چوب حراج غول های نفتی بر 110 میلیارد دلار دارایی خود

چوب حراج غول های نفتی بر 110 میلیارد دلار دارایی خود

شركتهای بزرگ انرژی امیدوارند دهها میدان نفت و گاز و پالایشگاه به ارزش بیشتر از ۱۱۰ میلیارد دلار را به منظور كاهش حجم بدهی و انتشار گازهای گلخانه ای به فروش برسانند.به گزارش لوازم فلزی به نقل از ایسنا، مبهم شدن دورنمای قیمتهای نفت و گاز به سبب شیوع ویروس کرونا و تغییر گرایش به سمت انرژی پاکتر، ممکنست سبب شود پیدا کردن خریدار و انعقاد قرارداد فروش این داراییها دشوار شود.

انتظار می رود هشت شرکت بزرگ نفتی جهان شامل اکسون موبیل، شورون، رویال داچ شل، بریتیش پترولیوم، توتال، اکوئینور، انی و کونوکو فیلیپس داراییهایی را بفروشند که منبع معادل حدود ۶۸ میلیارد بشکه نفت و گاز طبیعی هستند.

شرکت مشاوره نروژی "ریستاد انرژی" در یادداشتی نوشت: این داراییها حالا ۱۱۱ میلیارد دلار ارزش داشته و معادل حدود دو سوم از تقاضای جهانی برای نفت هستند.

قیمت نفت در آوریل بدنبال سقوط تقاضا بر اثر محدودیتهای وضع شده برای مقابله با انتشار ویروس کرونا، به پایینترین رکورد از سال ۱۹۹۹ تابحال سقوط کرد و باآنکه از آن زمان بهبود یافته و به حدود ۴۰ دلار در هر بشکه رسیده است اما انتظار نمی رود در سالهای آینده رشد شایان توجهی داشته باشد.

تحلیلگران می گویند این به معنای فرصت مناسب برای شرکتهای کوچکتری نظیر سریکا انرژی، کایرن انرژی و جید استون انرژی بمنظور خرید ارزان داراییهای نفت و گاز است. با این وجود باتوجه به محدود شدن شمار خریداران و عدم تمایل به وام دهی به بخش نفت و گاز، واگذاری این داراییها ممکنست دشوار باشد.

غولهای نفتی برای افزایش درآمد و کاهش بدهی که به دنبال ریزش قیمت نفت انباشته شده است، نیاز دارند داراییهایشان را بفروشند.

شرکتهای اروپایی نظیر بریتیش پترولیوم، شل و توتال که متعهد شده اند انتشار گازهای گلخانه ناشی از فعالیتهایشان را کاهش دهند، بدنبال متمرکز شدن بر کارهای نفت و گازی هستند که بیشترین سودآوری و کمترین آلایندگی را دارند.

شرکتهای اکسون موبیل و بریتیش پترولیوم هر کدام امیدوارند طی سالهای آینده ۲۵ میلیارد دلار از داراییهایشان را به فروش رسانند در صورتیکه شرکت شل فروش پنج میلیارد دلار در سال را هدف گذاری کرده است.

بر اساس گزارش رویترز، اسپیرو یوآکیم، مدیر جهانی منابع طبیعی در بانک سرمایه گذاری لازارد بر این باور است که مدیران شرکتهای نفتی باید کسب و کار تولید و پالایش نفت و گازی که علاقه ای به نگهداری آنها ندارند را جدا و مستقل کنند تا بتوانند سرمایه گذاران جدید را جذب کنند چونکه خریدارانی نظیر صندوقهای سرمایه گذاری خصوصی علاقه ای به خرید نشان نمی دهند.

منبع:

1399/07/11
20:52:39
5.0 / 5
1347
تگهای خبر: تولید , خرید , سرمایه , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی