مالیات هیچ برای خانه های گران قیمت

لوكس نشینها خوش به حالشان شد!

لوكس نشینها خوش به حالشان شد!

لوازم فلزی: با وجود آنکه طبق قانون بودجه سال 1399 صاحبان خانه های بالای 10 میلیارد تومان می بایست سالانه مبلغی معادل یک هزارم تا پنج هزارم ارزش ملک خود مالیات بدهند، برمبنای اعلام دیوان محاسبات مجلس، تحقق مالیاتی از این طریق در هشت ماه ابتدای سال جاری صفر بوده است.


به گزارش لوازم فلزی به نقل از ایسنا، طبق بند ۱ تبصره ۶ قانون بودجه سال ۱۳۹۹ هر واحد مسکونی با ارزش معادل ۱۰ میلیارد تومان و بیشتر مشمول مالیاتی به میزان یک در هزار تا پنج در هزار می شود. بدین صورت که صاحبان خانه های لوکس باید سالانه نسبت به مازاد ۱۰ تا ۱۵ میلیارد تومان یک در هزار، نسبت به مازاد ۱۵ تا ۲۵ میلیارد تومان دو در هزار، نسبت به مازاد ۲۵ تا ۴۰ میلیارد تومان سه در هزار، نسبت به مازاد ۴۰ تا ۶۰ میلیارد تومان چهار در هزار، نسبت به مازاد ۶۰ میلیارد تومان به بالا پنج در هزار مالیات بپردازند.
به بیان ساده تر خانه ای که ۱۵ میلیارد تومان ارزش دارد صاحب آن باید سالانه پنج میلیون تومان مالیات بپردازد، اگر خانه ای ۲۵ میلیارد تومان ارزش داشته باشد مالک ملزم به پرداخت سالانه ۱۵ میلیون تومان مالیات است، اگر واحد مسکونی ۶۰ میلیارد تومان بیارزد صاحب خانه باید ۱۴۰ میلیون تومان مالیات بر دارایی پرداخت کند و اگر خانه ای ۷۰ میلیارد تومان ارزش داشته باشد مالیات سالانه آن برای صاحبش ۱۹۰ میلیون تومان است.
با این وجود دیوان محاسبات برای اولین بار و همزمان با بررسی لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ گزارشی از اجرای بودجه ۱۳۹۹ در هشت ماهه نخست منتشر نموده که نشان میدهد کمترین تحقق مالیاتی به عوارض خروج از کشور، خانه ها و خودرو های گرانقیمت اختصاص یافته که به ترتیب حدود ۶ درصد و صفر درصد بوده اند!
طبق این گزارش درآمدهای نامتوازن مالیاتی بر طبق گزارش دیوان محاسبات، مجموع درآمدهای مالیاتی ۸ ماهه منتهی به آبان ماه سال ۹۹ نسبت به دوره مشابه سال قبل با رشد حدود ۳۶.۷ درصدی مواجه بوده که در مجموع به طور متوسط ۱۰۱.۷ درصد از درآمدهای مالیاتی محقق شده است. اما این رشد اسمی، متوازن و در قالب عدالت ارزیابی نمی گردد. هرچند یافته های دیوان محاسبات نشان میدهد مالیات های نقل و انتقال سهام و حقوق کارکنان بخش خصوصی با آمار کم سابقه به ترتیب حدود ۷۷۹ درصد و ۱۶۳ درصد رشد تحقق مواجه بوده اند.
این آمار نشان میدهد کاستی هایی درباب ستاندن مالیات از خانه های لوکس و گرانقیمت وجود دارد و بنظر می رسد اجرای این قانون در سایه زمزمه های ستاندن مالیات از خانه های خالی به محاق رفته است. اوایل امسال طرح دوفوریتی اصلاحیه ماده ۵۴ مکرر قانون مالیاتهای مستقیم، مربوط به ستاندن مالیات از خانه های خالی به تصویب رسید که بعد از چکش کاری در مجلس و رفع ۱۶ ایرادی که شورای نگهبان به آن گرفت نهایتا ۲۶ آذرماه ۱۳۹۹ به تایید شورا رسید.
قبل از تایید قانون مالیات بر خانه های خالی از طرف شورای نگهبان، وزارت راه و شهرسازی و وزارت اقتصاد اقدامات لازم را برای اجرائی شدن این قانون شروع کردند. صاحبان ۲.۵ میلیون واحد مسکونی خالی از سکنه می توانند در تیررس مالیاتی قرار گیرند که تا کنون ۱.۵ میلیون واحد از طرف وزارت راه و شهرسازی شناسایی و ۱۰۹ هزار پیامک برای صاحبان آنها ارسال شده است. اما اجرای این قانون بعنوان یک عامل فقط نمی تواند منجر به ایجاد تعادل در بازار مسکن شود و به عقیده کارشناسان، اجرای قانون مالیات بر خانه های لوکس و مالیات بر عایدی سرمایه نیز لازم است.
نمایندگان مجلس حدود یک ماه است که طرح مالیات از خانه های لوکس را روی میز قرار داده اند. بنا بگفته نمایندگان، دولت از شروع سال جاری قرار بوده بخشنامه مالیات بر خودرو های لوکس و خانه های گرانقیمت را سه ماهه ارائه کند اما با گذشت هشت ماه هنوز بخشنامه به تصویب نرسیده است. مهدی طغیانی ـ عضو کمیسیون عمران مجلس ـ مدعی شده که دولت در بحث معیشت مردم اقدام جدی انجام نداده و با طرحهای مجلس هم مخالفت می کند؛ نمونه اش مخالفت با طرح تامین کالاهای اساسی است.
مقرر است منابع حاصل از این نوع مالیات به صندوق طرح جهش تولید و تامین مسکن (که البته هنوز به تصویب نرسیده اما با تصویب فاصله چندانی ندارند) برود. نمایندگان اعلام نموده اند ۲۰ درصد از منابع حاصل از مالیات بر واحدهای لوکس و گرانقیمت برای تامین مسکن مددجویان تحت پوشش نهادهای حمایتی صرف خواهد شد.
منبع:

1399/11/01
22:33:24
0.0 / 5
1077
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , بودجه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی