چند میلیارد دلار ارز صادراتی به كشور برنگشته است؟

چند میلیارد دلار ارز صادراتی به كشور برنگشته است؟

به گزارش لوازم فلزی با نزدیك شدن به پایان مهلت تعیین شده از جانب بانك مركزی برای صادركنندگانی كه هنوز ارز خویش را به كشور بازنگردانده اند عضو هیات رییسه اتاق بازرگانی ایران رقم دقیق این ارز را تحلیل و بررسی كرد.


به گزارش لوازم فلزی به نقل از ایسنا، بامداد امروز (دوشنبه) در نشست اعضای کمیته ارزی اتاق بازرگانی ایران که با حضور رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی برگزار شد، اعضاء به بررسی مسائل مربوط به رفع تعهد ارزی صادرکنندگان پرداختند و بار دیگر از بانک مرکزی خواستند در زمان تعیین شده از جانب این بانک تجدیدنظری صورت گیرد.
در صحبت های مطرح شده، رقمی حدودا ۲۷.۵ میلیارد دلاری مطرح می شود که ارز حاصل از صادراتی که در سال های ۱۳۹۷ – ۱۳۹۸ به کشور بازنگشتند و بانک مرکزی تاکید کرده که اگر تا آخر تیرماه این ارز بازنگردد کارت بازرگانی صادرکنندگان متخلف تعلیق خواهد شد.
با وجود مطرح شدن این اعداد کیوان کاشفی - عضو هیات رییسه اتاق ایران - در نشست امروز به تشریح ابعاد مختلف رسیدن به این عدد پرداخت و اعلام نمود: ارز حقیقی بازنگشته به کشور بسیار کمتر از ۲۷ میلیارد دلار است.
وی توضیح داد: نکته نخست این است که در لیست اعلام شده از جانب بانک مرکزی تفکیک اطلاعات مربوط به ارز در سال های ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ مشخص نشده و با وجود نامه نگاری های اتاق بانک مرکزی این لیست را در اختیار ما قرار نداده است. از سوی دیگر بخشی از این عدد به تعدیل پایه ارزش های سال ۱۳۹۷ مربوط است که در همان سال با نرخ ۲۰ درصد مورد موافقت بانک مرکزی و بخش خصوصی قرار دارد.
کاشفی افزود: از این عدد یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار هم مربوط به عدم بازگشت ارز حاصل از صادرات است که به اشتباه آنرا با وجود آنکه جزو ورود موقت بشمار می رود بعنوان بدهی صادراتی در نظر می گیرند. در کنار آن اختلاف حساب، بخشنامه سازمان توسعه تجارت و برخی دیگر از اشکالات محاسباتی هم عاملی است تا عدد ارز بازنگشته بزرگتر از واقعیت به نظر برسد.
عضو هیات رییسه اتاق ایران با بیان این که با در نظر گرفتن تمام شرایط عدد ارز بازنگشته به کشور از محل صادرات ۸.۷ میلیارد دلار است، اظهار نمود: از این عدد تنها ۲.۵ میلیارد دلار مربوط به بخش خصوصی واقعی است. ما انتظار داریم بانک مرکزی مسائلی مانند تحریم ها، هزینه حمل و نقل و تعلیق بودن کارت بازرگانی برخی از صادرکنندگان را در نظر بگیرد و براین اساس برنامه های خویش را اجرایی کنند.
در ادامه این نشست اتاق بازرگانی ۱۳ پیشنهاد ارزی خویش را عرضه کرد که تمدید مهلت رفع تعهدات ارزی تا آخر مهرماه سال ۱۳۹۹ یکی از اصلی ترین محورهای آن بود.
منبع:

1399/04/23
20:28:53
5.0 / 5
2544
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی