بررسی تاثیر بارندگی های تهران روی مخازن سدها

بررسی تاثیر بارندگی های تهران روی مخازن سدها

لوازم فلزی: آمارها از آن حكایت می كند كه بارندگی های استان تهران نسبت به سال قبل 60 درصد افزایش داشته كه این اتفاق سبب شده است ذخیره سدهای پنجگانه تهران با افزایش 300 میلیون مترمكعبی نسبت به مدت مشابه سال قبل از مرز 940 میلیون مترمكعب عبور كند.


به گزارش لوازم فلزی به نقل از ایسنا، میزان بارش های استان تهران از شروع سال آبی جاری(ابتدای مهرماه ۹۷) تابحال به ۳۸۰ میلیمتر رسیده است. این میزان بارندگی در مقایسه با سال قبل از آن ۶۰ درصد و نسبت به مدت متوسط بلندمدت ۴۲ درصد افزایش یافته است.
سدهای لتیان، ماملو كرج و طالقان حدودا ۸۵ تا ۹۰ درصد پر هستند و سد لار برمبنای ظرفیت اسمی حدود ۲۰ درصد، اما برمبنای ظرفیت آبگیری از زمان بهره برداری تابحال ۴۵ درصد آب دارد. طبق آخرین اخبار ورودی سد كرج حدود هفت تا هشت مترمكعب در ثانیه، سد لتیان حدود شش متر مكعب در ثانیه، سد طالقان حدود هشت مترمكعب در ثانیه، سد ماملو حدود چهار مترمكعب و سد لار حدود هفت مترمكعب در ثانیه است.
بطور كلی حجم ذخیره سدهای پنجگانه استان تهران(لتیان، امیركبیر، طالقان، ماملو و لار) به ۹۴۰ میلیون مترمكعب رسیده است. سال قبل در همین بازه زمانی حجم آب ذخیره شده در سدهای استان به ۶۴۰ میلیون مترمكعب رسیده بود كه به واسطه بارندگی های بسیار مناسب سال آبی جاری شاهد افزایش ۳۰۰ میلیون مترمكعبی ذخیره سدهای تهران نسبت به مدت مشابه سال قبل هستیم.
آخرین وضعیت مصرف آب آشامیدنی تهران
مخازن سدهای تهران درحالی افزایش داشته است كه در مقابل میزان مصرف آب در تهران نیز روندی رو به رشدی به خود گرفته است. بگفته محمد شهریاری-مدیر بهره برداری از تاسیسات آبی و برق آبی آب منطقه ای تهران- به نقل از وزارت نیرو مصرف سالانه آب آشامیدنی تهران به یك میلیارد و ۱۰۰ میلیون مترمكعب رسیده است. حدودا هر سال ۶ بار حجم مخزن سد امیركبیر برای تامین آب آشامیدنی تهران مورد استفاده قرار می گیرد كه در شرایط نرمال ۷۰ درصد از آب آشامیدنی تهران از آب های سطحی و منابع سدها و ۳۰ درصد آن توسط منابع زیرزمینی تامین می شود.
با این وجود پیش بینی شده است با عنایت به افزایش ۳۰۰ میلیون مترمكعبی ذخیره سدهای پنجگانه استان تهران نسبت به سال قبل آب آشامیدنی مورد نیاز تهران در سال آبی ۹۹-۹۸ با چالش كم تری تامین گردد.
منبع:

1398/06/29
13:37:57
5.0 / 5
4405
تگهای خبر: مرز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی