نهاوندیان در حاشیه نشست هیئت دولت:

جزئیات وام 5هزارمیلیاردی بنگاه ها

جزئیات وام 5هزارمیلیاردی بنگاه ها

لوازم فلزی: معاون اقتصادی رئیس جمهور جزئیات وام 5 هزار میلیاردی بنگاه ها را تشریح نمود.به گزارش لوازم فلزی به نقل از مهر، محمد نهاوندیان معاون اقتصادی رئیس جمهور در حاشیه جلسه امروز هیئت دولت درباره برنامه های اقتصادی دولت برای مقابله با كرونا اظهار داشت: همه اقداماتی كه دولت انجام می دهد، در امتداد این است كه هم از جانِ مردم صیانت شود و هم حیات اقتصادی آنان ادامه داشته باشد.
وی افزود: بر این اساس كارگروه تبعات اقتصادی كرونا از همان ابتدا تشكیل و جلسات عدیده ای را برگزار كرد و بسته صدهزار میلیارد تومانی در این زمینه تدوین و به تصویب ستاد ملی كرونا رسید.
معاون اقتصادی رئیس جمهور بیان كرد: دولت كمك به بنگاه ها، كسب و كارها و همین طور خانوارها را در دستور كار دارد و هدف ما توأمان این است كه بنگاهی فرو ننشیند و كارگری بیكار نشود و از طرف دیگر خانواده ها كه ممكنست قدرت خریدشان كاهش یافته باشد، بتوانند این دوره را سپری كنند.
نهاوندیان افزود: در این بسته صد هزار میلیارد تومانی، ۲۵ هزار میلیارد تومان پرداخت های بلاعوض است كه از منابع دولت استفاده می شود كه به همین جهت درخواست كردیم كه یك میلیارد یورو از صندوق توسعه ملی برداشت شود.
وی اظهار داشت: ۷۵ هزار میلیارد تومان هم مربوط به تسهیلات بانكی است كه اختیار آن برعهده بانك مركزی است و اقداماتی را در این زمینه در دستور كار خود قرار می دهد.
معاون اقتصادی رئیس جمهور اشاره كرد: دولت تعداد كاركنان كلیه بنگاه ها و همین طور هتل ها، رستوران ها، شركت های هواپیمایی و اماكنی را كه از آنان خواسته شده است به سبب شیوع ویروس كرونا تعطیل شده اند، محاسبه كرده اما باید مشاغل مختلف را از یكدیگر تفكیك كرد، چونكه كسب و كارها با هم متفاوت هستند و ما نمی توانیم حكم واحدی را به همه بنگاه ها تعمیم دهیم.
نهاوندیان بیان كرد: ما تصمیم گرفتیم شرط استفاده بنگاه ها از تسهیلات مذكور این باشد كه كارگری را اخراج نكنند و بر این اساس بنگاه ها به تناسب كارگرانی كه دارند، از تسهیلات بهره مند می شوند، به این معنا كه بنگاه هایی كه با گردنگیر دولت تعطیل شده اند، معادل ۱۶ میلیون تومان و بنگاه های دسته دوم كه به جهت آثار طبیعی و رعایت اصول بهداشتی بازار خودرا از دست داده اند، به ازای هر كارگر ۱۲ میلیون تومان دریافت نمایند كه در دسته اول ۵۰ درصد و در دسته دوم ۷۰ درصد تسهیلات باید به دستمزد اختصاص پیدا كند.
وی با اعلان اینكه در ارائه این تسهیلات شفافیت برای ما بسیار مهمست و قرار نیست در این تسهیلات رانتی توزیع شود، اظهار داشت: همه كسانی كه از این تسهیلات استفاده می نمایند، بطور شفاف در سایت مربوطه اطلاع رسانی می شود.
معاون اقتصادی رئیس جمهور افزود: پس از آن كه كسب و كارها راه افتاد، باید تقاضا ایجاد نماییم و بر این اساس لازم است مردم قدرت خرید داشته باشند، پس در نظر گرفته شد به خانوارها قدرت خرید داده شود و یك میلیون تومان در اختیار هر خانوار قرار گیرد.
نهاوندیان اشاره كرد: پرداخت مستقیم و بلاعوض تسهیلات به اقشاری كه درآمد بسیار پایینی دارند اختصاص می یابد و همین طور كسانی كه به دلایلی چون شرایط خاص منطقه ای و تعطیلی بنگاه ها بیكار شده اند، از حمایت های دولت برخوردار خواهند شد.
وی با اعلان اینكه دولت كمك ویژه ای برای پرداخت تسهیلات به بیكار شدگان به جهت كرونا می كند، گفت: البته در این بخش از سازوكار صندوق بیمه بیكاری استفاده می نماییم اما برای پشتیبانی از بیكار شدگان كرونا پنج هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده است كه جزئیات آن ظرف هفته آینده اطلاع رسانی می شود.

منبع:

1399/01/20
22:30:55
5.0 / 5
3075
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , خرید , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی