معاون وزیر صمت:

قیمت پراید 100 درصد رشد اما نهاده های تولید 88 درصد رشد داشته است

قیمت پراید 100 درصد رشد اما نهاده های تولید 88 درصد رشد داشته است

به گزارش لوازم فلزی معاون امور صنایع وزارت صمت اظهار داشت: قیمت پراید از ۱۸ میلیون تومان به ۴۰ میلیون تومان یعنی تقریباً ۲ برابر شد در صورتیكه قیمت نهاده ها ۸۸ درصد رشد داشتبه گزارش لوازم فلزی به نقل از صداوسیما، مهدی صادقی نیارکی در نشست قطعه سازان با نمایندگان مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: امسال تعداد خودرو های ناقص با رسیدن به عدد ۹۳ هزار دستگاه ۵۰ درصد کاهش داشته است.
وی با اعلان اینکه نرخ افزایش قیمت نهاده ها از سال ۹۷تا ۹۸، ۸۸ درصد بود اظهار داشت: طبق برنامه ریزی های انجام شده امسال باید یک میلیون و ۲۳۰ دستگاه خودرو تولید شود که با افزایش عمق ساخت داخل و کاهش زمان تحقق تعهدات عملیاتی می شود.
معاون وزیر صمت درباب تغییرات وضعیت تولید و تحویل خودرو در سال ۹۷ و ۹۸ افزود: در ۶ ماه دوم سال ۹۷، ۲۸۸ هزار دستگاه خودرو و در سال ۹۸، ۴۳۰ هزار دستگاه خودرو تحویل داده شد.
صادقی نیارکی اظهار داشت: در مقایسه سه ماه ابتدای امسال نسبت به سال قبل با وجود شیوع کرونا، میزان تحویل خودرو ۵۰درصد رشد داشته است.
وی افزود: قیمت پراید از ۱۸ میلیون تومان به ۴۰ میلیون تومان یعنی تقریباً ۲ برابر شد در صورتیکه قیمت نهاده ها ۸۸ درصد رشد داشت، لاستیک از ۹ هزار تومان در سال ۹۷ به ۲۶ هزار تومان، فولاد از ۴ هزار و ۷۰۰ در سال ۹۷ به ۱۵ هزار تومان در سال ۹۹ رسیده است.
معاون امور صنایع وزارت صمت با اشاره به مصوبه واقعی شدن قیمت خودرو در ستاد تنظیم بازار اظهار داشت: این مساله الان در حال بازبینی است که البته برای حفظ تولید، جلوگیری از خروج ارز و حفظ اشتغال فعلی باید قیمت خودرو منطقی شود.
صادقی نیارکی با اعلان اینکه قیمت نهاده های تولید از نرخ ارز تبعیت می کند اضافه کرد: این در حالیست که این تبعیت در قیمت خودرو لحاظ نمی گردد.
وی افزود: ظرفیت تولید خودرو در کشور، بیش از ۲ میلیون و۲۰۰ هزار دستگاه است که ۴۵ صنعت را فعال می کند و الان ۶۳۰ هزار نفر اشتغال به وجود آورده است.
معاون امور صنایع وزارت صمت افزود: اگر صنعت خودرو در کشور وجود نداشت باید سالانه ۱۵ میلیارد دلار از کشور بیرون رود در صورتیکه این صنعت هم اکنون ۳ / ۵ میلیارد دلار ارزبری دارد.


منبع:

1399/04/19
15:28:06
5.0 / 5
2250
تگهای خبر: بازار , تولید , خودرو , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی