برای تحقق وعده افزایش تولید خودرو:

قطعه سازان سهم خویش را ایفا كردند دولت و خودروسازان كمك نكنند تولید كاهشی می شود

قطعه سازان سهم خویش را ایفا كردند دولت و خودروسازان كمك نكنند تولید كاهشی می شود

به گزارش لوازم فلزی دبیر انجمن سازندگان قطعه و مجموعه های خودرو ضمن تاکید براینکه قطعه سازان کشور سهم خویش را حتی بیشتر از توانشان باوجود همه مشکلات، انجام دادند؛ اعتقاد دارد که چنانچه خودروسازان و نهادهای تصمیم گیر همچون بانک مرکزی فکری برای تأمین منابع مالی برای افزایش تولید نکرده و سهم خویش را ایفا نکنند، وعده افزایش تولید محقق نشده و تولید کاهشی خواهد شد.


مازیار بیگلو در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اینکه بعضی می گویند، قطعه سازان باوجود اینکه همیشه اعلام توقف تولید می کنند اما توانسته اند تولید را در یکی از خودروسازان اصلی تا بیشتر از ۲۰۰۰ دستگاه هم افزایش داده اند؛ خاطرنشان کرد: در وهله اول عامل این قضیه، در حقیقت جو مثبتی بود که در سطح قطعه سازی به علت اصلاح قیمت ها به وجود آمد. اصلاح قیمت ها که در سه ماهه اول و سه ماهه دوم صورت گرفت، شرایط مثبت روحی در قطعه سازان حادث شد، گردش حساب ها برای بعضی از آنها اصلاح گردید، برخی توانستند تسهیلات بانکی دریافت نمایند و کارهای خود رونق دهند.
دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه های خودرو خاطرنشان کرد: اما در جلساتی که با مدیران عامل خودروسازان داشتیم، اعلام کردیم که تابحال همه ی صحبت ها در حد وعده و وعید مانده و تأمین مالی برای ما اتفاق نیفتاده است. قرار بود با این افزایش تیراژ که نقدینگی را درگیر می کند، متعاقبا تأمین مالی هم انجام شود؛ اما متاسفانه این اتفاق هنوز نیفتاده است.
وی تصریح کرد: قطعه سازان هم تا حدی می توانند از جیب خود یا محل اعتبارات بانکی، تأمین مالی داشته باشند؛ چنانچه تا نیمه ابتدایی دی ماه، این تأمین مالی برای قطعه سازان صورت نگیرد، به هر دو خودروسازان اعلام کردیم که ناخواسته به علت عدم تأمین مالی، تولید کاهشی خواهد شد؛ بنابراین از همین حالا هر دو خودروساز و همینطور نهادهای تصمیم گیر و نهادهای حکومتی همچون وزارت صمت و بانک مرکزی بایستی به فکر تأمین منابع مالی مورد نیاز برای تحقق افزایش تولید باشند.
بیگلو در ارتباط با نظر خود خودروسازان در این رابطه، اظهار داشت: نخستین صحبت خودروسازان این است که به علت زیان دهی، نمی توانیم نقدینگی خویش را تأمین کنیم؛ بنابراین قطعه سازان باید در سال جهش تولید با ما همکاری کنند. اما دیگر مشخص است که قطعه سازان در افزایش ۶۰ الی ۷۰ درصدی افزایش تولید، برادری خویش را ثابت کرده اند؛ چونکه این افزایش از محل افزایش تیراژ قطعه سازی انجام شده است.
این مقام صنعتی اضافه کرد: اما بهرحال هر قطعه سازی یک توانی دارد و اینکه تنها از قطعه ساز توقع داشته باشیم برای جهش تولید بجنگد، خارج از توان اوست و این حجم از افزایش تولید در قطعه سازی که نقدینگی را درگیر کرده است، بایستی توسط خودروساز به ما پرداخت گردد. اما هم اکنون خودروسازان به بهانه زیان انباشته و زیانی که امسال متحمل شده است و همینطور طرح تحول که هنوز تصویب نشده است، فعلا توان مالی برای پرداخت و تأمین مالی مورد نیاز قطعه سازان ندارد.
دبیر انجمن سازندگلن قطعات تصریح کرد: حال که حاکمیت و نظام تصمیم گرفته است که تیراژ تولید خودرو را افزایش دهد، خودش هم باید تا زمانی که طرح تحول تصویب و اجرا شود و خودروسازان از زیان دهی بیرون بروند، تأمین مالی آن (تامین مالی برای افزایش تولید) را انجام دهد. بعد از آن ما هم توان بازپرداخت تسهیلات را خواهیم داشت.
منبع:

1399/09/19
17:30:17
5.0 / 5
897
تگهای خبر: تولید , خودرو , دستگاه , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی