گزارش لوازم فلزی

تكرار آمار غلط بازگشت ارز صادراتی از جانب وزیر اقتصاد

تكرار آمار غلط بازگشت ارز صادراتی از جانب وزیر اقتصاد

به گزارش لوازم فلزی وزیر اقتصاد بار دیگر آمار غلطی از بازگشت ارز حاصل از صادرات اعلام نموده و می گوید كه فقط ۴۵درصد ارز به كشور بازگشته است؛ این اولین باری نیست كه او اطلاعات بانك مركزی را نادیده می گیرد.


به گزارش لوازم فلزی به نقل از مهر، بازگشت ارز صادراتی یكی از موضوعاتی است كه از جانب مقامات مختلفی زیر ذره بین قرار گرفته است. از رئیس كل بانك مركزی گرفته كه تا مدتها از روند بازگشت ارز حاصل از صادرات ناراضی بود تا وزیر امور اقتصادی و دارایی كه تابحال دو بار، با ارائه آمار غلط، صادركنندگان را دلخور كرده است؛ اما تفاوت در این است كه عبدالناصر همتی كه حالا، مسئول اصلی سیاستگذاری و البته پاسخگویی در مورد بازار ارز است، روند بازگشت ارز از جانب صادركنندگان را منطقی و رضایت بخش می داند و بر این باور است كه ارز صادراتی به خوبی در سامانه نیما عمل می كند؛ اما فرهاد دژپسند به فاصله كمتر از چند ماه، اعلام می كند كه بخش عمده ای از ارز حاصل از صادرات به كشور باز نگشته است. بازخوانی آمار غلط وزیر اقتصاد كه از جانب بانك مركزی اصلاح شد بار اولی كه فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی، آمار در رابطه با ارز صادراتی را اعلام كرد، نهم اردیبهشت ۹۸ بود. او اعلام نمود كه از ۴۰ میلیارد دلار صادراتی كه از كشور صورت گرفته است، تنها ۱۰ میلیارد دلار ارز به كشور برگشته است. او به این نكته هم اشاره كرده بود كه ۷۵ درصد ارز حاصل از صادرات به كشور بازنگشته است. این جمله انتقادات بسیاری را به سمت سكاندار وزارت امور اقتصادی و دارایی سرازیر كرد كه چرا بدون توجه به آمار اعلام شده از جانب بانك مركزی، اعداد و ارقامی را در مورد بازگشت ارز صادراتی مطرح می كند كه نه تنها به واقعیت آماری بانك مركزی نزدیك نیست، بلكه خیلی از دیدگاههای منفی را درمورد صادركنندگان كشور كه حالا خط شكنان جبهه جنگ اقتصادی در حوزه ارزآوری هستند، به وجود آورد. پس از انتقادات فراوانی كه نسبت به سخنان دژپسند صورت گرفت، بانك مركزی بالاخره پس از گذشت چند روز وارد عمل شد و و اعلام نمود از بازگشت ارز حاصل از صادرات از جانب صادركنندگان راضی است و مشكلی در این میان وجود ندارد. البته فعالان اقتصادی و اتاق بازرگانی هم بر این باور بودند كه بانك مركزی متولی ارائه آمار بازگشت ارز صادراتی است و باید در این زمینه روشنگری كند كه در نهایت، عبدالناصر همتی، رئیس كل بانك مركزی در پست اینستاگرامی خود اعلام نمود كه حدود ۶۰ درصد ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی كشور بازگشته است و با این نوشته خود، خط بطلانی بر ادعای فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی كشید. او صادرات غیرنفتی را دارای نقش مهمی در رونق تولید، اشتغال و خصوصا ثبات بازار ارز و تقویت ارزش پول ملی دانست و اعلام نمود: « سال ۹۷ ارز برگشتی بر مبنای روش های ابلاغی بانك مركزی یعنی فروش در سامانه نیما، عرضه در صرافی ها، واردات در مقابل صادرات خود و واگذاری ارز پروانه صادراتی و هم واگذاری به بانك مركزی به رقمی معادل ۱۸.۷ میلیارد دلار رسیده است. » خطای باردیگر وزیر اقتصاد حال فرهاد دژپسند برای بار دوم گرفتار این خطای استراتژیك شده است. او می گوید كه تنها ۴۵ درصد از ارز حاصل از صادرات به كشور برگشته است و در شرایطی این سخنان را به زبان می آورد كه بانك مركزی بعنوان متولی آمار ارز صادراتی و بازگشت آن به چرخه اقتصاد، چنین باوری ندارد.
او هفته گذشته در حاشیه جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی در جمع خبرنگاران اعلام نموده بود: « ظرف ۱۸ ماه ۶۱ میلیارد دلار صادرات از كشور صورت گرفته كه عدد مناسبی به حساب می آید.»
دژپسند اعلام نمود: « بر مبنای اعلام آمارهای رسمی، برگشت ارز صادراتی ۲۷ میلیارد دلار بوده است كه نشان داده است تنها ۴۵ درصد از ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی بازگشته است.»
وزیر امور اقتصادی و دارایی اظهار داشت: «تمام هم و غم صادركنندگان سابقه دار آن است كه ارز صادراتی به كشور برگردد اما به هر حال كمتر از نیمی از ارز حاصل از صادرات الان به كشور بازگشته است.» این اظهارنظر وزیر امور اقتصادی و دارایی مجدد عبدالناصر همتی را مجبور كرد توضیح دهد كه بازگشت ارز صادراتی به كشور رضایت بخش است. همتی روز گذشته (۲۲ مهر ۹۸) در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استان تهران به صراحت اعلام نموده است: «اكنون، ابزار مهم تجارت خارجی كشور صادرات غیرنفتی است و ارز حاصل از صادرات به خوبی درسامانه نیما عرضه می شود.» ماجرای آمار غلط انداز وزیر اقتصاد در بازگشت ارز صادراتی در این میان، پدرام سلطانی، نایب رییس سابق اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی ایران در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: وزیر امور اقتصادی و دارایی اخیرا یك اظهارنظر جدید در مورد ارز صادراتی و بازگشت آن داشته و اعلام نموده اند كه تنها ۴۵ درصد ارز صادراتی به كشور برگشته است؛ در حالیكه به نظر می آید چنین موضوعی آن هم در چارچوب یك اظهارنظر از جانب وزیر امور اقتصادی و دارایی، از پایه غلط است و شایسته وزیر نیست كه نسنجیده حرف بزند. وی ادامه داد: بخشی از این آمار اعلامی كه به قول وزیر اقتصاد صادرات ۶۰ میلیارد دلاری را نشان می دهد، مربوط به زمانی است كه گمرك ایران هنوز نرخ پایه های صادراتی را اصلاح نكرده بود، ازاین رو صادرات با نرخ پایه های صادراتی اصلاح نشده، در گمركات به ثبت رسیده بود و قیمت ها و نرخ های گمرك كه سازنده اصلی آمار صادرات بوده، مربوط به گذشته بوده است و تناسبی با نرخ پایه های صادراتی ما در سال ۹۷ و ۹۸ نبوده است. سلطانی اظهار داشت: بخش دوم از عدم بازگشت ارز به صادرات كالاهای ایرانی به عراق و افغانستان باز می گردد كه بر این اساس، تا آخر مردادماه سال گذشته، صادرات ریالی از جانب بانك مركزی پذیرفته شده است و ازاین رو آمارهای در رابطه با بازگشت ارز آن به سامانه نیما و لحاظ كردن آن در حوزه عدم بازگشت ارز صادراتی صحیح نیست. وی تصریح كرد: از جانب دیگر، آمار اعلامی از جانب وزیر اقتصاد در رابطه با صادرات ۱۸ ماهه گذشته بوده است؛ در صورتی كه بانك مركزی رسما به صادركنندگان مهلت داده است تا ظرف مدت شش ماه ارز حاصل از صادرات خویش را به كشور برگردانند، پس در حوزه بازگشت ارز صادراتی، نباید آمار سال ۹۸ را به این محاسبات بازگشت ارز صادراتی در نظر گرفت چونكه مهلت صادركنندگانی كه صادرات خویش را در اردیبهشت ماه به بعد انجام داده اند، برای بازگشت ارز صادراتی هنوز هم باقی است. نایب رییس سابق اتاق بازرگانی ایران تصریح كرد: بنابراین محاسبه كردن و ادعای اینكه ۴۵ درصد ارز صادراتی به كشور بازگشته است و نیمی دیگر نیامده، غلط انداز است.

1398/07/23
15:38:13
5.0 / 5
4397
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی