استندبای بازار مسكن در غرب پایتخت!

استندبای بازار مسكن در غرب پایتخت!

لوازم فلزی: با وجود نوسانات ماهیانه، تورم بازار مسكن در غرب تهران طی شش ماه گذشته نزدیك به صفر بوده و باتوجه به پیشتاز بودن این منطقه در تعداد معاملات، چشم انداز بازار مسكن تهران از تحولات ماه های اخیر این منطقه قابل رویت است.


به گزارش لوازم فلزی به نقل از ایسنا، بازار مسكن در پرتقاضاترین منطقه شهر تهران در وضعیت استندبای قیمتی به سر می برد. صرف نظر از نوسانات ماهیانه، سطح قیمت مسكن در منطقه ۵ شامل محله های پونك، جنت آباد، آپادانا، اكباتان، باغ فیض، بیمه، پرواز، حصارك، سازمان آب، سازمان برنامه، شاهین، شهران، شهرزیبا، فردوس، مبعث، كوهسار، كن و كوی مهران از تیرماه امسال تا كنون بدون تغییر بوده است. همچون دلیلهای بالا بودن تعداد معاملات در این منطقه می توان به وسعت زیاد، وجود سرانه های خدماتی و قیمت متناسب با توان اقشار متوسط اشاره نمود.
با وجود رشد ۴۰ درصدی قیمت مسكن تهران در دی ماه ۱۳۹۸ نسبت به سال قبل، بخش اصلی این تورم از افزایش قیمت مناطق جنوبی نشأت گرفته و آمار نشان میدهد تغییر قیمت محسوسی در مناطق ۵، ۴، ۲، ۱۴ و ۱۵ كه به ترتیب پرفروش ترین مناطق در تهران هستند اتفاق نیفتاده است.
بعد از پرش قیمتی كه سال قبل در مناطق ۱ تا ۵، ۱۴ و ۱۵ رخ داد از تیرماه امسال افزایش قیمت در این مناطق نزدیك به صفر بوده و تورم به سمت مناطق جنوبی گردش كرده است. طی یك سال منتهی به دی ماه ۱۳۹۸ در ۱۱ منطقه ی واقع در نیمه جنوبی شهر تهران شامل مناطق ۹، ۱۰، ۱۱، ۱۲، ۱۴، ۱۵، ۱۶، ۱۷، ۱۸، ۱۹ و ۲۰ نرخ افزایش قیمت مسكن، بالاتر از دیگر مناطق تهران بوده و بالاترین نرخ رشد سالیانه در دی ماه ۱۳۹۸ با ۶۹ درصد به منطقه ۱۶ تعلق داشته و پس از آن مناطق ۱۲، ۲۰ و ۱۹ به ترتیب دارای رشد ۶۴، ۶۲ و ۶۰ درصد سالیانه بوده اند. در میان این مناطق نیز كمترین افزایش قیمت به مناطق ۱۴ و ۱۵ تعلق داشته است.
وضعیت بازار مسكن در غرب تهران دارای دو جنبه ی متفاوت در قیمت های پیشنهادی و قیمت های قطعی است. بررسی برخی فایل های فروش در دفاتر املاك و آگهی ها از تعیین قیمت های نامتعارف حكایت دارد. از طرف دیگر معاملات قطعی در سطح قیمت های بمراتب پایین تر انجام می شود. ثبات قیمتی شش ماهه در بازار مسكن غرب تهران بعنوان مدیومی كوچك از كل می تواند تا حدی به ترسیم شرایط كلی بازار در سال آینده كمك نماید. تیرماه امسال میانگین قیمت مسكن در منطقه ۵ تهران ۱۶.۴ میلیون تومان در هر متر مربع بود. در دی ماه نیز قیمت ۱۶.۵ میلیون تومان بوده است. با وجود آن كه تعداد معاملات این منطقه در دو ماه اخیر بیشتر از ۱۰۰ درصد افزایش یافته تورم مسكن در منطقه مذكور طی شش ماه گذشته نزدیك به صفر گزارش شده و این در حالیست كه دلار در همین بازه زمانی حدود ۱۰۰۰ تومان گران شده است.
عدم ایجاد شوك قیمتی در بازار مسكن شب عید منطقه ۵ این پیام واضح را به طرف عرضه می دهد كه بازار در پایتخت برای سال ۱۳۹۹ از ظرفیت رشد نامتعارف برخوردار نیست. هم اكنون قیمت پیشنهادی واحدهای دو سال ساخت به بالا در محله جنت آباد مركزی، بسته به موقعیت، مساحت و امكانات بین ۱۷ تا ۲۲ میلیون تومان تعیین می شود كه تیرماه امسال نیز سطح قیمت ها در همین حدود و حتی بیشتر بود. در محله پونك نیز كف قیمت آپارتمان های با عمر دو ساله و كمتر ۱۴ میلیون تومان و سقف قیمت ۲۰ میلیون تومان است. تیرماه امسال نیز قیمت ها در همین حدود بود.
با وجود آن كه برخی سرمایه گذاران خرد، آپارتمان های خودرا با قیمت های نامتعارف وارد بازار شب عید كرده اند گزارش های میدانی نشان میدهد گروهی از سازندگان ضمن نگه داشتن قسمتی از واحدهای خود بمنظور حفظ ارزش دارایی در مقابل تورم آتی، بخش دیگری از واحدهای خودرا برای دستیابی به نقدینگی با نرخ های پایین تر از عرف منطقه ای عرضه نموده اند كه اغلب توسط سفته بازان خریداری می شود.
میانگین قیمت مسكن در دی ماه ۱۳۹۸ در سه منطقه ی محبوب شهر تهران یعنی ۵، ۲ و ۴ به ترتیب ۱۶، ۱۴.۸ و ۲۰ میلیون تومان در هر متر مربع است. البته نرخ های پیشنهادی در آگهی ها و فایل های موجود در دفاتر املاك، گاهی بالاتر از این ارقام ارائه می شود كه گاها تا چند ماه بدون خریدار می ماند. در آگهی ها البته فایل های زیرقیمت بسیارند. آپارتمانی ۸۴ متری در محله پونك كه سال ۱۳۹۵ ساخته شده و دارای آسانسور، انباری و پاركینگ است متری ۱۵ میلیون تومان قیمت گذاری شده است. در محله طرشت كه سطح قیمت آن از پونك پایین تر ازت یك آپارتمان چهار ساله با امكانات كامل به مبلغ ۱۳.۸ میلیون تومان در هر متر مربع فروخته می شود. قیمت هر متر مربع از یك آپارتمان ۸۵ متری نوساز با امكانات كامل در محله جنت آباد نیز ۱۸میلیون تومان تعیین شده است.
به گزارش لوازم فلزی به نقل از ایسنا، دی ماه ۱۳۹۸ میانگین قیمت مسكن در منطقه ۵ تهران ۱۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان در هر متر مربع بود كه نسبت به ماه قبل ۳.۷ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۳۵ درصد افزایش نشان میدهد. در این ماه هم چنین ۱۷۳۹ فقره معامله واحد مسكونی در منطقه ۵ انجام شده كه نسبت به آذرماه امسال ۹.۲ درصد و نسبت به دی ماه پارینه ۱۰۹ درصد افزایش یافته است.
اتنهای پیاممنبع:

1398/11/26
15:14:32
5.0 / 5
4220
تگهای خبر: بازار , خدمات , خرید , سرمایه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی