صادرات ۱۵۴ میلیون دلاری پسته در سه ماه بهار

صادرات ۱۵۴ میلیون دلاری پسته در سه ماه بهار

سخنگوی گمرك ایران اظهار داشت: در 3 ماهه اول سال 99 میزان 21 هزار و 720 تن پسته بوسیله گمركات كشور صادر گردیده است كه این میزان برابر با 154 میلیون و 128 هزار و 901 دلار است.به گزارش لوازم فلزی به نقل از مهر، سید روح اله لطیفی گفت: در ۳ ماهه اول سال ۹۹ میزان ۲۱ هزار و ۷۲۰ تن پسته بوسیله گمرکات کشور صادر گردیده است که این میزان برابر با ۱۵۴ میلیون و ۱۲۸ هزار و ۹۰۱ دلار است. در طول این مدت کشورمان به بیش از ۵۴ کشور جهان صادرات پسته داشته است که در این میان اصلی ترین مقاصد پسته ایرانی، کشورهای چین با ۵ هزار و ۵۴۷ تن و با ارزش ۳۵ میلیون و ۴۰۹ هزار و ۷۱۰ دلار و آلمان با ۲ هزار و ۹۸۲ تن، عراق با یک هزار و ۸۶۶ تن، روسیه با یک هزار و ۴۵۵ تن و قزاقستان با یک هزار و ۱۲۹ تن هستند.
دبیر شورای اطلاع رسانی گمرک در تشریح وضعیت جهانی تجارت پسته اضافه کرد: پسته تازه و پسته خشک برمبنای (pcI) شاخص پیچیدگی محصول جزئی از این قبیل محصولات جهانی است که خوشبختانه کشور ما و محصول ایرانی پسته سهم بزرگ و جدی از این تجارت را داراست، صادرکنندگان برتر پسته جهان برمبنای آمارهای سال ۲۰۱۹ ایالات متحده آمریکا (۱.۵۶ میلیون دلار)، ایران (۵۸۶ میلیون دلار)، هنگ کنگ (۳۰۳ میلیون دلار)، آلمان (۱۱۲ میلیون دلار) و ترکیه (۵۲.۳ میلیون دلار) هستند.
وی درباب کشورهای واردکننده پسته اظهار داشت: هنگ کنگ با ۷۲۶ میلیون دلار، آلمان با ۳۵۹ میلیون دلار، چین با ۲۴۱ میلیون دلار، ویتنام با ۱۹۰ میلیون دلار، بلژیک و لوکزامبورگ با ۱۸۰ میلیون دلار، کشورهای مهم واردکننده پسته در جهان هستند.
لطیفی در ادامه ضمن سفارش به صادرکنندگان پسته به رعایت استانداردهای لازم برای صادرات، توضیح داد: خیلی از استانداردها در مورد آزمایش های مربوط به محصولات کشاورزی، بر پایه تاکید بر کیفیت مواد غذایی هستند بطور مثال استانداردهای مواد غذایی در کشور آلمان بسیار نسبت به مقادیر آفلاتوکسین سخت گیر هستند، به همین جهت فقط پسته های با مقادیر بسیار پایین آفلا توکسین به این کشور راه پیدا کنند، پس صادرکنندگان وفعالان تجارت محصولات کشاورزی و خشکبار می بایست قوانین و مقررات کشور هدف و استانداردهای واردات خشکبار را بدانند و گواهی سلامت محصولات را برمبنای شیوه نامه های این کشورها ستاندن کنند.
سخنگوی گمرک ایران اضافه کرد: ایران یکی از بزرگ ترین کشورهای تولیدکننده پسته در جهان است و پسته جز با ارزش ترین محصولات کشاورزی ایران به شمار می آید.
وی درباب قدمت تجارت پسته در ایران گفت: صادرات پسته ایران به کشورهای دیگر جهان سابقه زیادی دارد و به نحوی از تجارت های سنتی ایران محسوب می شود. در سال های اخیر و با ورود آمریکا به بازار صادرات پسته، رقابت تنگاتنگی میان ایران و آمریکا بر سر این تجارت پر سود در گرفته است و آمریکا با توسعه ی مزارع پسته ی خود در ایالت کالیفرنیا توانسته است تولید خودرا به سطح ایران و حتی بیشتر برساند، برای ازدست ندادن سهم ایران در تجارت این محصول، باید کشاورزان، تجار و سازمانهای در رابطه با تجارت خارجی تلاش خودرا در حوزه کمی و کیفی و بازاریابی بالا برند.
وی اضافه کرد: در همین راستا، گمرک جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد تا تسهیلات لازم برای تسهیل امر صادرات پسته به کشورهای مقصد در اقصی نقاط دنیا را برای تجارو تولید کنندگان فراهم آورد.

1399/05/01
23:41:34
5.0 / 5
2114
تگهای خبر: استاندارد , بازار , تولید , چین
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی