رشد 3 برابری وزنی صادرات در مقایسه با واردات در سال 98

رشد 3 برابری وزنی صادرات در مقایسه با واردات در سال 98

به گزارش لوازم فلزی آمار انتشار یافته توسط وزارت صمت نشان داده است كه شاخص وزنی صادرات غیرنفتی كشور در مقایسه با واردات در سال گذشته رشد ۳ برابری داشته است.به گزارش لوازم فلزی به نقل از مهر، بر مبنای آمار تازه وزارت صنعت، معدن و تجارت از ۸۵ میلیارد دلار تجارت خارجی در سال گذشته، ۴۱.۳ میلیارد دلار مربوط به صادرات و ۴۳.۷ میلیارد دلار هم مربوط به واردات بوده است.
بر این اساس حجم صادرات و واردات كشور به بیشتر از ۱۶۹ میلیون تن در سال ۹۸ رسیده است و میزان صادرات كشور از لحاظ وزنی به ۱۳۳.۹ میلیون تن رسید كه تقریباً معادل ۳ برابر میزان وزنی واردات است. این افزایش، ركوردی در تاریخ صادرات غیرنفتی در شاخص وزنی ایران بوده و نسبت به مدت مشابه در سال ۹۷، رشد ۱۳.۵ درصدی را تجربه كرده است.
این آمار نشان داده است میزان وزنی واردات سال ۹۸ به ۳۵.۳ میلیون تن رسید كه نسبت به مدت مشابه سال ۹۷، ۹.۳ درصد افزایش یافته است. در طول یكسال گذشته و باوجود تشدید تحریم ها و محدودیت های تجاری، حدود ۱۳۴ میلیون تن صادرات و ۳۵ میلیون تن واردات انجام شده است. بیشتر از ۸۵ درصد كالاهای وارداتی، نهاده های تولید، مواد اولیه تولید، ماشین آلات خط تولید و كالاهای واسطه ای تولید بوده است.
كالاها و فرآورده های پتروشیمی دارای بیش ترین سهم در ارزش صادرات كشور بوده كه حاكی از فاصله گرفتن كشور از خام فروشی و حركت به سمت صادرات و فروش فرآورده های نفتی است.
همچنین برآوردها نشان داده است اولین شریك تجاری كشور در سال ۹۸ چین بوده و بیشترین صادرات به چین انجام شده است. بعد از چین كشورهای عراق با حدود ۹ میلیارد، تركیه با ۵ میلیارد، امارات عربی متحده با ۴.۵ میلیارد و افغانستان با ۲.۳ میلیارد دلار، پنج مقصد اولیه صادرات ایران بودند.
سال گذشته بیشتر از ۱۱.۲ میلیارد دلار كالا از چین وارد كشور شد تا نام این كشور بعنوان شریك اول ایران در واردات ثبت گردد. بعد از آن امارات عربی متحده با ۸.۹، تركیه با ۴.۹، هند با ۳.۶ و آلمان با ۲.۱ میلیارد دلار، پنج شریك نخست ایران در واردات هستند.
بر اساس آمار گمرك ۲۹.۷ میلیارد دلار كالاهای واسطه ای، ۵.۹ میلیارد دلار كالاهای سرمایه ای و ۸ درصد كالاهای مصرفی در سال ۹۸ وارد كشور شده است.

1399/01/15
12:48:56
5.0 / 5
2995
تگهای خبر: تولید , چین , سرمایه , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی