احتمال افزایش قیمت نفت

احتمال افزایش قیمت نفت

به گزارش لوازم فلزی قیمت های نفت از زمان آغاز توافق جدید گروه اوپك پلاس روند افزایشی پیدا كرده است و طبق اعلام كارشناسان اگر انتهای ماه و در ارزیابی ها مشخص شود كه ۸۰ درصد كشورها به تعهدات خود پایبند بوده اند، حتی می توان انتظار افزایش مجدد قیمت ها را داشت.


به گزارش لوازم فلزی به نقل از ایسنا، اوپک و شرکایش در گروه اوپک پلاس ماه گذشته دریافتند که تبعات ویرانگر شیوع بیماری کووید ۱۹ بر تقاضای جهانی برای نفت را دست کم گرفته بودند. با سقوط درآمدهای نفتی کشورهای تولیدکننده به دنبال افت شدید تقاضا و قیمت ها، عربستان سعودی و سایر تولیدکنندگان در گروه اوپک پلاس پی بردند که برای متوازن کردن بازار و نجات اقتصادهای وابسته به نفتشان در مقابل رکود ناشی از انتشار کرونا باید فورا دست به کار شوند و دور جدید کاهش تاریخی تولید این گروه در اوایل آوریل تصویب گردید.
با گذشت سه هفته از آغاز دور جدید پیمان کاهش تولید گروه اوپک پلاس، احساسات بازار به نحو شگرفی مثبت شده است. زمانی که این توافق در ۱۲ آوریل اعلام شد، تحلیل گران می گفتند این کاهش تولید که معادل حدود ۱۰ درصد از عرضه جهانی نفت می باشد، برای نجات بازار کافی نخواهد بود و بسیار دیگر هنگام است.
حالا فضای بازار مثبت تر شده و قیمتهای نفت هم بالا رفته اند. قیمت نفت حالا ۸۰ درصد بالاتر از سطح قیمت اواسط آوریل است و تحلیل گران به کاهش تولید گروه اوپک پلاس به همراه محدودیت عرضه حدود چهار میلیون بشکه در روز در آمریکای شمالی که بازار را در ماههای آینده با کمبود عرضه مواجه خواهد ساخت، بعنوان دلیل این بهبود اشاره می کنند.
بانک آمریکایی گلدمن ساکس هفته گذشته در گزارشی پیش بینی نمود که بهبود تقاضای جهانی برای نفت و کاهش تولید سریعتر از حد انتظار در خارج از گروه اوپک پلاس، بازار نفت را در ژوئن گرفتار کمبود عرضه خواهند کرد.
گروه اوپک پلاس با کاهش عظیمی که در تولید نفت آمریکای شمالی به علت غیراقتصادی شدن تولید در شرایط قیمت های اندک روی داد، موفق شده است انتظارات بازار را به سمت کمبود عرضه در ماه آینده تغییر دهد. اوپک که در راس آن عربستان سعودی بعنوان بزرگترین تولیدکننده این گروه قرار دارد، هر زمانی که انگیزه قوی برای بالا بردن قیمت نفت داشته اند، عرضه به بازار را به شدت محدود کرده اند.
توافق اوپک پلاس پابرجا خواهد ماند
خطیبی - کارشناس حوزه انرژی - با اشاره به اینکه پیمان اوپک پلاس در جهت کاهش تولید نفت به نفع تمام کشورهای تولید کننده نفت می باشد، به ایسنا اظهار داشت: باتوجه به این شرایط به نظر نمی رسد که کشوری بخواهد این پیمان را زیرپای بگذارد، اما اگر چنانچه این پیمان لغو شود باردیگر قیمت ها کاسته می شود و به ضرر همه خواهد شد.
وی با تاکید بر اینکه اینگونه نیست که ضرر کاهش قیمت های نفت تنها شامل حال عده خاص شود چون که اگر این مسئله اتفاق بیفتد تمام کشورهای تولیدکننده نفت متضرر خواهند شد، خاطرنشان کرد: اگر قیمت ها بهبود یابد هم تمام کشورهای تولید کننده نفت سود خواهند برد، بنابر این باید اظهار داشت که توافق کاهش تولید یک عمل پر منفعت است.
این کارشناس حوزه انرژی با اشاره به اینکه با این شرایط به نظر نمی رسد که کشورها علاقه ای به لغو این پیمان داشته باشند، اظهار نمود: اگر چنانچه این توافق لغو شود بازار اطمینان خویش را به پیمان اوپک از دست می دهد، باتوجه به اینکه بهبود وضعیت قیمت ها به علت همین اطمینان است، بنابراین با لغو پیمان باید منتظر اتفاقات جدید در بازار نفت باشیم.
خطیبی با اشاره به اینکه باید انتهای ماه منتظر ماند و میزان کاهش تولید کشور را ارزیابی کرد، اظهار داشت: اگر براوردها مناسب باشد اعتماد بازار بهتر خواهد شد و می توان منتظر بهبود بیشتر وضعیت فعلی بازار نفت بود.
وی با اشاره به احتمال افزایش کاهش تولید، اظهار نمود: توافق ۱۹ میلیون بشکه که آمریکا، کانادا، آرژانتین و برزیل هم در آن حضور دارند برای دو ماه تعریف شده است اما اوپک پلاس توافقی را برای حدود دو سال در نظر گرفته است.
به قول این کارشناس حوزه انرژی باید منتظر آمار و ارقام در انتهای ماه ماند و اگر چنانچه بالای ۸۰ درصد به توافقات عمل شده باشد عملکرد موفق بوده و حتی امکان افزایش مجدد قیمت ها هم در آن شرایط وجود دارد اما اگر درصد عمل بعه تعهدات پایین باشد بازار اطمینان خویش را از دست خواهد داد.
خطیبی با اشاره به اینکه تا کنون عملکرد بازار مطلوب بوده و افزایش قیمت ها هم به درستی اعمال شده است، اظهار نمود: با این وجود بازهم باید منتظر آمار عملکرد کشورها برای عرضه ارزیابی دقیق باشیم اما تا اینجا وضعیت بازار گویای اطمینان بازار به این توافق است و بهتر است این اطمینان تقویت شود.1399/03/04
22:56:47
5.0 / 5
2547
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تولید , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی