لیتری ۱۹۰۰ تومان به نفع تهرانی ها!

لیتری ۱۹۰۰ تومان به نفع تهرانی ها!

لوازم فلزی: به گزارش ایسنا، آمار و ارقام از آن حكایت می كند كه مردم شهر تهران در مقایسه با بقیه شهرهای كشور 20 درصد و در مقایسه با برخی شهر كشورهای اروپایی هم تراز تهران، 30 درصد بیشتر آب آشامیدنی مصرف می كنند. این درحالی است كه هزینه تمام شده هر مترمكعب آب آشامیدنی در تهران 2، 500 تومان است درحالی كه به ازای هر مترمكعب 600 تومان از مشتركین دریافت می شود.


به گزارش لوازم فلزی به نقل از ایسنا، درحال حاضر سرانه تولید آب در تهران، ۳۳۰ لیتر در روز و مصرف آب آشامیدنی در تهران روزانه ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار مترمكعب است كه در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، ۲۵۰ هزار مترمكعب افزایش مصرف اتفاق افتاده است. با اینكه یك روی سكه افزایش مصرف آب در تهران افزایش سالانه ۲ تا ۲.۵ درصدی جمعیت پایتخت است اما امسال، مصرف آب آشامیدنی در تهران در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، چهار درصد رشد دارد كه این رقم بیشتر از رشد جمعیت سالانه تهران است.
مسئولان اعتقاد دارند كه تصور مشتركان از بارندگی های مناسب تهران، دلیل این افزایش مصرف است. این درحالی است كه علاوه بر نبود تجهیزات كافی برای انتقال آب آشامیدنی، امكان اختصاص همه آب موجود در سدهای تهران برای مصرف شرب نیز وجود ندارد، برای اینكه آب این سدها علاوه بر شرب در بخش كشاورزی و صنعت نیز باید مصرف شود.
مصرف روزانه آب در تهران به اندازه حجم دریاچه چیتگر
بر طبق این گزارش و به نقل از روابط عمومی آبفای استان تهران، بگفته بختیاری- مدیر عامل شركت آبفا استان تهران- تهرانی ها روزانه به اندازه حجم دریاچه چیتگر آب آشامیدنی مصرف می كنند. ۲۰ درصد از كل آب آشامیدنی مصرفی در كشور در تهران مصرف می شود كه این میزان در شهر تهران معادل یك میلیارد و ۶۰ میلیون مترمكعب و در استان تهران یك میلیارد و ۴۵۰ میلیون مترمكعب است.

وی با اشاره به اینكه تهرانی ها ۴۰ لیتر بیشتر از سرانه مصرف آب آشامیدنی مصرف می كنند اضافه كرد: سرانه مصرف روزانه آب آشامیدنی در كشور به ازای هر نفر ۲۱۰ لیتر است كه این میزان در تهران معادل ۲۵۰ لیتر است.
لیتری ۱۹۰۰ به نفع تهرانی ها!

مدیرعامل شركت آبفای استان تهران با اشاره به اینكه آب آشامیدنی بسیار گران است و با زحمت زیادی تولید می شود افزود: هزینه تمام شده هر مترمكعب آب آشامیدنی در تهران ۲، ۵۰۰ تومان است درحالی كه ما به ازای هر مترمكعب ۶۰۰ تومان از مشتركین دریافت می نماییم.

بختیاری با اشاره به اینكه ۷۰ درصد منابع تأمین كننده آب آشامیدنی تهران از آب های سطحی و ۳۰ درصد از منابع آب زیرزمینی است اظهار داشت: هر میزان از آب های زیرزمینی بیشتر استفاده گردد در سال های آینده با مشكل جدی تری مواجه خواهیم شد، برای اینكه این منابع با ۵۰ سال برداشت و بارش های كم مواجه بوده و با یكسال بارش مناسب، كمبود آنها جبران نمی گردد.۶۰ درصد مشتركان تهرانی در قالب الگوی مصرف آب آشامیدنی مصرف دارند در حالی كه ۴۰ درصد بیشتر از الگوی مصرف آب آشامیدنی مصرف می كنند و این میزان مصرف بیشتر از الگو، معادل ۵۰ درصد كل آب آشامیدنی تهران است.

مدیرعامل شركت آبفای استان تهران با اشاره به افزایش ۱۵ درصدی مقابله و جمع آوری انشعابات غیر مجاز در تهران امسال اظهار داشت: برخی مناطق شهرداری در شهرهای اطراف تهران به صورت غیر مجاز، از منابع آب زیرزمینی برداشت و برای آبیاری فضای سبز استفاده می كردند كه با تفاهم نامه امضا شده، پساب جایگزین این آب شده و همین رویه سبب رفع مشكل تأمین آب آشامیدنی غرب تهران خصوصاً در منطقه پرند و رباط كریم شده است در صورتیكه در سال های گذشته برای تأمین آب آشامیدنی این مناطق با مشكل مواجه بودیم.
سایه بحران آب بر سر تهران
درحالی مصرف آب تهرانی ها هر ساله رو به افزایش است كه بحران بی آبی آینده این استان را تهدید می كند. به طوریكه تا افق ۱۴۱۰ و با افزایش دو میلیونی جمعیت این استان بی آبی به یك بحران جدی تبدیل خواهد شد. البته برای تأمین آب تهران طرح هایی تعریف شده اند كه برای تكمیل آنها به شش هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است اما به گفته مدیرعامل شركت آب منطقه ای تهران، این طرح ها كه شامل سامانه جایگزین انتقال آب به البرز و تهران، طرح انتقال آب از رودخانه هراز به كن، طرح علاج بخشی سد لار و طرح تأمین آب شهر پردیس و منطقه ۲۲ تهران می شود، متوقف شده اند و همین سوژه بحران آب پایتخت را جدی كرده است.
سیدحسن رضوی از بی توجهی نمایندگان تهران به بحران آب این استان گله كرده و می گوید نه نمایندگان شهر تهران و نه مسئولان توجهی به طرح های تأمین آب تهران در دراز مدت ندارند. این در شرایطی است كه در استان های دیگر همچون البرز حساسیت دو چندان است. در صورتیكه اگر طرح ها متوقف شوند، در چند سال آینده تأمین آب یكی از دغدغه های شهر تهران، خواهد بود. هم اكنون هم برای تأمین آب تهران با مشكل مواجهیم و آب البرز را به صورت میلی متری تأمین می نماییم. بیشتر از پنج ماه است كه از نمایندگان تهران برای توضیح وضعیت آب این استان درخواست جلسه كرده ایم اما آنها وقت ندادند.
این در شرایطی است كه برآوردها نشان داده است جمعیت تهران در افق ۱۴۱۰ دو میلیون نفر افزایش خواهد یافت. پیش بینی ها از آن حكایت می كند كه تا سال ۱۴۱۰، ۵۸۰ هزار نفر به جمعیت پردیس، یك میلیون نفر به منطقه ۲۲ تهران و ۵۰۰ هزار نفر در حواشی تهران، به جمعیت اضافه شود و این مساله بحران آب را جدی تر می كند. میزان مصرف فعلی شهر تهران سالانه یك میلیارد و ۵۰ میلیون متر مكعب است و بگفته رضوی اگر طرح های مذكور بموقع اجرا شوند، آب در تهران جیره بندی نخواهد شد.
بطور كلی میزان مصرف آب در استان تهران نیز ۱ میلیارد و ۴۰۰ میلیون متر مكعب است و ۷۰ درصد آب تهران از آب های سطحی و ۳۰ درصد از آب های زیر زمینی تأمین می شود. البته سوژه بحران آب پایتخت توسط وزیر نیرو به اطلاع هیأت دولت و رئیس جمهور رسیده است و باید منتظر ماند و دید تدبیر دولت و مجلس نشینان برای این بحران چیست.1398/04/21
15:17:09
5.0 / 5
4702
تگهای خبر: تولید , دولت , رئیس جمهور , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی