گزارش لوازم فلزی؛

واردات بدون انتقال ارز آزاد شد

واردات بدون انتقال ارز آزاد شد

واردات كالا به شیوه بدون انتقال ارز بالاخره عملیاتی شده و از فردا كالاهایی كه به این شیوه وارد شده اند ترخیص خواهند شد؛ اما مقامات بانك مركزی نگران منشاء ارز متقاضی هستند.


به گزارش لوازم فلزی به نقل از مهر، واردات کالا با ارز متقاضی یا همان واردات بدون انتقال ارز با تصمیم شورای هماهنگی اقتصادی دولت مجدداً در دستور کار دستگاههای اجرایی قرار گرفت و حالا گمرک و وزارت صنعت، معدن و تجارت خوشحال هستند و بانک مرکزی نگران. بانک مرکزی اعتقاد دارد که واردات کالا بدون انتقال ارز منعی ندارد، مگر اینکه منشأ ارز مشخص باشد و وزارت صنعت می گوید که این ارز حتی اگر از بازار داخل هم تهیه شده باشد، از کشور خارج شده و چه بهتر که حالا با کالاهایی که مورد نیاز خطوط تولیدی است، باز به چرخه اقتصاد کشور بازگردد. این اولین باری نیست که مبحث واردات بدون انتقال ارز، مثل یک توپ سرگردان در زمین بانک مرکزی و وزارت صمت این پا و آن پا می شود. هر دو طرف هم در جایگاه تخصصی خود، حق به جانب دارند. در واقع، بانک مرکزی اعتقاد دارد ارزی که برای خرید این کالاها استفاده شده، همان فشارهای سنگینی است که نرخ دلار را به این نرخ های عجیب و غریب کشانده و از این پس هم مشخص نیست با آزادسازی رویه واردات بدون انتقال ارز، چه سرنوشتی برای بازار رقم می خورد؛ اما وزارت صنعت، دیدگاه دیگری دارد؛ چونکه به علت معطلی برای تخصیص ارز به مواد اولیه وارداتی، خطوط تولید خیلی از کارخانجات کشور که اتفاقاً صادراتی هم هستند و محصول صادراتی شأن ارزآور است، تعطیل شده یا با ظرفیت پایین کار می کنند. البته در این میان، بازیگر سومی هم به نام گمرک حضور دارد. دستگاهی اجرایی که فقط مجری تصمیمات و سیاست های سایر بخش های دولتی است. مقامات گمرکی می گویند که این شیوه واردات بدون انتقال ارز می تواند تا حدود زیادی منجر به تسریع در ترخیص کالاهایی شوند که ماه هاست در گمرکات و بنادر معطل تخصیص ارز و ترخیص و بعضاً در معرض فساد قرار دارند و عمده آنها کالاهای اساسی یا مواد اولیه تولید هستند. پیشتر از این هم یک مرتبه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، واردات کالا بدون انتقال ارز را مجاز اعلام نموده بود که البته همان زمان نیز، رئیس کل بانک مرکزی بارها مخالفت خویش را با این تصمیم اعلام نموده بود؛ و همین مخالفت ها باعث شد این مصوبه هیچ گاه عملیاتی نشود؛ چونکه همه نگران بودند که فشار واردات بدون انتقال ارز، بازار ارز را در بربگیرد و منجر به افزایش بیشتر نرخ شود؛ اما حالا تجربه نشان داده که به زعم برخی کارشناسان و تولیدکنندگان، حتی در زمانی که واردات بدون انتقال ارز از جانب بانک مرکزی مورد مخالف قرار گرفته و عملاً اجرایی نشده است، باز هم نرخ ارز افزایش یافته و از طرفی، علاوه بر اینکه خطوط تولیدی تشنه کالاها و مواد اولیه هستند، کالاهای آنها که پیشتر به صورت اعتباری یا با ارز خود واردکنندگان در سایر بازارها به گمرکات کشور رسیده بود، دپو شده اند و اجازه ترخیص نمی یابند.
همتی چه می گوید؟
در این رابطه عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی می گوید: مخالفت بانک مرکزی با واردات بدون انتقال ارز، دقیقاً به معنای پیشگیری از وارداتی است که بدون بررسی لزوم ورود آن به کشور و بی توجه به ملاحظات و تعهدات ارزی، توسط واردکنندگان انجام می شود.
وی اعتقاد دارد که در این حوزه، محدودیت های ارزی و لزوم تقویت تولید ملی علل محکمی برای ممنوعیت واردات بدون انتقال ارز است.
همتی با اشاره به اینکه واردات بدون انتقاد ارز می تواند به قاچاق کالا دامن بزند، می گوید: مقابله با قاچاق علاوه بر اینکه تولید ملی را تقویت می کند، با کاهش تقاضای ارز در بازار، باعث کنترل و ثبات بیشتر بازار ارز خواهد شد.
واردات بدون انتقال ارز در چه صورتی به اقتصاد کشور ضربه نمی زند؟حسین صمصامی، وزیر پیشین اقتصاد پیش تر با اشاره به نتایج واردات بدون انتقال ارز، اظهار داشته بود: با رعایت ملاحظاتی مانند «ورود کالاهای سرمایه ای»، «ورود مواد اولیه مورد نیاز بخش تولید»، «جلوگیری از ورود کالاهای لوکس» و «شفافیت منشاء تأمین ارز» این نوع از واردات، اشکالی ندارد. به قول وی، اما در این شکل از واردات چون منشأ تأمین ارز و نقل وانتقال آن، برای بانک مرکزی شفاف نیست؛ بنابراین اگر ملاحظات یاد شده رعایت نشود، علاوه بر اینکه تولید داخلی را متضرر می کند، به بستر مناسبی برای انجام پول شویی و اقدامات مجرمانه تبدیل می شود. در این نوع واردات، احتمال وقوع مخاطراتی همچون «قاچاق کالا»، «اتلاف منابع ارزی»، «از بین رفتن فرصت های شغلی» و «بهم ریختگی صنایع تولیدی» وجود دارد، ازاین رو اگر واردات بدون انتقال ارز تحت مدیریت بانک مرکزی نباشد، بدون شک بازار ارز مبتلا به اختلال خواهد شد.
باید منتظر ماند و دید آیا در مصوبه شورای هماهنگی اقتصادی دولت، شروط لازم برای واردات بدون انتقال ارز (واردات از محل ارز متقاضی) لحاظ شده است تا پس لرزه های این مصوبه بازار ارز کشور را گرفتار نکند یا خیر.


منبع:

1399/08/12
14:49:10
5.0 / 5
1313
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تولید , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی