معاون گمرك ایران اعلام كرد:

واردات برنج از اول شهریور ممنوع می شود

واردات برنج از اول شهریور ممنوع می شود

به گزارش لوازم فلزی معاون فنی و امور گمركی گمرك گفت: پس از اجرا شدن ممنوعیت فصلی ورود برنج به كشور، اگر مشكلات واردكنندگان برنج در حوزه ارز برطرف شود، ترخیص برنج امكان پذیر نخواهد بود.به گزارش لوازم فلزی به نقل از مهر، مهرداد جمال ارونقی در گفتگویی با رادیو اقتصاد، تصریح کرد: پارسال حدود ۸۰۰ هزار تن برنج به ایران وارد شده و عملیات ترخیص هم انجام شده است.
معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران با اشاره به اینکه واردات برنج به ایران سال جاری حدود ۲۰ درصد کاهش پیدا کرده است، افزود: حدود ۳۹۰ هزار تن برنج از راه گمرک ترخیص و مقداری دیگری از برنج ها هنوز در گمرک دپو شده اند.
وی افزود: گمرک باید در فرایند واردات برنج، کد رهگیری بانک را داشته باشد و پس از دریافت این کد اجازه صدور پروانه را می دهد.
ارونقی خاطرنشان کرد: بخش عمده ای از برنج های وارداتی هم اکنون یا در صف تخصیص ارز و یا در مرحله تأمین ارز قرار دارند؛ کسانی که در صف تخصیص ارز هستند باید به نحوی منشا ارز خویش را از سوی بانک مرکزی به تایید برسانند.
معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران افزود: کسانی که در صف تأمین ارز هستند، تا زمانی که وجه جا به جا نشود و تأمین اتفاق نیافتد، اعلامیه تأمین ارز صادر نمی گردد و اگر اعلامیه و کد رهگیری بانک صادر نشود، گمرک نمی تواند اجازه ترخیص را صادر کند.
وی با اشاره به این که اغلب کالاها به صورت کانتینری حمل می شوند، عنوان کرد: گمرک به صورت مرتب مکاتبات مختلف را پیش می برد تا وزارت صمت، ستاد تنظیم بازار و بانک مرکزی در مورد میزان واردات به تصمیم های درست برسند.
جمال ارونقی با بیان این که از آغاز مردادماه گمرک باید ممنوعیت فصلی ترخیص برنج را اجرا می کرد، توضیح داد: هم اکنون ممنوعیت فصلی ترخیص برنج به تعویق افتاده و به اول شهریور ماه موکول شده است.
وی اضافه کرد: بعد از اجرا شدن ممنوعیت فصلی ورود برنج به کشور، اگر مشکلات واردکنندگان برنج در حوزه ارز برطرف شود، ترخیص برنج امکان پذیر نخواهد بود.
معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران با اشاره به کالاهای اساسی هم اظهار داشت: ۵ قلم از کالاهای اساسیِ عمده که به نحوی مورد نیاز بودند، امروزه بدون کد رهگیری اجازه ترخیص پیدا کرده اند.
وی در مورد کالاهای غیر اساسی، توضیح داد: هم اکنون حدود ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار تن کالاهای غیر اساسی یا غیر کانتینری در گمرک هستند که ۸۵ درصد از آنها مواد اولیه واحدهای تولیدی یا ماشین آلات در رابطه با تولید هستند که باید در مدت زمانی کوتاهی ترخیص شوند.


منبع:

1399/05/30
21:27:20
5.0 / 5
1968
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تولید , كالا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی