اخطار پورابراهیمی درباره انتخاب رئیس جدید سازمان بورس

اخطار پورابراهیمی درباره انتخاب رئیس جدید سازمان بورس

به گزارش لوازم فلزی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی نسبت به انتخاب رئیس جدید سازمان بورس اخطار داد و اظهار داشت که این فرد باید سابقه تخصصی مدیریت بازار سرمایه، تحصیلات تخصصی در مقطع ارشد به بالا، جسارت در تصمیم گیری و سوابق سالم را دارا باشد.


محمدرضا پورابراهیمی در گفتگو با ایسنا، اظهار نمود: در چند روز اخیر و پس از انتشار استعفای رئیس سازمان بورس موضوعاتی عنوان شد که هم افکار عمومی، هم فعالان بازار سرمایه و هم مجلس شورای اسلامی بخصوص در کمیسیون اقتصادی به دنبال این بودیم که مسائل در ارتباط با انتخاب فرد جایگزین با عنایت به نیازهای بازار بورس برای پوشش نقاط ضعف، عملکرد مدیریتی ماه های اخیر این سازمان مورد توجه قرار گیرد.
وی افزود: انتظار ما از مجموعه دولت و متولیان بخش اقتصاد و وزیر اقتصاد این است که نهایت دقت را در انتخاب فرد جدید داشته باشند تا دغدغه کنونی مردم در بازار سرمایه با انتخاب یک مدیر کارآمد، توانمند و قوی پوشش داده شود. ما خبرهایی از دولت در مورد پیشنهادهای جایگزین برای سازمان بورس داریم که نگرانی های ما را در این حوزه دو چندان کرده است.
نماینده مردم کرمان در مجلس شورای اسلامی افزود: رئیس جدید سازمان بورس باید چند خصوصیت مهم داشته باشد؛ اول این که حداقل چند سال در بازار سرمایه کار اجرایی در سطوح مدیریت های میانی انجام داده باشد و بر این بازار اشراف داشته باشد. طبیعتا کسی که با بازار سرمایه بیگانه باشد نمی تواند آنرا مدیریت کند چنین انتخابی خطای راهبردی خواهد بود. پس نخستین خصوصیت این است که این فرد حتما سابقه فعالیت اجرایی در حوزه های تخصصی داشته باشد.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی افزود: همینطور انتظار این است که فردی انتخاب گردد که تحصیلات در رابطه با بازار سرمایه و در مقطع کارشناسی ارشد به بالا داشته باشد و بتواند با تحلیل محتوایی و تخصصی، موضوعات در رابطه با بازار سرمایه را در تصمیمات خود لحاظ کند، ازاین رو شرط تخصص تحصیلات برای اشراف بر مفاهیم، چارچوب ها و مکانیزم های بازار سرمایه مسئله ی مهمی است.
پورابراهیمی افزود: این فرد همینطور باید مدیر توانمند و مقتدری باشد که جسارت تصمیمات مهم و اساسی را خصوصا در مواردی که پای تضعیف حقوق مردم در بین است داشته باشد و بتواند با صراحت بدون رودربایستی و بدون وابستگی به گروه یا جریانی اقدام نماید و جلوی جریانات مافیایی که می خواهند در بازار سرمایه اختلال ایجاد کنند را بگیرند.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: طبیعتا سوابق چنین فردی باید نشان دهنده سلامت او هم باشد و خدایی نکرده سوء سابقه ای هم وجود نداشته باشد. اشتهار به سلامت یکی از مهم ترین مولفه های اساسی برای چنین فردی است چون که در غیر این صورت تبعات سنگینی برای مردم و اقتصاد کشور خواهد داشت اینها شاخصه های مورد انتظار مجلس شورای اسلامی و نمایندگان است و هر گزینه ای با هر اسم و نامی که چنین مولفه هایی داشته باشد از او حمایت می نماییم.
وی خاطرنشان کرد: ما خبرهای نگران کننده ای در مورد برخی افراد داریم که فاقد این خصوصیت ها هستند. این که کسی سابقه تخصصی در حوزه بازار سرمایه نداشته باشد نگرانی جدی بوجود می آورد و ما نمی توانیم بازار سرمایه را به کسی بسپاریم که کوچک ترین سابقه اجرایی در کمترین رده های مدیریت بازار سرمایه نداشته باشد و بخواهد برای بازار سرمایه با این ابعاد از بورس تهران گرفته تا بورس انرژی و بورس کالا تصمیم گیری کند، بنابراین از دولت می خواهیم از انتخاب چنین افرادی اجتناب کند چونکه اثراتش به بخش های دیگر تسری می یابد و محدود به بازار سرمایه نخواهد بود.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در ادامه سابقه تخصصی مدیریت در بازار سرمایه، تحصیلات تخصصی مقطع ارشد به بالا، جسارت در تصمیم گیری و قدرت اجرا و سلامت و وجود سابقه سالم را از شروط لازم برای انتخاب رئیس جدید سازمان بورس عنوان و تصریح کرد: انتخاب فردی خارج از این شاخصه ها به بازار بورس که منافع مردم به آن گره خورده آسیب می زند و آنرا گرفتار چالش می کند بنابراین نسبت به انتخاب افراد اخطار می دهیم انتظار ما این نیست که ساختار بازار سرمایه دولتی باشد. شورایعالی بورس و ساختار سازمان بورس یک سازمانی کاملا غیردولتی است که منافع ملی را تأمین می کند، اما رویکرد انتخاب برپایه ضوابط و مقررات به این شکل است که توسط دولت تصمیم گیری می شود اما این نباید سبب شود که بورس به ساختار کاملا دولتی تبدیل گردد و اثراتش در حوزه اقتصادی منجر به این شود که تحت حاکمیت یک قوه قرار بگیرد و خدایی نکرده منافع ملی تحت الشعاع قرار گیرد.
پورابراهیمی خاطرنشان کرد: ما معتقد هستیم انتخاب فردی با این خصوصیت ها می تواند شرایط بازار سرمایه را ارتقاء دهد و عملکرد آنرا بهبود بخشد، اگر دولت بخواهد فردی خارج از این خصوصیت ها را انتخاب نماید طبیعتا تبعاتش به عهده دولت می باشد ما مسئولیت نمی پذیریم و مجلس شورای اسلامی نسبت به آن تصمیمات و واکنش نشان خواهد داد و اقدامات قانونی برپایه تکالیف مجلس شورای اسلامی و کمیسیون اقتصادی انجام می شود بنابراین به دولت و وزیر اقتصاد گوشزد می نماییم کاری کنند که به نفع کشور است.
حسن قالیباف اصل، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار سه شنبه هفته گذشته(۳۰ دی ماه)استعفای خویش را به وزیر امور اقتصادی و دارایی ارائه کرد.1399/11/05
13:36:50
0.0 / 5
1069
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , دولت , سرمایه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی