سقوط قیمت نفت تا كجا؟

سقوط قیمت نفت تا كجا؟

به گزارش لوازم فلزی یك كارشناس ارشد حوزه انرژی اظهار داشت: تا زمانی كه مدیریت عرضه در بازار نفت صورت نگیرد، شاهد كاهش قیمت ها هستیم و اصلاح این امر هم فقط با مدیریت عرضه و تقاضا امكان دارد.


محمد خطیبی در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اینكه بازار نفت منتظر این است كه یك نظم و انظباط در عرضه حاكم شود، اظهار نمود: همانطور كه قبلا عرضه مدیریت می شد و كشورهای اوپك بازار را مدیریت می كردند، لازم است كه حالا هم به این مهم توجه گردد. اما این مدیریت از بین رفته و وجود ندارد و هر كشور به هر میزان كه بتواند تولید می كند.
وی با تاكید بر اینكه مدیریت عرضه مهم ترین نیاز بازار است تا بازار به حالت عادی بازگردد، خاطرنشان كرد: این افزایش تولید هم اكنون خیلی بیشتر از نیاز بازار است و این مازاد عرضه به بازار فشار وارد می نماید و منجر به كاهش بیشتر قیمت نفت می شود.
این كارشناس ارشد حوزه انرژی اضافه كرد: مهمترین نیاز بازار، مدیریت عرضه است و می توان با اقداماتی كه در گذشته توسط اوپك پلاس انجام شده، این مسله را مدیریت كرد و تنها این مدیریت عرضه است كه می تواند بازار را به حالت عادی خود بازگرداند.
خطیبی در مورد تأثیر ویروس كرونا بر سقوط قیمت نفت اظهار داشت: علت تشكیل جلسه فوق العاده اوپك كاهش تقاضای جهانی بود كه می بایست به دنبال آن عرضه هم كاهش می یافت اما توافق كاهش تولید انجام نشد و افزایش تولید هم رقم خورد و این در شرایطی است كه ارزیابی این بود كه اوپك علاوه بر كاهش قبلی، ۱.۵ میلیون بشكه دیگر هم كم كند اما این مسئله مورد توافق قرار نگرفت و متاسفانه این مورد باعث سقوط قیمت ها شد.
به قول وی، هرچقد كه میزان مازاد عرضه بیشتر شود فشار بر قیمت ها بیشتر خواهد شد. حالا هم وضعیت روانی بازار خوب نیست و بازار از نظر روانی چنین برداشتی را ندارد كه الان مدیریت عرضه حاكم شود، چون هیچ انظباطی در بازار نیست و كاهش تولید قبلی هم منتفی شده است و بازار هم از نظر روانی و هم از نظر عملی در حال فشار است.
این كارشناس ارشد حوزه انرژی اظهار نمود: عامل اصلی شرایط فعلی بازار عدم كنترل مازد عرضه است، چونكه در شرایطی كه باید عرضه كاهش پیدا می كرد متاسفانه بازار با افزایش عرضه مواجه می باشد و این بی انظباطی ها و رها كردن بازار عرضه در شرایطی كه بسیار نیاز است سبب شده قیمت ها به مرز ۲۰ دلار برسد و اگر این وضع ادامه یابد كاهش بیشتر قیمت را خواهیم داشت، مگر اینكه رویكرد بازار تغییر كند.1399/01/02
14:45:11
5.0 / 5
3586
تگهای خبر: بازار , تولید , قیمت , مرز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی