دبیر انجمن قطعه سازان خبر داد:

تعطیلی 400 واحد تولید قطعات خودرو

تعطیلی 400 واحد تولید قطعات خودرو

به گزارش لوازم فلزی دبیر انجمن قطعه سازان خودرو اظهار داشت: از 1200 واحد قطعه ساز شناسنامه دار كشور، حدود 400 واحد قطعه ساز در حالت نیمه تعطیل یا تعطیل به سر می برند.به گزارش لوازم فلزی به نقل از صدا و سیما، آرش محبی نژاد در برنامه گفتگوی ویژه خبری یک شنبه شب شبکه دو سیما اضافه کرد: تعداد کل قطعه سازان در کشور حدود ۲ هزار واحد است که ۸۰۰ واحد آنها شامل زیرپله ای ها و واحدهای بدون شناسنامه کوچک می شود.
وی افزود: از تعداد کل ۱۲۰۰ واحد قطعه ساز دارای شناسنامه تقریباً ۷۰۰ واحد با خودروسازان ارتباط مستقیم دارند و متأسفانه حدود ۴۰۰ واحد قطعه ساز در حالت نیمه تعطیل یا تعطیل به سر می برند، روی هم رفته هم اکنون از نصف توان قطعه سازی در کشور استفاده می شود.
محبی نژاد اشاره کرد: با آنکه فقط نیمی از توان تولیدی قطعه سازان کشور فعال است، تمام تولیدات قطعه در کشور به آسانی به فروش می رسد.
وی همین طور با اشاره به حضور ۵۵۰ هزار نفر کارگر در صنف قطعه سازی اضافه کرد: بیش از ۱۵۰ هزار نفر از این تعداد در حالت تعلیق به سر می برند.
دبیر انجمن قطعه سازان خودرو اشاره کرد: کل مطالبات زنجیره تولید قطعه سازی داخل حدود ۳۴ هزار میلیارد تومان است که از این مقدار با کسر ۶ هزار میلیارد تومان چک های خرید دین (ضمانت) از اعتبار ما در اختیار خودروسازان قرار دارد و حدود ۹ هزار میلیارد تومان مطالبات معوق سررسید گذشته است.
محبی نژاد از رسوب حدود یک میلیارد دلار قطعه خودرویی در گمرکات کشور آگاهی داد و اضافه کرد: بخشی از این مقدار قطعه به بازار یدک مربوط می شود، ولی آن چه مربوط به خودرو های ناقص ایران خودرو می شود همین ۲۵۰ میلیون دلار است.
وی به واردات قطعات خودرویی قاچاق تحت عنوان ته لنجی اشاره نمود و اضافه کرد: هم اکنون تحت عنوان ته لنجی؛ لنج لنج قطعه وارد کشور می شود.
محبی نژاد اظهار داشت: قاچاقچیان وارداتی بدون انتقال ارز، بدون ذکر منبع ارز، بدون ثبت سفارش و مالیات؛ کالا وارد می کنند و به جرأت می توان گفت؛ ۸۰ درصد کالاهای قاچاق در توان تولیدی کشور است و مضاف بر آن بعد از تولید در داخل کشور، صرفه اقتصادی بسیاری به همراه خواهد داشت.
وی یکی از اشکالات اقتصاد کلان کشور را معامله مواد اولیه کالاهای تولید داخلی با دلار بیان کرد و اضافه کرد: مادامی که مواد اولیه تولیدات داخلی با دلار معامله شود نمی توان قیمت نهایی کالاهای تولید داخل را متناسب با سطح اقتصادی جامعه طرح و بیان کرد و هم اکنون قیمت خیلی از قطعات هنوز به روز نشده است و با دلار ۱۳ هزار تومان تعیین و عرضه می شود.
محبی نژاد با تکذیب ادعای سخنگوی اتحادیه فروشندگان لوازم یدکی خودرو در خصوص حجم ناچیز کالای قاچاق لوازم یدکی در بازار اظهار داشت: بیش از ۸۰ درصد قطعات موجود در بازار بوسیله قاچاق کالا وارد کشور می شود، برای اینکه حجم واردات رسمی کالا در سال ۹۸ بسیار کمتر از یک میلیارد دلار بوده، این در حالیست که سال های قبل ارزش دلاری کالاهای وارد شده از درگاه رسمی بیش از یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار (۱.۶ میلیارد دلار) بوده است.
۵۷ هزار خودروی کف پارکینگی؛ معطل قطعه
مدیرعامل ساپکو هم از بلاتکلیف بودن ۵۷ هزار دستگاه انواع خودرو در پارکینگ های ایران خودرو آگاهی داد.
عادل پیرمحمدی اضافه کرد: هر کدام از این خودرو ها برای رسیدن به دست مصرف کننده، متوسط نیازمند پنج الی شش قطعه هستند.
وی افزود: در صورتیکه خودرو های دپو شده در پارکینگ های ایران خودرو چشم به راه پنج الی شش قطعه هستند تا به دست مردم برسند، ارزش دلاری قطعات دپو شده ایران خودرو در گمرک کشور حدود ۲۵۰ میلیون دلار است.
مدیرعامل ساپکو همین طور اظهار داشت: کسری قطعات ۵۷ هزار خودروی ناقص رسوب شده در پارکینگ، امکان تولید داخل ندارند.
معاون گمرک: ترخیص ۳۰۰ میلیون تن قطعه خودرو بدون کد رهگیری بانک مرکزی
مهرداد جمال ارونقی معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران در ارتباط زنده تلفنی با این برنامه از رسوب سه و هفت دهم (۳/۷) میلیون تن کالای غیرضروری در گمرکات کشور آگاهی داد و اضافه کرد: حدود ۸۰ درصد از این مقدار کالا بدون مشکل و ایراد در صف ترخیص هستند.
وی درباره دپوی کالاهای مربوط به خودروسازان اشاره کرد: با حکم رئیس سازمان گمرکات کشور برای ترخیص ۳۰۰ میلیون تن کالای مربوط به خودروسازان اقدام نموده ایم که بدون نیاز به کد رهگیری از طرف بانک مرکزی نسبت به ترخیص آن اقدام شده است.
ارونقی با اشاره به اجرائی نشدن مصوبه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت در خصوص صدور مجوز ترخیص قطعاتی که تا ۹۹/۴/۲۴ در گمرک رسوب شده اند آن هم بدون نیاز به صدور کد رهگیری از طرف بانک مرکزی اضافه کرد: در مصوبه ای دیگر، لیست برخی اقلام، استخراج و به گمرک ارسال شده و طبق آن، حدود ۳۵۰ میلیون دلار برای وزارت صمت فرستاده شده و مقرر شده است در مدت یک هفته آینده، بانک مرکزی نسبت به صدور کد رهگیری برای این دسته از کالاها اقدام نماید، حال باید منتظر ماند و دید که اقدام مقتضی ستاندن می شود یا خیر؟
مدیرکل پیشگیری قاچاق کالا: شناسه گذاری قطعات خودرو تا اختتام سال
امیرمحمد پرهام فر مدیرکل پیشگیری قاچاق کالا و ارز در ارتباط زنده تلفنی با این برنامه اظهار داشت: شناسه گذاری کالاهای وارداتی و اعلام آنها به وارد کنندگان؛ یکی از مهمترین اقدام ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز است و این مساله سبب شناسایی و تشخیص کالای قاچاق از کالای غیر قاچاق می شود.
وی افزود: امید است که تا اختتام امسال بتوانیم شناسه گذاری قطعات خودرویی را تکمیل نماییم.
اتحادیه لوازم یدکی خودرو: بازار قطعات خودرو؛ مملو از کالای قاچاق و بی کیفیت
مهدی کاظمی سخنگوی اتحادیه فروشندگان لوازم یدکی خودرو نیز در ارتباط زنده تلفنی با این برنامه اظهار داشت: ۹۹ درصد کالاهای قاچاق موجود در بازار لوازم یدکی خودرو از گمرک خارج می شود، البته آن چه در بازار بعنوان کالای قاچاق یاد می شود؛ کالای بی کیفیت است و کالای قاچاق واقعی حجم بسیار ناچیزی از قطعات را شامل می شود.


منبع:

1399/07/21
14:54:28
5.0 / 5
1443
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تولید , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی