معاون گمرك:

200 هزار تن برنج وارداتی در حال فاسد شدن

200 هزار تن برنج وارداتی در حال فاسد شدن

معاون فنی و امور گمركی گمرك ایران از در حال فاسد شدن ۲۰۰ هزار تن برنج دپو شده در بنادر و گمركات كشور به علت عدم تخصیص ارز اطلاع داد.به گزارش لوازم فلزی به نقل از گمرک ایران، مهرداد جمال ارونقی اظهار داشت: بیشتر از ۲۰۰ هزار تن برنج از چندین ماه پیش در گمرک و بنادر دپو شده و مجوز ترخیص ندارد؛ آن هم در شرایطی که بنا بر اعلام مسؤلان و صاحبانشان، این برنج ها در حال فاسد شدن هستند و با عدم پرداخت ارز به فروشنده، اعتبار بین المللی تجار زیر سوال رفته؛ در این بین سکوت دستگاههای مربوطه قابل تأمل است.
وی در واکنش به خبر فرش قرمز وزارت صمت و گمرک برای واردات ۴۰ واگن موز، تصریح کرد: طبق مفاد ماده ۸ قانون مقررات صادرات و واردات، واردکنندگان کالا شامل دولتی و غیردولتی جهت دریافت مجوز ورود و ثبت سفارش منحصراً باید به وزارت صمت رجوع کنند.
معاون فنی گمرک اضافه کرد: در تبصره ذیل این ماده اعلام شده موافقت با ورود کالا مجوز ترخیص تلقی شده و احتیاج به دریافت مجوز جداگانه ای از وزارتخانه مزبور نیست.
وی به مصوبه ۲۲ فروردین سال ۹۷ هیأت وزیران اشاره نمود و خاطرنشان کرد: طبق جزئیات این مصوبه واردات تمامی کالاهای تجاری به کشور از مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی و سایر مبادی ورودی بدون ثبت سفارش ممنوع اعلام شده است. ازاین رو گمرک مکلف است در مبادی ورودی نسبت به کنترل ثبت سفارش های صادر شده اقدام و سپس اجازه ادامه مسیر کالا را بدهد.
به گفته معاون فنی و امور گمرکی گمرک، در ۷ ماهه سالجاری بالغ بر ۱۸۲ میلیون دلار میوه موز به وزن ۲۶۷ هزار تن توسط گمرکات کشور از راه ۶۳ شخصیت حقیقی و حقوقی وارد کشور شده که تمامی این قلم کالا دارای ثبت سفارش بوده و منشأ ارز توسط بانک مرکزی تأیید شده است.
وی تصریح کرد: واردات موز در مقابل صادرات میوه سیب در نظر گرفته شده و علاوه بر این موضوع، ثبت سفارش معتبر توسط گمرک مطالبه شده و دلیل توقف محموله در مرز رازی عدم عرضه ثبت سفارش معتبر بوده است.
ارونقی افزود: بعد از عرضه مجوزهای قانونی و معتبر، گمرک اجازه ادامه مسیر کالای مزبور را صادر کرده است. همینطور هنگام ترخیص کالا با دریافت تمامی مجوزهای قانونی و مقرراتی و کد رهگیری بانک، تشریفات گمرکی انجام و کالا ترخیص شده است. ازاین رو گمرک نمی تواند هیچ گونه وقفه ای در انجام تشریفات ترخیص ایجاد نماید.
وی با تاکید بر اینکه ثبت سفارش این کالا در ارتباط با یازده اردیبهشت ۹۹ بوده است، اظهار داشت: طبق قانون ثبت سفارش شش ماه اعتبار دارد و ما مجری قانون هستیم و هیچگونه دخل و تصرفی در صدور ثبت سفارش یا تمدید آن نداریم.
معاون گمرک تصریح کرد: معمولاً ۴۰ درصد کالاها بدون داشتن ثبت سفارش به بنادر جنوبی کشور وارد شده و بعد از آن نسبت به دریافت مجوزهای مقرراتی مربوطه مانند ثبت سفارش وزارت صمت اقدام می شود اما در مرزهای زمینی حتما ثبت سفارش باید وجود داشته باشد تا کالا اجازه ادامه مسیر پیدا کند.


منبع:

1399/08/08
23:03:44
5.0 / 5
1601
تگهای خبر: اقتصاد , دستگاه , دولت , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی