جزئیات ۶ مصوبه جدید برای تسریع ترخیص كالا

جزئیات ۶ مصوبه جدید برای تسریع ترخیص كالا

لوازم فلزی: در امتداد تسهیل و تسریع ترخیص کالا شش مصوبه درباب تلورانس ارزش، وزن، کالاهای متروکه، کالاهای ممنوعه و ترانزیت خارجی مصوب شده است.به گزارش لوازم فلزی به نقل از ایسنا، مهرداد ارونقی - معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران - جزئیات پیشنهادات گمرک و مصوبات ستاد تنظیم بازار را طی گزارشی تشریح کرده است.

تلورانس وزنی به نفع صاحبان کالا اصلاح شد

باتوجه به مشکلات گوناگون مربوط به رفع تعهدات ارزی ناشی از اخــــتلاف وزن پروانه های وارداتی و بمنظور تسهیل در تجارت فرامرزی قرار شد وزارت صنعت، معدن و تجارت، گمرک و بانک مرکزی، نسبت به پذیرش تلورانس وزنی ۱.۵ درصد برای «کالاهای فله و کالاهای اساسی و ضروری» مشمول دریافت ارز ترجیحی (گروه یک کالائی) که بصورت فله یا کانتینری وارد می شوند، اقدام نمایند و درباب سایر کالاها همچون کالاهای اساسی مشمول گروه ۲۱، حداکثر سه درصد تلورانس وزنی، قابل پذیرش بوده و ملاک رسیدگی قرار گیرد.

مبنای محاسبه تلورانس وزنی، وزن کل ثبت سفارش شد، نه وزن هر محموله

در خصوص رفع تعهد ارزی کالاهایی که معیار اقدام، وزن کالا می باشد به گمرک و بانک مرکزی اختیار داده شد تا نسبت به محاسبه تلورانس وزنی، با درنظر گرفتن ثبت سفارش اقدام نمایند و چنانچه تلورانس وزنی برمبنای وزن کل ثبت سفارش باشد، در مجموع، مورد پذیرش بوده و ملاک اقدام و اجرا برای بانک مرکزی خواهد بود.

تلورانس اختلاف ارزش تا ۷ درصد به نفع صاحبان کالا تغییر کرد

پیرو تصمیمات قبلی کارگروه تنظیم بازار درباب بیش بود یازده قلم کالاهای اساسی و ضروری، گمرک ایران مجاز گردید در بررسی ارزش۱۱ قلم کالای اساسی و ضروری معادل پنج درصد بیشتر از ارزش های متوسط ابلاغی را اعمال نموده و چنانچه در بررسی پرونده های اختلافی، میزان بیش بود ارزش، بیش از پنج درصد و تا هفت درصد باشد بایستی بعد از کسر پنج درصد، مابقی را به عنوان بیش بود تلقی و لحاظ کند. باید به این نکته توجه کرد که بعد از تعدیلات اعلام شده، بیش بود ارزش های بالاتر از هفت درصد، بدون کسر پنج یا هفت درصد اعلام شده، بصورت کامل مبنای محاسبه قرار خواهد گرفت.

پذیرش درخواست ترانزیت خارجی در گمرک بوشهر بدون ثبت سفارش

در راستای پیشنهادات ارائه شده از طرف مراجع ذیربط در استان بوشهر، به گمرک این اختیار داده شد تا با درخواست صاحبان کالا های دارای اولویت ارزی ۱، ۲۱، ۲۲، ۲۳ و ۲۴ بر ترانزیت خارجی این کالاها بدون مطالبه ثبت سفارش با ستاندن تضامین لازم، تحت رویه "ترانزیت خارجی"اقدام وکنترلهای لازم را در این خصوص انجام دهد تا از رسوب کالا در مناطق ویژه اقتصادی واماکن گمرک جلوگیری شود.

متروکه نشدن کالاهای اساسی به زودی بررسی می شود

همچنین موضوع متروکه شدن کالاهای اساسی در گمرکات کشور متاثر از مصوبات وبخشنامه های صادر شده مطرح ومقرر شد جلسه ای با محوریت معاونت تجاری داخلی ودستگاه های ذیربط تشکیل و راهکارهای اجرائی برای تصمیم گیری به جلسات آتی کارگروه ستاد تنظیم بازار ارائه شود.

کالاهای گروه ۲۷ ممنوعه در آستانه تصمیم گیری نهایی

در ارتباط با گزارش گمرک ایران در خصوص در آستانه فساد قرار گرفتن کالاهای مشمول گروه ۲۷ موجود در بنادر و گمرکات کشور که دارای اولویت ارزی غیرفعال هستند نیز قرار شد جلسه ای با مسئولیت دفتر مقررات صادرات و واردات و با حضور بانک مرکزی، گمرک دبیرخانه کارگروه تنظیم بازار تشکیل و با سازو کار قانونی اقدام لازم بعمل آید.

منبع:

1399/11/27
14:24:40
0.0 / 5
883
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی