گزارش لوازم فلزی

كارنامه دوساله تسهیلات اشتغال روستایی

كارنامه دوساله تسهیلات اشتغال روستایی

لوازم فلزی: آمار دوساله طرح اشتغال روستایی و عشایری از محل تسهیلات صندوق توسعه ملی حاكی از آنست كه طی دو سال قبل حدود 126 هزار واحد كسب و كار از این تسهیلات بهره مند شدند.به گزارش لوازم فلزی به نقل از مهر، برنامه اشتغال روستایی و عشایری از سال ۹۶ با مجوز از رهبری برای دریافت ۱.۵ میلیارد دلار از محل منابع صندوق توسعه ملی در دستور كار قرار گرفت و این برنامه بعد از ارائه لایحه از طرف دولت و تصویب در مجلس شورای اسلامی از اواخر سال ۹۶ رسماً عملیاتی شد.
در قالب برنامه اشتغال روستایی علاوه بر اختصاص معادل ریالی ۱.۵ میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی، ۴ بانك عامل كشاورزی، توسعه تعاون، صندوق كارآفرینی امید و پست بانك بعنوان بانكهای عامل مجری این طرح مكلف شدند به تناسب منابع تخصیصی از محل صندوق توسعه ملی، نسبت به تامین منابع برای اجرای این برنامه اقدام نمایند.
بر این اساس به تناسب افزایش قیمت ارز، معادل ریالی منابع اشتغال روستایی و عشایری نیز افزایش یافت بطوریكه در مجموع حدود ۱۸ هزار میلیارد تومان با تلفیق منابع داخلی بانك ها برای اجرای این طرح اشتغالی اختصاص می یابد.
بر اساس این گزارش، از مجموع حدود ۱۸ هزار میلیارد تومان اعتبارات این طرح، تابحال ۱۳ هزار و ۳۸۰ میلیارد تومان اعتبارات به ۴ بانك عامل این طرح برای پرداخت تسهیلات ابلاغ گردیده است.
كارنامه دو ساله اجرای برنامه اشتغال روستایی و عشایری نشان میدهد كه تابحال بیشتر از ۱۶۸ هزار طرح توجیهی كسب و كار از طرف متقاضیان به سامانه كارا (سامانه ثبت تقاضای تسهیلات اشتغال) ارائه شده است كه از این مقدار بعد از بررسی طرح ها توسط كارگروه های ملی، استانی و همین طور بانك ها در نهایت تابحال حدود ۱۲۹ هزار و ۵۰۰ طرح به ارزش حدود ۱۱ هزار و ۹۳۷ میلیارد تومان تأیید و مصوب شده است. از بین طرح های تأیید شده، تابحال تسهیلات حدود ۱۲۶ هزار طرح طی دو سال قبل از طرف ۴ بانك عامل پرداخت شده است.

بر اساس آنچه كه صاحبان مشاغل در زمان ارائه طرح توجیهی خود ابراز كردند در مجموع این ۱۲۶ هزار واحد كسب و كار مشمول دریافت تسهیلات باید برای ۲۴۱ هزار و ۸۰۰ نفر اشتغالزایی كنند كه البته اخیراً عیسی منصوری معاون توسعه كارآفرینی و اشتغال وزیر كار از ایجاد ۱۹۷ هزار شغل در چارچوب اجرای برنامه اشتغال روستایی طی حدود ۲ سال قبل آگاهی داد.
وی در پاسخ به سوال خبرنگار مهر در خصوص اینكه چرا اشتغال تعهد شده ایجاد نشده است اظهار داشت: خیلی از این كسب و كارها در مرحله رشد و توسعه قرار دارند و بعد از تكمیل ظرفیت و فعالیت با ظرفیت كامل به اشتغال تعهد شده خواهند رسید.
بر اساس این گزارش، در مجموع ۱۲۶ هزار كسب و كار روستایی دریافت كننده تسهیلات اشتغال روستایی حدود ۱۰ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان تسهیلات دریافت كرده اند؛ همین طور از مجموع اعتبارات ابلاغ گردیده به بانكهای عامل تابحال ۸۱ درصد از این اعتبارات در چارچوب برنامه اشتغال روستایی و عشایری به صاحبان مشاغل و كسب و كارهای دارای طرح های توجیهی پرداخت شده است.
برنامه تسهیلات اشتغال روستایی و عشایری با اولویت پرداخت تسهیلات و تامین سرمایه در گردش كسب و كارهای موجود در مناطق مرزی، عشایری و روستایی و همین طور ایجاد مشاغل جدید در این مناطق در دستور كار قرار گرفت.


منبع:

1398/11/27
14:47:09
5.0 / 5
4125
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی