یك كارشناس اقتصادی مطرح كرد

اقتصاد باید بالی برای امنیت ایران باشد

اقتصاد باید بالی برای امنیت ایران باشد

به گزارش لوازم فلزی یك كارشناس اقتصادی با تاكید بر اینكه اقتصاد باید بالی برای امنیت ایران باشد، خاطرنشان كرد: در اغلب موارد این مهم عملی نشده است بلكه اقتصاد باری بر امنیت ایران بوده است. تصمیمات كلان اقتصادی كشور سبب ایجاد تبعات اقتصادی و امنیتی برای كشور شده اما امثال شهید قاسم سلیمانی با تأمین امنیت بار این تصمیمات را به دوش كشیده اند.


به گزارش لوازم فلزی به نقل از ایسنا، مجید شاكری، كارشناس اقتصادی در برنامه پایش با مبحث «نقش امنیت در مبادلات اقتصادی و نقش سردار سلیمانی در مبادلات اقتصادی ایران و عراق» اظهار داشت: نسل ما عمیقا متعهد به آرمان های حاج قاسم سلیمانی است تا این رویه را عوض كند. یعنی اقتصاد به جای اینكه فاكتوری برای نگرانی باشد، به یك بال برای امنیت كشور تبدیل گردد.
وی با اشاره به اینكه ما در آینده مدیر اقتصادی كشور خواهیم شد، اظهار داشت: نسلی از جوانان دور هم جمع شده اند تا وضعیت اقتصاد كشور را بهبود دهند. اساسا ظرف یكسال گذشته ایده های اقتصادی از این جمع جوان صادر شده كه به مرور در حال اجرا می باشد.
شاكری اضافه كرد: البته این ایده ها گاهی اوقات توسط مجریان به درستی اجرا نمی گردد كه همین سبب عكس عمل كردن آنها شده است. بعنوان مثال این موارد در تدوین لایجه بودجه ۱۳۹۹ مشاهده می شود.
كارشناس اقتصادی اظهار داشت: رفتارهای كلان اقتصادی نباید به محدودیت امنیت كشور كمك نماید. بخشی از مسئولین اقتصادی كشور به دنبال هزینه كرد دستاورهای امنیتی برای اجرای تصمیمات اقتصادی خود هستند كه امری اشتباه است و به نتیجه مطلوب هم نمی رسد.
شاكری اضافه كرد: امروز هنوز بعضی از مذاكره صحبت می كنند با اینكه می دانند شانس موفقیت مذاكره یك ده هزارم است. باید تمام قد به همه مدیران اقتصادی كشور كمك كرد. اما كارهایی است كه ما می دانیم غلط است و این كارها نباید ادامه پیدا كند چون به ضرر اقتصاد ایران است.
كارشناس اقتصادی بیان نمود: مسئولین ما چون می خواهند همین كارهای غلط را ادامه دهند، می گویند باید مذاكره نماییم. یكی از نمونه های همین تصمیم غلط شیوه تأمین كالاهای اساسی با ارز ۴۲۰۰ تومانی است.
وی ادامه داد: ما سال های سال است كه می دانیم این شیوه نفت فروختن در كشور امری اشتباه است. باید بدانیم كه آمریكا نفت فروختن ما را تحریم نكرده بلكه شیوه آنرا تحریم كرده است. شیوه نفت فروشی ما سبب شده است كه اقتصاد ما برای خرج كردن ارزها و بالانس كردن تراز تجاری كشور، به سمت واردات میل كند. به عبارت دیگر اقتصاد ما به روشی ساخته شده است كه بدون واردات بهم می ریزد. در این ساختار كشور نمی تواند سیاست پولی مستقل داشته باشد.
این كارشناس ارشد اقتصادی با اشاره به اینكه نباید پول های نفت را به شیوه فعلی در تراز بانك مركزی برد، اظهار داشت: باید بودجه ارزی را از بودجه ریالی جدا كرد. در صورت این كار تحریم پذیری درآمدهای ارزی كشور عوض می شود. اما به جای انجام این اقدامات، مسئولین به مذاكره روی آورده اند تا همین شیوه نفت فروشی فعلی از تحریم بیرون برود.
وی اظهار داشت: نسبت دارایی های غیر منقول دولت به بدهی هایش در حدود ۱۸ برابر است. از نظر مدیریت مالی وضع دولت خوب ارزیابی می شود. این نسبت در كشوری مثل نروژ ۵ یا ۶ است. با توجه به این نسبت خوب، اما دولت بیان می كند با كسری بودجه مواجه می باشد.
شاكری در ادامه اظهار داشت: كشوری كه نسبت بدهی خارجی آن به تولید ناخالص داخلی اش حدودا صفر و نسبت بدهی ریالی آن به تولید ناخالص داخلی هم از بسیاری از كشورهای دیگر كمتر است، نباید مشكلات كلان اقتصادی داشته باشد.
كارشناس اقتصادی اضافه كرد: باید دولت یك بازار بدهی ایجاد كند تا عملیات بازار باز بر روی آن صورت گیرد. اما با وجود فراهم بودن زیرساخت ها، وزارت اقتصاد این كار را انجام نمی دهد. این كشور در اوج اعتبار بین المللی از لحاظ مالی در سال ۵۲، نسبت سرمایه گذاری خارجی به تولید ناخالص داخلی در حدود ۲ و نیم درصد بوده است.
شاكری اظهار داشت: فرق ما در اقتصاد با شهید سلیمانی در سپاه قدس این است كه ایشان برنامه ای داشته و بر طبق آن جلو رفته است و به صورت دقیق خواسته های خویش را می دانست. اما ما هم اكنون در كشور تصویر اقتصادی كلان نداریم و این مورد معلوم نیست.
كارشناس اقتصادی در مورد همسویی تنها یك مسئول در موضوعی خاص با شهید سلیمانی سبب موفقیت اقتصادی كشور شده است، توضیح داد: ما با كشور عراق مانده بستانكاری بزرگی داشتیم. با پیگیری های شهید سلیمانی بستری بوجود آمد كه رئیس كل بانك مركزی با پیگیری آن یك مكانیزم تسویه حساب دینار پایه تاسیس گردید كه خیلی از مشكلات را رفع نمود.
شاكری در انتها اضافه كرد: در قالب سیاست های پولی، وضعیت كشور از گذشته بهتر است. اما از نظر سیاست های مالی وضعیت مطلوبی نداریم. اساسا عملكرد دستگاه پولی محدود به سیاست های بودجه ای است. خیلی مهم می باشد كه سازمان برنامه و بودجه چیز دیگری شود.
شهید سلیمانی، عنصر مهم و اثرگذار در تجارت ایران و عراق
حمید حسینی، دبیركل اتاق بازرگانی ایران و عراق در این برنامه با تاكید بر صادرات ۹ میلیارد دلاری ایران به عراق، خاطرنشان كرد: ما با عراق ۱۲ میلیارد دلار مبادلات اقتصادی داریم. سردار سلیمانی سكاندار روابط با عراق بود.
وی اظهار داشت: از كارهای خوبی كه ایشان انجام دادند، راه اندازی ستاد توسعه اقتصادی ایران و عراق بود. ایشان مشوق فعالان اقتصادی برای افزایش حجم مبادلات تجاری بین دو كشور بود.
حسینی اضافه كرد: ما ۱۴ گذرگاه مرزی با عراق داریم. این سبب می شود كه مبادلات اقتصادی به سرعت صورت گیرد. بیشترین گردشگر خارجی ما عراقی ها هستند.
این فعال اقتصادی افزود: یكی از دلگرمی های فعالان اقتصادی، وجود رهبر نامرئی و امنیت بود كه مدیون شهید سلیمانی هستیم. همین مسائل سبب شده است كه ما در عراق حضور ممتازی داشته باشیم. بگونه ای كه ایران نخستین شریك تجاری عراق است.1398/10/18
14:27:33
5.0 / 5
4463
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی