نیكزاد:

دولت بودجه را اصلاح كند

دولت بودجه را اصلاح كند

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان این سفارش به دولت که بودجه را اصلاح کرده و باردیگر به مجلس شورای اسلامی عرضه کند، درباره افزایش قیمت فولاد و سیمان اظهار نمود که وزارت صنعت، معدن و تجارت قول داده ظرف این هفته قیمت فولاد را به کمتر از ۱۰ هزار تومان برساند.


به گزارش لوازم فلزی به نقل از ایسنا، علی نیکزاد در حاشیه جلسه غیرعلنی امروز مجلس شورای اسلامی جهت بررسی لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ در نشست خبری با تسلیت ایام فاطمیه، گرامیداشت حماسه ۹ دی و سالروز شهادت شهید قاسم سلیمانی، اظهار داشت: بودجه سند و چارچوب و ابزار حکمرانی است از نظر قانونی باید کلیات آن در کمیسیون تلفیق به رای گذاشته شود و بعد مجلس شورای اسلامی درباره آن تصمیم نهایی را اتخاذ کند اما بودجه مشکلات عدیده ای دارد برخلاف سیاست های کلی وابستگی به نفت افزایش یافته و از نظر تراز عملیاتی کسری قابل توجهی دارد. متاسفانه بودجه برای انجام پروژه های عمرانی کاهش یافته است.
وی افزود: مقام معظم رهبری به دولت برای اصلاح ساختار بودجه سفارش هایی داشتند که شاهد اصلاح ساختار نیستیم ما اصلاح ساختار را در بودجه نمی بینیم رئیس جمهور هم نامه ای به مقام معظم رهبری فرستاده اند و ایشان پاسخی را بیان کرده اند در خصوص این که اگر بیشتر از یک میلیون بشکه نفت در روز بفروش می رسد باید مازاد براین میزان به صندوق توسعه و ۱۴.۵ درصد به شرکت ملی نفت و الباقی برای بدهی های گذشته داده شود بنابراین اگر تبصره چهار بودجه درباره ی تأمین منابع عمومی و بحث صندوق توسعه ملی محقق نشود باری بالغ بر ۱۰۰ میلیون تومان به بودجه تحمیل خواهد شد بنابراین دولت باید اقدام عاجل انجام دهد.
نایب رئیس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: رئیس مجلس شورای اسلامی در نامه ای به رئیس جمهور این موارد را مطرح کرده که باید دولت لایحه بودجه را اصلاح کند و مجدد به مجلس بدهد. بودجه سال ۱۴۰۰ یک ریل گذاری است چون در نخستین سال کاری مجلس یازدهم و آخرین سال کاری دولت دوازدهم بوده و باید اصلاح گردد، چون اگر اصلاح نشود در سال بعد تورم سنگینی را شاهد خواهیم بود پس زمان باقی مانده بسیار طلایی است مسؤلان دولتی با نمایندگان تلفیق جلسه ای برگزار کنند تا بودجه به صورت دقیق و مبتنی بر اصلاح ساختار، اصلاح گردد. ما کشوری ثروتمند اما با دولت های فقیر هستیم نباید مبانی مالیاتی مبتنی بر گرفتن مالیات از اقشار پایین دست و کارمندان بوده و شاهد فرارهای مالیاتی باشیم.
نیکزاد در سفارش ای به دولت اظهار نمود: اشکالات فنی بودجه را اصلاح کرده و بودجه عملیاتی عرضه کند که نتیجه آن تحمیل تورم نباشد و زیرساخت ها توسعه پیدا کند و به عدالت اجتماعی نزدیک تر شویم. اینها با اصلاح ساختار میسر می شود موضوعی که مجلس شورای اسلامی برای آن وقت گذاشت و مقام معظم رهبری هم تاکید دارند که بودجه عملیاتی شود.
او همینطور خاطرنشان کرد که اگر کمیسیون تلفیق به کلیات بودجه رای ندهد عملا وارد بررسی جزئیات آن نخواهد شد.
نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوالی درباره علت انجام ۱۱ سفر استانی خاطرنشان کرد: این سفرها به دعوت نمایندگان انجام می شود ما در این سفرها برای استان ها تصمیم گیری نمی نماییم چون این وظیفه استاندار است، اما بنده در جایگاه نایب رییسی بنا به دعوت نمایندگان در این سفرها حضور پیدا کردم تا بتوانیم در حد توان مشکلات را برطرف نماییم.
وی توضیح داد: طبق تجربه استانداری ام متاسفانه پنج تا هفت درصد بودجه استانی داده می شود و مابقی در تهران متمرکز است. با توجه به همین تجربه و در مقام نایب رییسی در این سفرها مشکلات را بررسی نموده و در همان استان جلساتی را تشکیل می دهیم که نتیجه آن به صورت جلسه ختم می شود. ما از مسؤلان استانی می خواهیم که صورت جلسه ای نوشته که بتوانند به آن عمل کنند و خروجی آن حل مشکلات باشد. البته می توانستم در مقام نایب رییسی از مسؤلان استانی بخواهم به مجلس شورای اسلامی آمده تا مشکلات را در جلسه ای در مجلس برطرف نماییم ولی بهتر است که در میان مردم حضور داشته و از نزدیک مشکلات را ببینیم. هر ماه هم جهت بررسی عمل به صورت جلسات نشست هایی را در مجلس شورای اسلامی برگزار می نماییم تا مشکل در نهایت حل شود هم اکنون هم تعدادی دیگر از نمایندگان از بنده برای حضور در حوزه های انتخابیه شان دعوت نمودند.
وی در پاسخ به سوال دیگری درباره علت بالاتر بودن قیمت فولاد و سیمان از نرخ جهانی اظهار نمود: بالغ بر ۳۰ میلیون تن فولاد در کشور تولید می شود ولی حداکثر مصرف داخلی ۱۵ میلیون تن است. میزان تولید سیمان هم ۶۰ میلیون تن بوده که حدود ۵۰ میلیون تن مصرف داریم. در گذشته جلساتی با سرپرستان وزارت صنعت، معدن و معدن برگزار گردید و آنها هم به صراحت اعلام نمودند قیمت تمام شده فولاد با عنایت به وضعیت انرژی، حقوق کارگران، تسهیلات و کمک ها نباید بیشتر از ۸۵۰۰ تومان به ازای هر کیلو فولاد نباشد.
وی افزود: در یک مقطعی قیمت فولاد در کشورمان از قیمت جهانی هم گرانتر شد تا این که آقای رزم حسینی بعنوان وزیر صنعت، معدن و معدن انتخاب شده و قول داد قیمت فولاد را به کمتر از ۱۰ هزار تومان به ازای هر کیلوگرم برساند. این مورد از معاونان وزیر صنعت، معدن و معدن هم مورد پیگیری قرار گرفت تا این که دو هفته گذشته باردیگر قیمت فولاد به بالاتر از ۱۰ هزار تومان افزایش یافت. اعتقاد بنده و اعضای کمیسیون صنایع این است که حداکثر این قیمت باید ۱۰ هزار تومان باشد سیمان چنین وضعیتی دارد.
نایب رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: وزارت صنعت، معدن و معدن قول داده که ظرف این هفته قیمت فولاد را به کمتر از ۱۰ هزار تومان برساند باید کار کارشناسی هم برای تبدیل فولاد یعنی از سنگ آهن تا تبدیل به شمش و فولاد و ورق آن هم صورت گیرد.
نیکزاد در مورد وضعیت قیمت قیر پس از مصوبه مجلس شورای اسلامی در خصوص اعطای قیر مجانی برای آسفالت راه های روستاها و مصارف دیگر اظهار داشت: یک ماه قبل قیمت هر تن قیر چهار میلیون تومان بود تا این که دولت و مجلس شورای اسلامی در همکاری خوب و با تایید شورای نگهبان تصویب کردند که ۴۰۰۰ تا ۵۰۰۰ میلیارد تومان اعتبار به چند دستگاه یعنی دو وزارت راه و شهرسازی و کشور، بنیاد مسکن، نوسازی مدارس، منابع طبیعی و بسیج داده شود تا آنها از این اعتبار برای خرید قیر و آسفالت راه های روستایی و سایر موارد مندرج در قانون استفاده کنند. به محض اجرای این قانون یک دفعه قیمت قیر به تنی هفت میلیون تومان رسید. از دولت می خواهم که این مورد را بررسی کند وزارت نفت و وزارت صنعت، معدن و معدن هم باید ورود کنند نباید کسانی به اسم بخش خصوصی و بورس بخواهند قیمت را ۸۰ درصد گرانتر کرده که این کار درستی نیست.
وی افزود: چرا در حالیکه وزارت نفت در دو سه ماه گذشته وضعیت را برای صادرات ارزیابی می کرد باید قیمت قیر افزایش پیدا کند آن هم قیر که ارزبری و مواد خارجی نیاز ندارد. دوستانی که انحصار قیر دارند نباید از شرایط سو استفاده کنند لازم است دولت به این مورد ورود کند.
منبع:

1399/10/08
13:02:42
0.0 / 5
1108
تگهای خبر: ابزار , بودجه , تولید , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی