معاون وزیر جهاد كشاورزی اعلام كرد

تصویب و ابلاغ سند تحویل حجمی آب

تصویب و ابلاغ سند تحویل حجمی آب

لوازم فلزی: معاون آب و خاك وزارت جهاد كشاورزی از تصویب و ابلاغ سند تحویل حجمی آب خبرداد.


به گزارش لوازم فلزی به نقل از ایسنا علیمراد اکبری در نشست خبری که امروز به مناسبت هفته دولت انجام شد با اشاره به تدوین و تصویب سند تحویل حجمی آب، اظهار نمود: این سند حدود دو هفته ای است که در آخرین کارگروه سازگاری با کم آبی تدوین و تصویب و به استانها ابلاغ گردیده است. در حقیقت با این سند مشخص خواهد شد که چه میزان آب به کشاورران تحویل داده می شود.
وی افزود: هرسال بایستی آب از وزارت نیرو به صورت حجمی تحویل بگیریم و حجمی به کشاورز تحویل دهیم. بااین روش در حقیقت آب مدیریت می شود.
معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی در بخش دیگری از صحبت هایش به قاچاق خاک نیز اشاره نمود و اظهار داشت: در قانون حفاظت از خاک قاچاق خاک جرایم سنگینی دارد مگر اینکه به صورت بسیار کم و برای کارهای تحقیقاتی باشد.
اکبری به وضعیت چاه های غیرمجاز اشاره نمود و اظهار داشت: حدود ۳۵۰ تا ۴۰۰حلقه چاه غیرمجاز در کشور وجود دارد.
خاک های کشور کمبود مواد آلی دارند
وی با اشاره به اینکه اضافه کردن کود به خاک در حقیقت اقدامی در جهت غنی سازی خاک است، اظهار نمود: مواد آلی۶۰درصد از خاک های ایران کمتر از یک درصد است. البته برنامه هایی نیز برای آن در دستور کار قرار دادیم.
در۱۵ محصول کشور کم آبیاری داریم
وی با اشاره به اینکه در ۱۵ محصول کشور کم آبیاری داریم، اظهار نمود: در بعضی از این ۱۵محصول کم آبیاری بیش از ۵۰درصد است.
افتتاح بیش از هزار پروژه در هفته دولت
معاون وزیر اظهار نمود: ۱۰۷۹ پروژه در هفته دولت با سرمایه گذاری ۱۱۳۴میلیارد تومان افتتاح می شود که اشتغال ۸هزارو ۸۷۲نفر را در کل استان های کشور فراهم می آورد.
کشور تاب آوری توسعه افقی ندارد
اکبری با اعلان اینکه کشور تاب آوری توسعه افقی ندارد برای اینکه آب جدیدی نداریم که سطح زیر کشت آبی را افزایش دهیم، اظهار داشت: تنها راه افزایش راندمان توسعه عمودی است. در جنوب غرب و غرب و شمال غرب ر این زمینه ظرفیت بالایی داریم. همین طور سند راندمان آب تشکیل شده است و استان خراسان رضوی بعنوان پایلوت قرار داده شده است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی با اعلان اینکه هوشمندسازی سیستم های آبیاری از برنامه های در دستور کار وزارت جهاد کشاورزی است اظهار داشت: در این راستا در ۱۰ استان کشور این طرح به صورت پایلوت در حال اجراست و نگاهمان این است که با کمک تکنولوژی و مردم هوشمند سازی سیستم های آبیاری مدیریت و مصرف برای ارتقای راندمان و کارایی رصد شود.
وی همین طور افزود: در دولت تدبیر و امید ۲۲ هزار میلیارد تومان در بخش آب و خاک وزارت جهاد از سال ۱۳۹۲ تابحال هزینه شده است و این موجب شد ۱.۱ میلیون هکتار آبیاری تحت فشار، ۶۰۰ هزار هکتار شبکه فرعی، ۳۰۰ هزار هکتار زه کش زیرزمینی، بیش از ۳۵ هزارهکتار تجهیز و نوسازی در شالیزار، ۳۰۰ هزار هکتار نوسازی در آبخور شبکه های مدرن صورت گیرد و خروجی این طرح ها سبب شده که راندمان آب از حدود۹۲۰گرم به ازای مصرف هرمترمکعب به حدود ۱۴۵۰ گرم در هر مترمکعب برسد و راندمان آبیاری از ۳۹ درصد به ۴۵ درصد ارتقا یابد.
منبع:

1399/06/05
17:14:17
5.0 / 5
2112
تگهای خبر: دولت , سرمایه , قاچاق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی