پیشگیری از خروج 1 و دو دهم میلیارد یورو ارز با نهضت ساخت داخل

پیشگیری از خروج 1 و دو دهم میلیارد یورو ارز با نهضت ساخت داخل

به گزارش لوازم فلزی وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام نمود: با راه اندازی ۹ میز ساخت داخل از خروج ۱ میلیارد و ۱۶۵ میلیون یورو جلوگیری شد.به گزارش لوازم فلزی به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت، چند سالی می شود كه رونق تولید و اقتصاد مقاومتی از جانب مقام معظم رهبری بعنوان سرلوحه فعالیتهای اقتصادی قرار گرفته است.
هم زمان با نامگذاری سال ۹۸ به نام سال رونق تولید از جانب مقام معظم رهبری، سیاست اجرای نهضت ساخت داخل از جانب وزارت صنعت، معدن و تجارت با هدف پشتیبانی از كالا و تولید ایرانی انجام شد. بر مبنای اعلان عمومی شعار نهضت ساخت داخل و با هدف كاهش وابستگی ارزی و به تبع آن مقابله هوشمندانه با تحریم های ظالمانه، برنامه توسعه و تعمیق ساخت داخل در دستور كار وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار گرفت.
وزارت صنعت، معدن و تجارت ۷ برنامه راهبردی در سال ۹۸ در دستور كار قرار داده است كه توسعه تولید و تعمیق ساخت داخلی، محوری ترین برنامه آن است و از آن تحت عنوان نهضت ساخت داخل یاد می شود كه در این چند ماه شاهد اتفاقات مهمی در تحقق این سیاست جهادی بوده اییم.
نهضت ساخت داخل با هدف دستیابی به استقلال و خوداتكایی صنعتی، تقویت و توسعه اقتصاد دانش بنیان، عمق بخشی به ساخت داخل با هدف تغییر رویكرد صنعتی كشور از مونتاژ به نوآوری، بستر سازی برای تقویت و توسعه درون زائی و برون گرایی در بخش های تولیدی، مدیریت واردات و هدایت به سمت نیازهای اساسی كشور، فعال سازی و بكارگیری ظرفیت های كشور در بخش های پژوهشی، طراحی، مدیریت پروژه و تولیدی پیگیری می شود.
برای دستیابی به این اهداف ۹ میز تخصصی ساخت داخل در صنعت خودرو، موتورسیكلت، پتروشیمی، مخابرات، مس و فولاد تابحال در كشور برگزار شده است.
همزمان با برگزاری میزهای ساخت داخل، در جهت به هم رسانی نیازمندی ها و توانمندی ها، نمایشگاه های ساخت داخل هم برگزار شده است كه از آن جمله می توان به نمایشگاه فرصت های ساخت داخل و رونق تولید در تهران، گیلان، فارس و همینطور نمایشگاه تخصصی تعمیق ساخت داخل در صنعت ریلی، نمایشگاه نوآوری و فناوری ربع رشیدی در آذربایجان شرقی اشاره نمود.
۹ میز ساخت داخل تا چه حد از ارزبری جلوگیری كرده است؟
در ۹ میز برگزار شده تخصصی در صنایع مختلف تابحال در مجموع یك میلیارد و یكصد و ۶۵ میلیون یورو كاهش ارزبری اتفاق افتاده است كه از این رقم ۲۷۵ میلیون یورو سهم خودرو، موتور سیكلت، ۱۱۸ میلیون یورو مخابرات، برق و الكترونیك، ۶۸۰ میلیون یورو صنعت فولاد و مس، ۹۲ میلیون یورو هم سهم تجهیزات نفت، گاز و پتروشیمی بوده است.
در این ۹ میز بیشتر از ۲۰۰ قطعه و تجهیزات تولید خواهد شد كه سهم خودرو و موتورسیكلت ۹۹ قطعه، پتروشیمی ۱۶، برق و الكترونیك ۵۴، مس ۱۸ و صنعت فولاد ۵ محصول و یك خط تولید خواهد بود.
چه میزهایی برگزار خواهد شد؟
بر اساس برنامه های پیشبینی شده و بر مبنای اهداف نهضت ساخت داخل تا آخر سال مقرر است ۷ میز ساخت داخل دیگر برگزار گردد كه از آن جمله می توان به برگزاری ۲ میز ساخت داخل در صنعت لوازم خانگی، میز ساخت داخل در صنعت تجهیزات پتروشیمی در پروژه شركت سلمان فارسی، میز تعمیق ساخت داخل در صنعت تأسیسات، میز تعمیق ساخت داخل در صنعت خودرو و ریلی و همینطور میز تعمیق ساخت داخل در صنعت فولاد و فلزات اساسی اشاره نمود.

1398/11/11
21:02:52
5.0 / 5
4421
تگهای خبر: اقتصاد , تولید , خودرو , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی