مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران:

صادركنندگان در سال ۹۹ بیشتر حمایت می شوند

صادركنندگان در سال ۹۹ بیشتر حمایت می شوند

به گزارش لوازم فلزی مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران اظهار داشت: امسال این صندوق از صادركنندگان بیش از گذشته حمایت خواهدنمود.


به گزارش لوازم فلزی به نقل از ایسنا، افروز بهرامی با اشاره به اینکه صندوق ضمانت صادرات ایران در این شرایط حتی سطح پوشش ریسک ها را افزایش و فرانشیزها را کاهش داده است اظهار داشت: صندوق ضمانت صادرات ایران یک موسسه بیمه اعتبار صادراتی (ECA) است به یک معنا ریسک های سیاسی و تجاری صادرکنندگان را بیمه می کند.
وی اظهار داشت: صادرکنندگان در روند صادرات خود به خصوص در شرایط تحریمی ممکنست با ریسک های سیاسی و تجاری مختلفی مواجه و بابت وصول مطالبات خود که حاصل صادرات کالا و خدمات فنی و مهندسی است نگرانی هایی داشته باشند که صندوق ضمانت صادرات می تواند این موارد را تسهیل کند.
بهرامی اضافه کرد: صندوق ضمانت صادرات ایران سال قبل ۲.۳ میلیارد دلار از صادرات اعتباری کشور را پوشش داد یعنی تحت پوشش بیمه نامه های این صندوق ۲.۳ میلیارد دلار صادرات از کشور انجام شد. باتوجه به اعمال تحریم سیستم بانکی کشور ضمانت نامه های پیمانکاران ایرانی جهت شرکت در مناقصه های بین المللی پذیرفته نمی شد.
وی افزود: ضمانت نامه های پیمانکاران مبتنی بر قرارداد است مثل ضمانت نامه های حسن انجام کار، پیش پرداخت و شرکت در مناقصه.
مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران اظهار داشت: صندوق در این عرصه به صورتی جایگزین سیستم بانکی شد و توانست با صدور ضمانت نامه های مزبور موانع صادرات خدمات فنی و مهندسی را در کشور برطرف کند.
وی ادامه داد: امسال صندوق ضمانت صادرات ایران تلاش دارد حمایت های خودرا از صادرکنندگان گسترش دهد حتی سطح پوشش ریسک ها را افزایش و فرانشیز ها را کاهش داده است. این صندوق پنج درصد فرانشیز ریسک های تجاری را کم و ۹۵ درصد ریسک های تجاری صادر کننده را پوشش می دهد.
بهرامی افزود: همین طور فرانشیز ریسک ها سیاسی به کلی حذف و ۱۰۰ درصد ریسک های سیاسی صادرکنندگان در حال پوشش دادن است. ریسک های سیاسی به کشور خریدار مربوط می شود نه شرکت خریدار.
وی با اعلان اینکه تحریم خود یک ریسک سیاسی است، اضافه کرد: برای نمونه اگر تجار و بازرگانان به کشور ی کالا صادر و در اثر قطع یا تیرگی روابط سیاسی در وصول مطالبات خود گرفتار مشکل شوند صندوق در چنین مواقعی جبران خسارت صادرکنندگان را برعهده می گیرد و ۱۰۰ درصد پوشش می دهد و بعد در دادگاه های بین المللی برای بازیافت خسارت اقدام می کند که این ارتباطی به صادرکننده ندارد.
بهرامی در گفت و گو با رادیو اقتصاد اظهار نمود: مصادره کشتی، مصادره اموال در کشور مقصد، عدم انتقال ارز به جهت قطع روابط بانکی و غیره در زمره ریسک های سیاسی قرار می گیرد.
ایشان سپس عنوان کرد: پس از جریان کرونا سقف اعتبار اسمی ها ۲۵ درصد بالا رفته در ضمن بدهی های صادرکنندگان به صندوق به مدت شش ماه استمهال شده است
بهرامی با اشاره به اینکه امسال از طرف مقام معظم رهبری به سال جهش تولید نامگذاری شده است اظهار داشت: برای تحقق شعار سال باید به سه مولفه از قبیل افزایش بخش عرضه، تحریک تقاضا و بهبود فضای کسب و کار توجه اساسی کرد.
منبع:

1399/02/08
14:09:12
5.0 / 5
2765
تگهای خبر: اقتصاد , تولید , خدمات , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی