سه غول نفتی پرچمدار در حوزه تجدیدپذیرها

سه غول نفتی پرچمدار در حوزه تجدیدپذیرها

غولهای نفتی اغلب به خود زحمت نداده اند در تلاشها پیرامون انرژی پاك وجهه ای كسب كنند و تابحال تلاش چندانی نكرده اند تا اذهان عمومی را متقاعد كنند كه به سمت سبزتر شدن پیش می روند.به گزارش لوازم فلزی به نقل از ایسنا، با وجود تلاشهایی که برای برقی سازی جهانی خودرو ها و حرکت به سمت انرژی تجدیدپذیر صورت می گیرد، وعده های غولهای نفتی برای پیگیری برنامه های صفر کردن آلایندگی کربن در بهترین حالت ضعیف مانده است.

تحلیل برنامه های هزینه کوتاه مدت بزرگترین شرکتهای نفت و گاز برای انرژیهای تجدیدپذیر نشان میدهد که سرمایه گذاریهای واقعی در آنها در مقایسه با برنامه های هزینه های سرمایه برای پروژه های جدید سوخت فسیلی، همچنان ضعیف خواهد بود.

غولهای نفتی در سال ۲۰۱۸ کمتر از یک درصد از مجموع بودجه خودرا در پروژه های انرژی سبز هزینه کردند. به علاوه بر اساس گزارش شرکت تحقیقاتی ریستاد انرژی، انتظار می رود غولهای نفتی ظرف پنج سال آینده ۱۶۶ میلیارد دلار در پروژه های جدید نفت و گاز سرمایه گذاری کنند در صورتیکه سرمایه گذاری برای پروژه های انرژی خورشیدی و بادی تنها ۱۸ میلیارد دلار یا کمتر از ۱۰ درصد هزینه سرمایه است. در واقع کاهش انتشار گازهای گلخانه ای از طرف غولهای نفتی بیشتر بوسیله گاز طبیعی انجام می گیرد.

اویل پرایس در گزارشی به بررسی شرکتهای انرژی بزرگی پرداخته که بیشترین سرمایه گذاری را در حوزه انرژیهای تجدیدپذیر داشته اند. این شرکتها عبارتند از:

۱- اکوئینور

از ۱۸ میلیارد دلاری که ابرغولهای نفتی قصد دارند در پنج سال آینده روی انرژی پاک هزینه کنند، بیش از نیمی متعلق به شرکت انرژی چندملیتی دولتی اکوئینور نروژ است. در واقع اگر اکوئینور از این لیست حذف شود، سرمایه گذاری غولهای نفتی در سه سال آینده حتی بدون در نظر گرفتن کاهش هزینه سرمایه اخیر که ناشی از بحران کووید ۱۹ بود، کمتر خواهد بود.

اکوئینور برنامه هایی را برای سرمایه گذاری ۱۰ میلیارد دلار در انرژی پاک تا سال ۲۰۲۵ رونمایی کرده که اغلب در بخش انرژی بادی فراساحلی خواهد بود. این شرکت می خواهد ظرفیت انرژی تجدیدپذیر را ۱۰ برابر کرده و به چهار تا شش گیگاوات تا سال ۲۰۲۶ و ۱۶ گیگاوات تا سال ۲۰۳۵ برساند. به علاوه اکوئینور می خواهد با بکارگیری فناوریهای CCUS و هیدروژن، آلایندگی کربن خودرا تا سال ۲۰۲۵ حداقل ۵۰ درصد کم کند.

۲- توتال

شرکت نفت و گاز چندملیتی توتال فرانسه هم ابرغول دیگری است که می خواهد بیشترین ظرفیت تجدیدپذیر را در آینده نزدیک ایجاد کند. این شرکت امسال می خواهد ظرفیت انرژی تجدیدپذیر جهانی خودرا نسبت به سال قبل دو برابر کرده و به شش گیگاوات برساند. بعنوان نمونه، توتال در یک پروژه خورشیدی به ظرفیت ۸۰۰ مگاوات در قطر مشارکت دارد که در آن ۴۹ درصد سهم دارد و مقرر است در سال ۲۰۲۱ تکمیل شود. اما توتال تنها به رقابت در حوزه انرژی تجدیدپذیر سنتی خورشیدی و بادی بسنده نکرده و در سال ۲۰۱۶ شرکت باتری Saft را خریداری نموده و هم اکنون سرگرم ساخت بزرگترین تاسیسات ذخیره سازی انرژی در فرانسه و فراهم کردن باتری برای صنایع مختلف همچون خودرو های برقی، خودرو های نظامی، دستگاههای پزشکی و حتی بخشهای نفت و گاز است. شرکت Saft با تولید ۱۰۰ میلیون دلار نقدینگی برای شرکت مادر خود در سال ۲۰۱۹، پیشرفت چشمگیری داشته است.

۳- انی

شرکت انی ایتالیا با برنامه هایش برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای به میزان ۸۰ درصد تا سال ۲۰۵۰ بلندپروازترین برنامه تغییرات جوی را داشته است. انی همین طور اعلام نموده که پروژه های تجدیدپذیر این شرکت به ظرفیت نصب شده سه گیگاوات در سال ۲۰۲۳ و پنج گیگاوات در سال ۲۰۲۵ می رسند.

با این حال این شرکت گاز طبیعی مایع را یک پل ضروری برای تغییر جهت از سوختهای فسیلی به سمت انرژی پاک می داند و می خواهد تا سال ۲۰۲۵ همچنان به تولید سوخت فسیلی ادامه دهد. گاز طبیعی حدود ۲۸ درصد کمتر از نفت کوره و ۵۰ درصد کمتر از زغال سنگ دی اکسید کربن تولید می کند. به علاوه باتوجه به نوسانات انرژی بادی و خورشیدی، گاز طبیعی می تواند برای ادامه فعالیت مستمر شبکه نیرو مورد استفاده قرار گیرد.

منبع:

1399/06/10
10:35:25
5.0 / 5
1629
تگهای خبر: بودجه , تولید , خرید , خودرو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی