زنگنه خبر داد

هدف گذاری ۲۵ میلیارد دلاری صنعت پتروشیمی در سال ۱۴۰۰

هدف گذاری ۲۵ میلیارد دلاری صنعت پتروشیمی در سال ۱۴۰۰

به گزارش لوازم فلزی وزیر نفت با اعلان اینكه با تكمیل طرح های جهش دوم صنعت پتروشیمی در سال 1400، ظرفیت تولید سالانه محصولات پتروشیمی كشور به 100 میلیون تن می رسد كه نسبت به سال 92 افزایش 80 درصدی دارد، اظهار داشت: ارزش تولید محصولات نهایی این طرح ها در مجموع به 25 میلیارد دلار می رسد.


به گزارش لوازم فلزی به نقل از ایسنا، بیژن زنگنه امروز در آیین افتتاح سه طرح ملی نفت از پتروشیمی لردگان بعنوان اولین طرح نام برد و با اشاره به افزایش تولید محصولات پتروشیمی در هفت سال اخیر، اظهار داشت: هدف اصلی وزارت نفت و دولت در صنعت پتروشیمی، گذر از خام فروشی، تکمیل زنجیره ارزش و رفع نیاز داخل بوده است.
وی با اشاره به اینکه بیشتر طرح های جهش سوم صنعت پتروشیمی با هدف تولید سالانه ۱۳۳ میلیون تن و با ارزش ۳۷ میلیارد دلار نیز در حال اجراست، اضافه کرد: همانطور که قبل تر وعده دادیم، ۱۹ طرح پتروشیمی در جهش دوم با ارزش ۱۱.۴ میلیارد دلار سرمایه گذاری و تولید ۲۵ میلیون تن امسال به بهره برداری می رسد.
بگفته زنگنه، از شروع امسال تا حالا پنج طرح پتروشیمی با سرمایه گذاری ۳ میلیارد دلار ازسوی رئیس جمهوری افتتاح شده و طرح اوره و آمونیاک لردگان ششمین طرح پتروشیمی است که امسال به بهره برداری می رسد.
وزیر نفت مجموع سرمایه گذاری در سه طرح ملی وزارت نفت در لردگان، خوزستان و بوشهر را بیش از یک میلیارد دلار عنوان نمود و اظهار داشت: طرح هایی که امروز افتتاح می شود همسو با برنامه های اقتصاد مقاومتی است که درون زایی و برون گرایی دو مولفه اصلی آنهاست.
وی با اعلان اینکه پتروشیمی لردگان در منطقه ای کمتر توسعه یافته و با هدف محرومیت زدایی به بهره برداری رسیده است، اشاره کرد: این طرح ازسوی شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس (هلدینگ خلیج فارس) اجرا شده است که روزانه ۳ هزار تن و سالانه بیش از یک میلیون تن اوره تولید می کند.
محرومیت زدایی و ریل گذاری برای آینده
وزیر نفت ظرفیت تولید کنونی اوره کشور را ۶.۵ میلیون تن عنوان نمود و اظهار داشت: ظرفیت تولید اوره کشور با بهره برداری از طرح اوره و آمونیاک لردگان و بهره برداری از طرح های مسجدسلیمان و هنگام، سالانه ۳ میلیون تن دیگر افزایش می یابد و د حالی که مصرف داخلی اوره ۲ میلیون تن است، مازاد آن می تواند صادر شود.
زنگنه با اعلان اینکه در اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی باتوجه به تنوع محصولات پتروشیمی در بالادست، یکی از اولویت های راهبردی این وزارتخانه توسعه صنایع پیشران و پایین دستی این صنعت است، اظهار نمود: به همین دلیل واحد کریستال ملامین پتروشیمی لردگان با ۲۵ درصد پیشرفت در حال اجراست و کار دو پارک کریستال ملامین و اوره رزینی که ارزش افزوده قابل توجهی دارند شروع می شود.
وی افزود: افزون بر این مجموعه ها، باتوجه به خوراک تخصیص یافته برای صنایع پیشران و صنایع پایین دستی با هدف اشتغالزایی و برمبنای طرح آمایش سرزمینی، ریل گذاری مناسبی برای آینده هم انجام دادیم، طرح پروپیلن مرکز همچون این طرح ها به شمار می آید که آخرین مراحل هماهنگی را در دولت می گذراند. ؛ همین طور چند مگاپروژه هم در حال اجراست که آغاز عملیات اجرائی یا بهره برداری از آنها به زودی با حضور شما (رئیس جمهوری) شروع می شود.
بخش خصوصی؛ ساخت و بهره برداری واحد فرآورش
وزیر نفت از طرح ۵۰ هزار بشکه ای فرآورش پیش ساخته نفت در غرب کارون بعنوان دومین طرحی که امروز به بهره برداری می رسد نام برد و یادآوری کرد: ظرفیت برداشت ایران از میدان های مشترک غرب کارون از ۷۰ هزار بشکه در سال ۹۲ با افزایش حدود ۶ برابری به ۴۰۰ هزار بشکه در سال ۹۹ رسیده است.
زنگنه استفاده از ظرفیت های فرآورشی پیش ساخته سریع الاحداث را یکی از کارها در میدان های غرب کارون با هدف شتاب بخشی به عملیات و کاهش تصدی دولت برشمرد و اظهار داشت: این طرح در میدان آزادگان در قالب اجاره با یک شرکت اروپایی و با بهره گیری از ۵۰ میلیون دلار سرمایه گذاری ساخته شد.
وی اجرای سریع کار و سرمایه گذاری و بهره برداری ازسوی بخش خصوصی را بعنوان دو هدف اجرای این طرح عنوان نمود و اظهار داشت: اولین بار در تاریخ صنعت نفت بعد از ملی شدن این صنعت است که واحد فرآورشی ازسوی بخش خصوصی تولید شده و به بهره برداری رسیده است. دولت تنها به ازای هر بشکه نفت فرآوری شده، ۱.۲۸ دلار هزینه فرآورش پرداخت می کند.
مدیریت ۴۵ روزه میعانات گازی با ساخت مخازن متمرکز
وزیر نفت با اعلان اینکه انجام چنین کارهایی جزو سیاست های ماست که آنرا دنبال می نماییم و ظرفیت های داخلی هم برای ساخت این کارخانه ها بسیار برقرار است از مخازن متمرکز ذخیره سازی پارس جنوبی بعنوان سومین طرح نام برد و اظهار داشت: مخازن متمرکز ذخیره سازی میعانات گازی پارس جنوبی که خوراک پالایشگاه ستاره خلیج فارس را هم تامین می کند ظرفیت ذخیره سازی ۴ میلیون بشکه را داراست.
زنگنه اظهار داشت: مخازن متمرکز ذخیره سازی میعانات گازی میدان پارس جنوبی کمک می نماید ظرفیت مازاد میعانات گازی این میدان را ۴۵ روز مدیریت نماییم که کاری بسیار مهمست.
نفت پیشران اقتصاد
زنگنه همین طور با اشاره به دیدار اعضای شورای عالی هماهنگی اقتصادی دولت در چند روز گذشته با رهبر معظم انقلاب اسلامی و تاکید ایشان بر تحقق اهداف سال جهش تولید و خصوصاً صنعت نفت با تاکید بر شرکت های دانش بنیان اضافه کرد: صنعت نفت همانطور که می دانید یکی از عوامل محرک و پیشران اقتصاد است و بدون شک توجه به طرح های اولویت دار این صنعت، زمینه ساز پویایی زنجیره ای از کارهای وابسته به این صنعت در پیمانکاران، سازندگان تجهیزات و ارائه دهندگان خدمات فنی خواهد بود.
وی اشاره کرد: طرح های جهش تولید صنعت نفت با تاکید بر توان شرکت های دانش بنیان داخلی تهیه شده است و برای عملیاتی شدن هر چه سریعتر خدمت رئیس جمهوری و رهبر معظم انقلاب اسلامی ارائه می شود، دانش بنیان کردن صنعت نفت امروز یک مسئله جدی است و طرح هایی که امروز افتتاح می شوند همسو با برنامه های اقتصاد مقاومتی هستند و درون زایی و برون گرایی دو مولفه اصلی آنهاست.
وزیر نفت اظهار داشت: طرح های زیادی در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی در حال اجراست که به زودی افتتاح می شوند.
منبع:

1399/09/06
16:42:08
5.0 / 5
944
تگهای خبر: اقتصاد , تولید , خدمات , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی