عملكرد سازمان ملی زمین و مسكن در سال ۹۸،

775 هكتار زمین آزاد شد سعادت آباد آزاد نشد!

775 هكتار زمین آزاد شد سعادت آباد آزاد نشد!

لوازم فلزی: طول كشیدن روند بازسازی مسكن مهر كرمانشاه و سرپل ذهاب و همین طور عدم اجرای حكم دادگاه در مورد برج سعادت آباد، نمرات منفی سازمان ملی زمین و مسكن در سال قبل بود؛ اما برای اتمام حدود 98 درصد مسكن مهر تحت مسئولیت این سازمان و بازگشت 775 هكتار زمین به ارزش 4000 میلیارد تومان زمین دولتی از دست زمین خواران باید نمره مثبت داد.


به گزارش لوازم فلزی به نقل از ایسنا، تامین زمین و تامین مسكن در قالب سیاستهای ابلاغی دولت، مهمترین وظایف سازمان ملی زمین و مسكن بعنوان زیرمجموعه وزارت راه و شهرسازی است. البته این سازمان وظیفه دارد در هر جا كه زمین دولتی مورد تعرض غیر قرار گرفت نسبت به رفع تصرف و آزادسازی آن اقدام نماید.
در پروژه مسكن مهر اجرای یك میلیون و ۱۹۰ هزار واحد در شهرهای بالای ۲۵ هزار نفر به عهده سازمان ملی زمین و مسكن گذاشته شد؛ ماموریتی كه ۱۲ سال طول كشید تا این سازمان بالاخره آنرا درانتها سال ۱۳۹۸ به انجام برساند و البته هنوز كمتر از ۳۰ هزار واحد به دلیلهای مختلف به پایان نرسیده است. با این وجود می توان گفت تقریباً ۹۷.۵ درصد ماموریت سازمان ملی در بخش مسكن مهر اختتام یافته است.
بازگشت ۴۰۰۰ میلیارد تومان زمین به بیت المال
یكی از مسئولیت های تقریباً پر دردسر سازمان ملی زمین و مسكن مقابله همیشگی با افرادی است كه همیشه در هر نقطه كشور مبادرت به تصرف زمین های دولتی می كنند. از سواحل خوش آب و هوای شمال گرفته تا منطقه ییلاقی لواسان، دماوند و حتی گران قیمت ترین نقطه در شمال تهران! پرونده ای در این مورد آخر در سال ۹۸ تحت عنوان «برج سعادت آباد» رسانه ای شد و دادگاه در ۷ مردادماه حكم قلع و قمع زمین و بازگشت آن به دولت را صادر كرد. با این وجود بعد از گذشت بیش از ۷ ماه هنوز اجرای حكم به سرانجام نرسیده و مطابق آخرین شنیده ها زمین یا معادل ریالی آن به دولت برنگشته است.
این در حالیست كه شهریور ماه سال قبل علی نبیان مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسكن به ایسنا اظهار داشت كه حكم دادگاه در مورد ساختمان سعادت آباد اجرا خواهد شد.
با وجود این، اقدامات مناسبی از طرف سازمان در دیگر نقاط كشور طی سال ۱۳۹۸ به انجام رسید. رفع تعرض فوری ۲۴۸۷ مورد زمین به مساحت ۱۴۳۴ هكتار، اجرای ۶۵۵ حكم قطعی رفع تصرف و آزاد سازی ۷۷۵ هكتار زمین به ارزش بیش از ۴۰۰۰ میلیارد تومان از اقداماتی است كه سازمان ملی زمین و مسكن در سال ۱۳۹۸ با تاكید بر یگان حفاظتی خود موفق به انجام آن شد.
سازمان در سال قبل تلفن چهار رقمی ۱۶۵۶ یگان حفاظت از اراضی را بمنظور دریافت گزارش های مردمی در حوزه زمین خواری راه اندازی نمود كه هموطنان می توانند در سراسر كشور، هر نوع تصرف زمین های دولتی را بوسیله این شماره تلفن گزارش كنند.
یكی دیگر از برنامه های سازمان ملی زمین و مسكن در سال قبل تامین زمین برای ۲۰۰ هزار واحد طرح اقدام ملی در محدوده تحت مسئولیت بنیاد مسكن و شركت بازآفرینی شهری است. برمبنای اعلام محمود محمودزاده معاون مسكن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی، برای تمام واحدهای طرح اقدام ملی زمین تامین شده است. با این وجود بنظر می رسد اجرای پروژه در بخش بازآفرینی گرفتار چالش بزرگ تامین زمین از سویی دستگاهها و نهادهای دولتی است كه حاضر نیستند زمین های خودرا در اختیار این طرح بگذارند.
بازسازی مسكن مهر سرپل ذهاب دو برابر زمان مقرر طول كشید
بازسازی و مقاوم سازی واحدهای مسكن مهر لطمه دیده از زلزله سرپل ذهاب در شهر های اسلام آباد غرب و سرپل ذهاب بنابه اعلام سازمان ملی زمین و مسكن در سال ۱۳۹۸ انجام شده است. در سرپل ذهاب مجموعا ۸۸۰ واحد مسكونی تخریب شد. لطمه دیدگی ها عموما مربوط به نما و دیوارهای بیرونی ساختمان ها بود و اسكلت، سازه وسقف این ساختمان ها گرفتار ریزش نشد. از فروردین ماه ۱۳۹۷ عملیات بازسازی شروع شده بود كه قرار بود ۹ ماهه به اتمام برسد اما تقریباً بیش از دو برابر این زمان طول كشید و آبان ۹۸ تكمیل شد.
یكی دیگر از چالش هایی كه سازمان ملی زمین و مسكن همیشه با آن مواجه می باشد كمبود زمین برای اجرای پروژه های دولتی است. با توجه به این كه زمین قابلیت تولید ندارد، این مسئله چالش اصلی سازمان در این عرصه شمرده می شود كه تا كنون سازمان ملی، كما بیش از عهده این مسئولیت برآمده است.
منبع:

1399/01/07
12:03:56
5.0 / 5
3286
تگهای خبر: تولید , دستگاه , دولت , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی