معاون سازمان برنامه و بودجه اعلام كرد

گردش مالی 163 هزار میلیاردی نظام سلامت

گردش مالی 163 هزار میلیاردی نظام سلامت

به گزارش لوازم فلزی معاون سازمان برنامه و بودجه اظهار داشت: گردش مالی نظام خدمات بهداشتی و درمانی در ایران حدود ۱۶۳ هزار میلیارد تومان و سهم مردم و خانواده ها از آن حدود ۴۰ درصد است.


به گزارش لوازم فلزی به نقل از ایسنا، حمید پوراصغری امروز (یكشنبه) در مراسم بزرگداشت پوشش همگانی سلامت، با اشاره به اعتبارات سلامت در لایحه بودجه ۹۹، اظهار نمود: حدود ۴۰ درصد از این اعتبارات یعنی ۱۲ هزار میلیارد تومان از محل منابع پایدار مانند اعتبار یك درصد ارزش افزوده بوده كه امسال برای نخستین بار وارد بودجه عمومی شد كه در پایداری اعتبارات طرح تحول سلامت، موثر بود و ۴۶۰۰ میلیارد تومان هم از محل ۱۰ درصد هدفمندی یارانه ها بوده است.
وی با اشاره به اینكه هم اكنون ۴۰ درصد از اعتبارات سلامت در حوزه هدفمندی یارانه ها پایدار هستند، اضافه كرد: یارانه دارو، شیرخشك و واكسن در لایحه بودجه ۹۹ معادل ۷۰ درصد افزایش خواهد داشت و از ۵۰۰ میلیارد تومان به ۸۴۵ میلیارد تومان افزایش می یابد. در سال آینده برای داروهای یارانه بگیر هم ۱۷۰۰ میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته ایم.
پوراصغری با اشاره به اینكه بودجه بیماران خاص و صعب العلاج در چهار محل طرح تحول، بیمه سلامت، بنیاد بیماری های خاص و ردیف های وزارت بهداشت قرار دارد، اظهار داشت: مجموع این اعتبارات بالغ بر ۱۲۰۰ میلیارد تومان است. به نظر می آید پراكندگی این اعتبارات در میزان بهره وری این حوزه اثرگذار بوده است و اگر این اعتبارات در یك قالب قرار گیرند، كارایی بالاتری خواهند داشت.
وی اضافه كرد: در بحث تامین نیروی انسانی امسال برای نخستین بار ۴۵۰ میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده كه كمك كننده است. در حوزه خرید راهبردی خدمات هم اعتبارات افزایش یافته تا بتوانیم در حوزه تخت بیمارستانی از بخش خصوصی كمك بگیریم. همینطور اعتبارات مربوط به تملك دارایی وزارت بهداشت هم ۱۷۰۰ میلیارد تومان است.
پوراصغری با اشاره به اینكه گردش مالی نظام سلامت پارسال ۱۶۳ هزار میلیارد تومان بوده است، اظهار داشت: سهم خانواده ها در سبد هزینه های سلامت در سال ۸۰ حدود ۵۰ درصد بود یا ۶۰ هزار میلیارد تومان پرداخته اند كه امسال به زیر ۴۰ درصد كاهش یافته و نقش منابع عمومی بارزتر شده است.
وی اضافه كرد: اعتبارات نظام سلامت از سال ۹۳ تا ۹۸ حدود دو برابر شده و سهم دولت یعنی منابع عمومی از هزینه های سلامت حدود ۷۸ درصد افزایش یافته است، اما همچنان فشار هزینه های سلامت بر اقشار صدمه پذیر همچنان بالاست. باید توجه كرد كه ۷۳ درصد مردم تحت پوشش بیمه های اجتماعی هستند.
معاون سازمان برنامه و بودجه اظهار داشت: جمعیت تحت پوشش نهادهای حمایتی مانند كمیته امداد از سال ۹۲ تا ۹۸ حدود ۵۵ درصد بیشتر شده است. البته طی این مدت مستمری هر فرد تحت پوشش كمیته امداد با حمایت دولت از ۵۵ هزار تومان به ۳۶۰ هزار تومان افزایش یافته است. همینطور حمایت های اجتماعی دولت هم افزایش یافته است.1398/09/24
22:27:41
5.0 / 5
4306
تگهای خبر: بودجه , خدمات , خرید , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی