در ۵ سال قبل اعتبارات دلاری سازمان تحقیقات یك پنجم شده است

در ۵ سال قبل اعتبارات دلاری سازمان تحقیقات یك پنجم شده است

به گزارش لوازم فلزی رئیس سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی ضمن اشاره به اینکه در بودجه پیشنهادی ۱۴۰۰ اعتبار در نظرگرفته شده برای تحقیقات پژوهشی بخش کشاورزی ۲۰درصد افزایش داشته است اظهار داشت: اما به صورت کل در پنج سال قبل اعتبارات دلاری سازمان تحقیقات یک پنجم شده است.


به گزارش لوازم فلزی به نقل از ایسنا، کامبیز تاجر در حاشیه مراسم تجلیل از برگزیدگان بخش کشاورزی و منابع طبیعی اظهار نمود: سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و دانشگاه ها در حال هم افزایی هستند که نتیجه این هم افزایی دستاوردهای خوبی به دنبال خواهد داشت.
رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی در پاسخ به این سؤال که بودجه پیشنهادی ۱۴۰۰ در بخش پژوهش کشاورزی نسبت به سال قبل با چند درصد افزایش همراه بوده و آیا این بودجه کافی است یا خیر اظهار داشت: بودجه پژوهشی سال جاری نسبت به سال قبل حدود ۲۰درصد افزایش داشته است. این افزایش به صورت نسبی از نظر ریالی بد نیست ولی اگر به علت ضرورت تجهیزات دقیق و ارتباطات بیرونی این اعتبار را برپایه دلار محاسبه نماییم در پنج سال قبل اعتبار دلاری سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی یک پنجم شده است. در سال ۱۳۹۳ و ۱۳۹۴ حدود ۳۰۰ میلیون دلار اعتبار داشتیم که در سال ۱۳۹۹ حدود ۶۰ میلیون دلارشده است. البته برای سال۱۴۰۰ این اعتبار افزایش داشته است اما برای توسعه پژوهش کافی نیست.
وی با بیان به اینکه جمعیت در حال رشد است و با تغییر ذائقه غذایی و محدودیت در منابع آب و خاک مواجه هستیم، اظهار داشت: البته این محدودیت ها شامل حال کشورهای دیگر هم می شود و همه به دنبال این هستند که از منابع محدود غذای بیشتری تولید شود. اما کشور ما به علت تحریم های ظالمانه گرفتار محدودیت های مضاعف شده است. ازاین رو احتیاج به پژوهش مضاعف داریم در حقیقت پژوهش زاییده محدودیت است. پس باید پژوهشها چند برابر شود و ظرفیت های پژوهشی ارتقا یابد.
به گزارش لوازم فلزی به نقل از ایسنا، در این مراسم ضمن رونمایی از چندین طرح در رابطه با بخش کشاورزی از پژوهشگران و طرح های برتر در حوزه کشاورزی تقدیر به عمل آمد.
منبع:

1399/09/25
12:23:02
5.0 / 5
1203
تگهای خبر: آموزش , بودجه , تولید , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی