبال صادرات به كشور برگردد، تصریح كرد: در این شرایط، اساسا صادر كنندگان ترغیب به بازگشت ارزهای ناشی از صادرات به كشور می شوند.
وی همینطور با اشاره به مفاد قانون بودجه سال ۱۳۹۸ كل كشور كه تصریح دارد، صادر كنندگان متناسب با ارزی كه بر می گردانند، می توانند از معافیت مالیاتی برخوردار شوند، این امر را هم یكی دیگر از مشوق های تأثیرگذار برای بازگشت ارز ناشی از صادرات به كشور خواند.
وزیر اقتصاد با بیان اینكه میزان صادرات كشور در سه ماهه ابتدای امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل، از نظر وزنی "جهش" داشته است، میزان افزایش صادرات از نظر ارزشی را هم دارای رشد قابل قبول عنوان نمود.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به بازدید امروز خود از منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان، اظهار داشت: تولید بخشی از واحدهای مستقر در منطقه، نسبت به مدت مشابه سال قبل، رشد خوبی داشته است و حتی برخی واحدها در صدد افزایش فعالیت خود به سه شیفت كاری هستند.
دژپسند اضافه كرد: به نظرم با مساعدت و تلاش مسئولان استان قم، خیلی راحت می شود فاز سوم منطقه ویژه سلفچگان را در آینده نه چندان دور، راه اندازی نمود.
وزیر امور اقتصادی و دارایی اظهار داشت: بخاطر اهمیت منطقه آزاد تجاری سلفچگان در برنامه های آتی دولت و وزارت اقتصاد، گمرك جمهوری اسلامی برخی طرح های خویش را در حاضر به صورت پایلوت در این منطقه به اجرا گذاشته تا با فراهم شدن شرایط در سایر نقاط كشور هم آنها را اجرا نماید.

1398/04/08
14:15:23
5.0 / 5
4688
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , بودجه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی