طبق گفته معاون وزیر راه

مالیات، خانه های خالی را به بازار اجاره كشاند

مالیات، خانه های خالی را به بازار اجاره كشاند

به دنبال ارسال پیامک به مالکان 1.5 میلیون واحد مسکونی خالی از سکنه، معاون وزیر راه و شهرسازی گفته که برمبنای فایلهای دفاتر املاک و گزارشهای میدانی، عرضه مسکن استیجاری در بازار 30 درصد افزایش یافته است.


به گزارش لوازم فلزی به نقل از ایسنا، طرح مالیات بر خانه های خالی بعد از یک رفت و برگشت از مجلس به شورای نگهبان، سرانجام توسط شورا تایید شد. این قانون در حقیقت اصلاحیه قانون سال ۱۳۹۴ بود. برمبنای طرح جدید، خانه هایی که خالی محسوب شوند، ماهانه باید مالیاتی معادل دو برابر ارزش اجاره هرماه پرداخت کنند و این ضریب در سالهای بعد ۵۰ درصد نسبت به سال قبل افزایش خواهد یافت. سازمان امور مالیاتی مکلف است حداکثر تا ۳ ماه بعد از تصویب قانون نهایی، نسبت به تعیین ارزش اجاری ماهانه املاک در شهرها و مناطق مختلف اقدام نموده و هرسال آنرا به روزرسانی کند.
از جانب دیگر وزارت راه و شهرسازی، سامانه املاک و اسکان که اطلاعات واحدهای مسکونی کشور در آن درج می شود را از بهمن ماه ۱۳۹۸ رونمایی و مردادماه ۱۳۹۹ اجرایی کرد. بعد از آن اعلام گردید که ۱.۵ میلیون واحد مسکونی خالی شناسایی شده و برای مالکان آنها پیامک ارسال شده است. مدتی قبل هم محمود محمودزاده ـ معاون وزیر راه و شهرسازی ـ به ایسنا اعلام نمود که اگر مالکان این ۱.۵ میلیون واحد نسبت به اصلاح وضعیت سکونتی خود اقدام نکنند مشمول مالیات بر خانه های خالی می شوند. طبق آخرین آمار تا کنون ۱۰۹ هزار واحد مسکونی برای ستاندن مالیات خانه های خالی به سازمان امور مالیاتی معرفی شده اند.
اما یکی از سوالات اصلی این است که این طرح چه تاثیراتی بر کنترل بازار مسکن خواهد داشت. محمودزاده بتازگی در این خصوص گفته است: بعد از مصوبه مجلس و برمبنای تعداد فایل ارائه شده در دفاتر مشاور املاک، عرضه مسکن استیجاری حدود ۳۰ درصد بیشتر از زمان مشابه سال قبل بوده و این آمار، یک آمار برمبنای مستندات و گزارشات میدانی است. بگفته وی، روند عرضه مسکن خالی در کنار اجرای طرح های اقدام ملی و تکمیل مسکن مهر به افزایش عرضه مسکن کمک خواهدنمود که مجموع این سیاست ها به تعادل در بازار کمک می نماید.1399/10/20
22:40:02
0.0 / 5
1146
تگهای خبر: بازار , مالیات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی