انواع خاص تندیسها و سفارش تندیس

انواع خاص تندیسها و سفارش تندیس

افراد بسیار خلاق و هنرمند در هر برهه زمانی باعث تغییرات شگرفی در جهان شده اند. یكی از افراد خلاق و هنرمند جورج استنلی بود كه با ساخت تندیسی كه سفارش و طراحی فردی به نام گیبونز بود ، باعث تغییر بسیار عظیمی در ساخت تندیس حجمی در جهان بشود.


تندیس چیست؟

تندیس یا مجسمه به پیکره هایی گفته می شود که به منظور یادآوری موضوعی و یا برای نمایش دادن وجود انسان، حیوان و یا یک شیء توسط یک پیکر تراش ساخته می شود. اما معنای تندیس امروزه در کشور ما تغییر پیدا کرده است، به این صورت که تندیس بیش تر به عنوان یک هدیه و یادگاری با دوام و ملموس شناخته شده است که به عنوان نشانه ای از شایستگی فرد برای به دست آوردن موفقیتی برجسته در انجام کاری خاص همراه با لوح تقدیر به او تقدیم می گردد. تندیس ها عموما برای رویدادهای ورزشی، هنری و ... در همایش و جشنواره ها به افراد شاخص در مهارتی خاص اهدا می شود.

روش های ساختن تندیس

ساختن تندیس به سه روش انجام می گیرد: کنده کاری، شکل دهی و جفت کاری.

روش کنده کاری (حجاری)

در کنده کاری روش کار به این صورت است که پیکر تراش با توده ای از یک ماده ی جامد مثل سنگ و یا چوب کار خود را شروع می کند و با به تدریج کاستن از آن توده ی سنگی و یا چوبی، در نهایت به شکل مورد نظر خود دست پیدا می کند.

روش شکل دهی

در روش شکل دهی کار به این شکل می باشد که با افزودن و شکل دادن به موادی حجم پذیر از قبیل گچ، موم، گِل و ... حجم کلی ای که مورد نظر سازنده می باشد، به دست می آید.

روش جفت کاری

هنرمندان در روش جفت کاری به این ترتیب عمل می کنند که یا اجزای تندیس را به صورت جداگانه می سازند و یا گاهی قطعه های پیش ساخته و آماده را با روش های مختلف به هم متصل می کنند، تا به شکل نهایی مد نظر خود برسند و تندیس کامل شود؛ به طور قطع با این روش ساخت، تندیس از یک نوع ماده ساخته نمی شود. روش هایی که برای پیوستن این قطعه ها به کار گرفته می شوند عبارتند از: جوش کاری، پرچ کردن، لحیم کاری، چسباندن قطعات به همدیگر، میخ کردن و ....

نکاتی درباره ی روش های ساختن تندیس

اولین نکته این است که عموما برای ساختن تندیس ها هر سه روش به کار گرفته می شود، اما روشی که بیش تر از بقیه مورد استفاده قرار می گیرد، روش جفت کاری یعنی روش سوم ساختن تندیس می باشد. دلیل اصلی استفاده از روش جفت کاری این است که، مگر در موارد استثنایی، تندیس ها به شکل تکی ساخته نمی شوند، همین لزوم تکرار شدن تندیس ها سبب شده است که اگر تندیسی نیز به شکل یک تکه ساخته شود، برای ساختن تعدادی از آن تندیس، یک قالب از شکل اصلی آن ساخته می شود و با بهره گیری از ریخته گری و قالب گیری، تعداد مشابه آن تندیس تهیه می گردد.

دومین نکته این می باشد که با استفاده از شیوه های قالب گیری و ریخته گری می توان تندیس هایی که با روش های شکل دهی و جفت کاری ساخته شده اند را به تندیس هایی مقاوم و ماندنی تبدیل نمود.

انواع تندیس ها

تندیس ها دارای انواع گوناگونی هستند که می توان به این نوع تندیس ها اشاره کرد: تندیس حجمی، تندیس پلکسی، تندیس فلزی و تندیس کریستال.

تندیس حجمی

این نوع تندیس به شکل چند بعدی می باشد و برای ساختن آن روش ریخته گری به کار برده می شود. در ساخت این تندیس از آلیاژ برنج و یا سرب استفاده می شود. تندیس حجمی در مقایسه با سایر تندیس ها دارای وزن بیش تر و بالطبع سنگین تر است.

تندیس پلکسی

نمونه ای خاص در بین انواع تندیس ها محسوب می شود و از محبوبیت بسیار زیادی بین مشتریان طالب تندیس برخوردار می باشد. از خصوصیات تندیس پلکسی می توان این موارد را ذکر کرد: داشتن تنوع در اندازه ی ابعاد، ضخامت، رنگ، سایز، داشتن قابلیت حکاکی لیزر بر روی خود. این نوع تندیس ها را هم در انواع شفاف و هم به صورت مات می سازند. به دلیل این که ماده ی به کار رفته در این نوع تندیس از قابلیت انعطاف بسیار بالایی برخوردار است، در اکثر موارد برای طراحی هایی که به ظرافت بیش تری نیاز دارند به کار می رود.

تندیس فلزی

رخ نمایی و جلوه گری یکی از برجسته ترین خصوصیات تندیس های فلزی می باشد، به همین منظور در ساختار تندیس فلزی از موادی استفاده می شود که بازتاب جذاب و نافذی را دارا باشند؛ روکش های نقره و طلا از همین نوع مواد هستند که به وسیله ی آبکاری روی قطعات تندیس قرار می گیرند و جلای خیره کننده ای را به این نوع تندیس ها می دهند.

 

سفارش تندیس :

افراد بسیار خلاق و هنرمند در هر برهه زمانی باعث تغییرات شگرفی در جهان شده اند . یکی از افراد خلاق و هنرمند جورج استنلی بود که با ساخت تندیسی که سفارش و طراحی فردی به نام گیبونز بود ، باعث تغییر بسیار عظیمی در ساخت تندیس حجمی در جهان بشود . سفارش تندیس  در بازار های امروزی بسیار حائز اهمیت می باشد و امروزه برای بسیاری از مراسمات به عنوان هدیه به افراد تقدیم می شود . سفارش تندیس از سوی افراد اتفاق می افتد و نیز برای مراسمات خاصی تهیه می شود . سفارش تندیس با خواسته افراد تهیه و طراحی می شود . به دلیل تنوع در طراحی ها و تولید تندیس حجمی , تندیس پلکسی, تندیس فلزی  و گاهی لوح تقدیر ها ، افراد در انتخاب خود از هیچ محدودیتی رنج نخواهند برد و می توانند با اعتماد کامل به سازنده , سفارش تندیس مورد نظر خود را انجام می دهند . سفارش تندیس ها اغلب برای مراسم خاصی می باشد . به دلیل اینکه تندیس نماد و پیکره های تراشیده شده ، با نمونه خاصی می باشند باید در مراسم های ویژه از آنها استفاده کرد . تندیس ها از جمله هدایا های ماندگار و شکیل می باشند که می توان به طراحی و ساخت آن پرداخت .

 

انواع خاص تندیس ها و سفارش تندیس :

هرگاه سفارش تندیس صورت می پذیرد اولین چیزی که به ذهن فرد خطور می کند این می باشد که چه نوع تندیسی قرار است ساخته شود . انواع تندیس ها بسیار زیاد می باشد و بسته به نظر مشتری سفارش تندیس

انجام شده و ساخته خواهد شد .

تندیس حجمی : این نوع یکی از انواع تندیس ها می باشد که از جنس برنج یا سرب می باشد و در آن از قالب گیری های خاص استفاده می شود و به صورت سه بعدی ساخته می شوند یعنی از هر جهت می توان زیبایی های مجسمه را در نظر گرفت .

تندیس پلکسی : همانطور که از نام آن پیداست ، جنس ساخت آن پلاستیک فشرده ای به نام پلکسی می باشد که در انواع مختلف در بازار قابل رویت است . در این نوع از سفارش تندیس ها بعد انتخاب طرح با دستگاه لیزر اقدام به ظریف کاری های آن می شود .

تندیس فلزی : برخی از تندیس ها که امروزه در بازار به صورت فراوانی موجود می باشند ، تندیس فلزی هستند که جنس تشکیل دهنده آن ها نیز از فلز ها بوده و برخی اوقات دیده شده است که از پیچ و مهره های بلا استفاده ، تندیس های زیبایی تهیه کرده اند .

این نوع از تندیس ها و تندیس پلکسی در بازار قیمت مناسب تری نسبت به مابقی تندیس ها دارند .

 

لوح تقدیر سفارش ساخت آن :

لوح تقدیر ها نیز گاهی به صورت تندیس ، سفارش داده شده و ساخته می شوند . برخی از لوح ها به شکل های خاصی به عنوان سفارش تندیس ، ساخته شده و گاهی نیز با عنوان تندیس یاد بود از آن نام می برند . در بسیاری از سفارش تندیس ها ، چهره افراد خاص را به صورت حجمی طراحی کرده و به مرحله ساخت می رسانند . این لوح تقدیرهای زیبایی بسیاری دارند و به همین دلیل در موارد بسیار متعددی مورد استفاده قرار می گیرند. شما می توانید هر نوع از آن را که بیشتر مایل هستید و بیشتر می پسندید را انتخاب کنید و سفارش ساخت آن را بدهید. سفارش تندیس شما در اسرع وقت آماده می شود و شما می توانید آن را در زمان مشخصی تحویل بگیرید. ساخت این تندیس ها با متریال های با کیفیت و بسیار با دوامی می باشد.

 

1398/10/10
19:30:08
5.0 / 5
4169
تگهای خبر: رپورتاژ , تولید , دستگاه , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی