امضای قرارداد 85 پروژه تاسیسات آب شیرین كن با بخش خصوصی

امضای قرارداد 85 پروژه تاسیسات آب شیرین كن با بخش خصوصی

به گزارش لوازم فلزی معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا اظهار داشت: هم اکنون، قراردادهای 85 پروژه تاسیسات آب شیرین کن شامل 24 پروژه در حال ساخت و 61 پروژه در حال بهره برداری با ظرفیت 177 میلیون متر مکعب در سال با حجم سرمایه گذاری 17 هزار و 500 میلیارد ریال (در زمان عقد قرارداد) با سرمایه گذاران بخش خصوصی منعقد شده است.


به گزارش لوازم فلزی به نقل از وزارت نیرو، قاسم تقی زاده خامسی امروز در کنفرانس سه روزه بین المللی نمک زدایی و تصفیه آب اظهار نمود: بیش از ۹۰ درصد قراردادهای منعقد شده در استان های حاشیه خلیج فارس و دریای عمان هستند که نشان دهنده فرصت های توسعه نمک زدایی در این منطقه است.
معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا اشاره کرد: در دولت تدبیر و امید، ۵۴ واحد از کل ۸۵ واحد آب شیرین کن ذکر شده، در دست راه اندازی و بهره برداری است که نشان دهنده توجه دولت دوازدهم به توسعه ظرفیت های استحصال و نمک زدایی آب دریاست.
وی افزود: در دولت دوازدهم، موافقت اولیه تخصیص برداشت و نمک زدایی از آب دریای عمان برای استان های سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و خراسان رضوی مجموعاً به میزان ۲۸۰ میلیون مترمکعب صادر شد و انتخاب کنسرسیوم سرمایه گذار متشکل از شرکت های بخش خصوصی برای مطالعات و اجرای طرح نیز انجام شده است.
این مقام مسئول افزود: یکی از پروژه های بزرگ نمک زدایی کشور، طرحی است که بمنظور تامین نیازهای معدن گل گهر، مس سرچشمه و چادرملو در استان های یزد و کرمان و تعدادی از صنایع در استان یزد و همین طور تامین نیازهای شرب استان هرمزگان و نقاط جمعیتی مسیر انتقال در استان کرمان، در دست اجرا است.
وی با اعلان اینکه مجوز تخصیص آب برای برداشت از خلیج فارس و نمک زدایی این طرح به میزان ۱۵۰ میلیون مترمکعب در سال توسط وزارت نیرو صادر شده، عنوان کرد: این طرح جهت رسیدن به اهداف کامل خود، دارای سه فاز اجرائیست که فاز اول آن اخیراً با حضور رئیس جمهور به بهره برداری رسید. این طرح با مساعدت های دولت در تامین وام ۲۸۰ میلیون یورویی و تامین مالی بوسیله بانک های داخلی تا حالا فقط فاز اول آن به بهره برداری رسیده و افتتاح فازهای بعدی نیز در صورت فعال شدن و تامین منابع مالی کافی، تا سال ۱۴۰۱ به طول خواهد انجامید.
معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا اشاره کرد: بطور خلاصه، اقداماتی برای شروع و اجرائی شدن پروسه انتقال آب دریا برای مصارف صنعت به استان های سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، اصفهان، کرمان، هرمزگان و یزد درچارچوب موافقت های اولیه تخصیص آب صادره برای شرکت های آب منطقه ای استان های ذی ربط، در حال انجام بوده و غالباً سرمایه گذاران آنها نیز تعیین شده اند.
بگفته مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران، از طرفی مطابق با فرمایشات مقام معظم رهبری، انجام چنین اقداماتی توسط این دولت، ریل گذاری برای اقدامات و کارهای آینده محسوب شده و امید می رود شروع عملیات اجرائی این طرح ها نیز در همین دولت صورت گیرد.
برخورداری از ۲۷۰۰ کیلومتر مرز دریایی در کشور
بگفته وی کشور ایران با در اختیار داشتن ۲۷۰۰ کیلومتر مرز دریایی در شمال و جنوب کشور از فرصت های بی نظیری برای بهره مندی از آب دریا برخوردارست.
وی ادامه داد: این ظرفیت خدادادی، مورد توجه وزارت نیرو بوده و هست ولی تلاش شده برنامه ریزی برای بهره مندی از آن با در نظر گرفتن ملاحظات مختلف زیست محیطی، اجتماعی و اقتصادی صورت گیرد.
معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا افزود: نتایج زیست محیطی برداشت آب از دریا و دفع پساب های تغلیظ شده در زیست بوم های آبی نزدیک ساحل می تواند بسیار شدید باشد و منجر به تخریب زیستگاه ها و لطمه به حیات آبزیان شود. بدین سبب لازم است که در صدور مجوز برداشت آب دریا و راه اندازی واحدهای نمک زدایی، ملاحظات زیست محیطی به دقت رعایت شود.
وی با اشاره به قانون توزیع عادلانه آب در ادامه تصریح کرد: مطابق با ماده ۲۱ قانون توزیع عادلانه آب، تخصیص آب منحصراً با وزارت نیرو بوده و وزارت نیرو از دولت قبل اقدامات جدی درباب شناسایی فرصت های تخصیص آب دریا را آغاز نموده است.
تقی زاده خامسی اشاره کرد: در این راستا مطالعات جامعی در مورد نیاز سنجی به استحصال آب دریا و نمک زدایی باتوجه به برنامه ها و طرح های توسعه بخش صنعت با مشارکت وزارت نیرو و وزارت صنعت، معدن و تجارت صورت گرفت. در نتیجه این مطالعات، نیاز آبی ۹۰۰ میلیون متر مکعبی بخش صنعت در ۱۷ استان شناسایی شد.
منبع:

1399/11/30
21:37:57
0.0 / 5
993
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی