گزارش لوازم فلزی

۵ ایراد تبصره ۱۴ بودجه ۹۹

۵ ایراد تبصره ۱۴ بودجه ۹۹

به گزارش لوازم فلزی مركز پژوهش های مجلس با طرح ۵ ایراد به تبصره ۱۴ لایحه بودجه۹۹، اعلام نمود: یارانه پیشبینی شده نان و گندم، ۳۶ هزار میلیارد ریال از اعتبار مورد نیاز كمتر است كه می تواند باعث افزایش نرخ نان شود.به گزارش لوازم فلزی به نقل از مهر، ۱۷ آذر ماه لایحه بودجه ۹۹ با سقف ۱، ۹۸۸ میلیارد تومان از جانب دولت تقدیم مجلس شد. بعد از عرضه لایحه به مجلس، نمایندگان به صورت تخصصی آغاز به چكش كاری بخش های مختلف كرده اند تا هر چه سریع تر، لایحه تبدیل به قانون شود و در دستور كار دولت برای سال آینده قرار گیرد.
در این بین طبق نظر منتقدان، لایحه بودجه ۹۹ ایراداتی در حوزه های مختلف دارد كه باید به صورت ویژه و دقیق مورد توجه نمایندگان قرار گیرد تا با اصلاح رویه های نادرست و مبهم، كار برنامه ریزی برای دخل و خرج سال ۹۹ با مشكل كمتری جلو رود.
یكی از این ایرادات مربوط به جدول تبصره ۱۴ كه برآوردی از هدفمندی یارانه ها در بخش منابع و مصارف می شود كه مركز پژوهش های مجلس در گزارشی در ارزیابی جدول تبصره (۱۴) لایحه بودجه ۹۹، به صورت كلی ۵ ایراد را بر این بخش از پیشبینی دولت وارد دانسته است.
در گزارش بازوی نظارتی مجلس آمده است: به نظر می آید با عنایت به شرایط موجود و تجربه دوره های قبلی افزایش قیمت و استفاده از سهمیه بندی بنزین فروض در نظر گرفته شده در لایحه بودجه برای میزان مصرف داخلی بنزین در سال ۱۳۹۹ با بیشبرآوردی همراه می باشد و با در نظر داشتن افزایش سهمیه های احتمالی به نظر می آید كه متوسط مصرف داخلی بنزین در سال ۱۳۹۹، حدود ۹۲ میلیون لیتر در روز خواهد بود و متناظر با این فروض اعتبار پیش بینی شده برای صادرات فراورده، فروش داخلی و مالیات و عوارض مربوط به آن باید اصلاح گردد.

همینطور در بخش دیگری از این گزارش در ارتباط با ردیف ۵ مصارف (اعتبارات در نظر گرفته شده برای بازپرداخت تعهدات طرح های مبحث ماده (۱۲) قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی كشور با اعتبار ۸۰ هزار میلیارد ریال)، آمده است: تصمیم گیری در مورد بازپرداخت تعهدات به هر یك از طرح های گفته شده در ماده (۱۲) كاملاً در اختیار نهاد تخصیص دهنده بوده و آزادی عمل این نهاد در تخصیص بودجه بسیار زیاد است بنابراین لازم است باتوجه به جایگاه مجلس شورای اسلامی در تصویب بودجه سنواتی، جزئیات بیشتری در مورد طرح های مصوب، درآمدهای حاصل از اجرای طرح های مذكور و بازپرداخت تعهدات مربوط به این اقدامات در بودجه منعكس شود.
بر اساس مطالعات مركز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، در ارتباط با ردیف ۱۸ جدول تبصره (۱۴) لایحه، معادل ۱۲۸.۷۶۰ میلیارد ریال بابت هزینه های تولید، انتقال، توزیع و فروش گاز طبیعی اختصاص داده شده كه در مقایسه با قانون بودجه سال ۱۳۹۸ بیشتر از ۳۶ درصد رشد داشته است كه تابحال دلیل منطقی و قانع كننده ای از سوی شركت ملی گاز و وزارت نفت بابت افزایش معنادار ۳۶ درصدی هزینه های شركت گاز عرضه نشده است. ازاین رو پیشنهاد شده با فرض رشد ۲۵ درصدی هزینه های شركت گاز نسبت به قانون بودجه سال ۱۳۹۸ رقم مندرج در ردیف ۱۸، با رقم ۱۱۷.۵۶۲ میلیارد ریال جایگزین شود.

این گزارش همینطور به اعتبار در نظر گرفته شده در ردیف ۲۸ برای یارانه نان و خرید تضمینی گندم با عنایت به برآوردهای انجام شده، اشاره و اضافه كرده است: یارانه در نظر گرفته شده حدود ۳۶ هزار میلیارد ریال از اعتبار مورد نیاز كمتر است كه عدم تأمین اعتبار و انتقال این هزینه به نانوایی های آزادپز می تواند باعث افزایش نامتعارف قیمت نان در این بخش شود.
همچنین با عنایت به این كه یكی از اهداف طرح سهمیه بندی و افزایش قیمت بنزین، كاهش استفاده خانوار از خودروی شخصی و استفاده از حمل و نقل عمومی و در نهایت كاهش مصرف بنزین و به تبع آن كاهش آلودگی هواست می توان منابع حاصل از افزایش صادرات روزانه ۴ میلیون لیتر بنزین (معادل ۲۱.۹۰۰ میلیارد ریال) را به توسعه حمل و نقل عمومی با اولویت كلان شهرها و خطوط ریلی شهرك های اقماری اختصاص داد.

1398/11/13
08:13:20
5.0 / 5
4341
تگهای خبر: بودجه , تولید , حمل و نقل , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی