سخنگوی گمرك

آخرین وضعیت مرزها

آخرین وضعیت مرزها

به گزارش لوازم فلزی سخنگوی گمرك ایران ضمن تشریح آخرین وضعیت مرزهای زمینی كشور اظهار داشت: امروز عراق در مورد مرز مهران تصمیم می گیرد و احتمال دارد دولت عراق از راه این مرز، واردات مواد غذایی از ایران را بپذیرد.روح الله لطیفی در گفت و گو با خبرنگار مهر، گفت: كامیون های ایرانی حامل سوخت كه یك هفته درمرزهای اقلیم كردستان متوقف شده بودند، با هماهنگی كنسولگری ایران در سلیمانیه مشكلشان حل شد و با انتقال سوخت به تانكرهای عراقی توانستند محموله را تحویل دهند.
روند تجاری در مرز دوغارون كند شد
سخنگوی گمرك ایران اضافه كرد: فعلاً به سایر گمركات اعلام شده كه به سبب كمبود كامیون افغانستانی در مرز دوغارون مشكل خواهیم داشت؛ گمركات كالاهای تجاری را با كامیون های صادركننده كه شرایط خروج (پروانه خروج موقت و ویزای معتبر) برای رانندگان را دارا باشند. كامیون های ایرانی در مرز تخلیه و بارگیری می شوند ولی وقتی از آن طرف كامیون نیاید نمی توان بار را تحویل طرف افغان داد. به صورت كلی فعلاً روند تجاری در مرز دوغارون كند شده است.
امروز عراق در مورد مرز مهران تصمیم می گیرد
وی افزود: امروز منتظریم كه دولت عراق برای وضعیت مرز مهران تصمیم بگیرد و احتمال دارد دولت عراق از راه این مرز مواد غذایی و اقلام بهداشتی را بپذیرد چونكه به سبب شیوع ویروس كرونا و محدودیت ها گرفتار كمبود در این مواد شده اند.
تردد شناورهای بزرگ به امارات
لطیفی با اعلان اینكه الان شناورهای تجاری كانتینری بزرگ به كشور امارات تردد دارند، گفت: بار تجارت از قبل روی لنج ها بود همچون بنادر بوشهر، هرمزگان (غیر از بنادر شهید رجایی و شهید باهنر) و خوزستان كه عمده فعالیتشان با لنج بود كه هم اكنون نمی توانند به سمت امارات بار ببرند. فعلاً شناورهای بزرگ تجاری مشكلی برای تردد ندارند.
احتمال كاهش محدودیت ها با كویت
وی اضافه كرد: همینطور طبق شنیده ها، احتمالاً كشور كویت به سبب نیازی كه به مواد غذایی و بعضی اقلام دارند، محدودیت هایش را به روی ایران بكاهد و بعضی از اقلام را بپذیرد.
سخنگوی گمرك ایران اظهار داشت: مرز نخجوان به صورت ترانشیپ و برای ورود محدود صادرات باز است. به كشور آذربایجان با شیوه ترانشیپ صادرات داریم. به كشور روسیه هم از راه دریایی و زمینی و ریلی از مسیر آذربایجان ترانزیت كالا داریم.
وی اضافه كرد: از مسیر دریایی مثل بندر انزلی، آستارا، كاسپین، امیرآباد و نوشهر به روسیه و آذربایجان واردات و صادرات داریم.
مرزها با پاكستان بسته است
لطیفی اضافه كرد: یك مسیر جدید از هرمزگان به عمان برای صادرات مواد غذایی بازگشایی شده است. به كشور قطر هم فقط شناورهای فلزی یخچال دار اجازه ورود دارند. تجارت با كشور ارمنستان هم محدود است. مرزها با كشور پاكستان بسته است.
لطیفی افزود: ارتباط با كشور تركمنستان از مسیر ریلی سرخس باز است و كالاهای فاسد نشدنی از آن مسیر وارد این كشور می شوند و در آنجا به سبب اینكه عرض راه آهن در كشورهای آسیای میانه با ایران فرق دارد در مرز لوكوموتیو تغییر می كند و جا به جایی كالا صورت می گیرد.
سخنگوی گمرك ایران اضافه كرد: همینطور رایزنی هایی با راه آهن جمهوری اسلامی ایران شده است تا مسیر ریلی اینچه برون بازگشایی شود. هم اكنون راه آهن ایران، وزارت امور خارجه و سفارت ایران در حال كوشش برای بازگشایی جهت ارسال كالا از این مسیر به تركمنستان هستند، اما هنوز به نتیجه نرسیده است.
وی افزود: طبق توافقی كه شده، به تركیه از مسیر ریلی رازی به صورت روزانه واردات و صادرات داریم.
لطیفی با اعلان اینكه بنادر اصلی كشور فعال می باشند، اظهار داشت: بندر امام خمینی، بندر شهید رجایی، بندر شهید باهنر، بندر بوشهر و بندر چابهار، هم در حوزه ترانزیت و هم واردات و صادرات كالاهای تجاری فعال می باشند و حتی بنادری مثل خارك و عسلویه هم به فعالیت خود ادامه می دهند.
نام كشور وضعیت تجارت مسیر انجام عراق تجارت برقرار است از راه اقلیم كردستان / در مورد بازگشایی مرز مهران امروز تصمیم گیری می شود تركیه تجارت برقرار است ازطریق مسیر ریلی رازی افغانستان تجارت برقرار است از راه مرز ماهیرود و میلك / عدم صدور ویزا برای رانندگان افغان در مرز دوغارون، تجارت را مشكل ساز شده است. كویت نامشخص احتمال كاهش محدودیت ها به سبب نیاز كویت به مواد غذایی پاكستان تجارت متوقف است - قطر تجارت برقرار است از راه شناورهای فلزی یخچال دار امارات تجارت محدود است از راه شناورهای تجاری كانتینری بزرگ عمان تجارت برقرار است از راه خط كانتینری از بندرعباس روسیه تجارت برقرار است دریایی از راه همه بنادر شمالی- زمینی ریلی ارمنستان تجارت محدود است - تركمستان تجارت برقرار است از راه مسیر ریلی سرخس جمهوری آذربایجان تجارت برقرار است از راه زمینی- ریلی و دریایی

1399/01/19
12:21:59
5.0 / 5
3292
تگهای خبر: دولت , صادرات , كالا , گمرك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی