پیش بینی برای افزایش قیمت آب نشده است

پیش بینی برای افزایش قیمت آب نشده است

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی اظهار داشت: تا حالا پیش بینی برای افزایش تعرفه آب در سال آینده نشده است و گمانه زنی هایی که در این خصوص انجام می شود تایید نمی نماییم.


به گزارش لوازم فلزی به نقل از ایسنا، مسعود خشایی امروز در جمع خبرنگاران و در پاسخ به سوال ایسنا در خصوص جریمه مشترکان پرمصرف در سال ۱۳۹۹، اظهار داشت: بر طبق مصوبه هیات وزیران بهای آب مشترکان خانگی هفت درصد افزایش یافت و مشترکان پرمصرف و بدمصرف ۱۶ درصد اضافه تر نیز پرداخت کرده اند که هزینه آن برای پروژه های هدررفت آب هزینه می شود.
بگفته وی آنچه برای ما مهمست نگاه درآمدی نیست بلکه بحث بازدارندگی است و تا حالا نیز توانسته ایم نتیجه مثبتی دریافت نماییم بطوریکه حدود ۴ الی ۵ درصد تعداد مشترکان بد مصرف کاهش پیدا کرده است.
وی با اشاره به تعداد مشترکان خوش مصرف و پرمصرف در کل کشور اظهار نمود: شش درصد مشترکان بدمصرف، ۳۴ درصد پرمصرف و ۶۰ درصد خوش مصرف هستند.
معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی درباب حذف قبوض کاغذی نیز اظهار نمود: نزدیک به ۱۰۰ درصد زیرساخت ها برای این مساله انجام شده و ۹۵ درصد قبوض کاغذی را حذف کردیم و برای سال آینده بر طبق دستورالعمل ها هیچ قبض کاغذی صادر نمی گردد.
کاهش ۳۰ درصدی بارندگی ها در کشور
حمیدرضا کشفی - معاون راهبری و نظارت بر بهره برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور - اظهار داشت: با تمام توان آماده شدیم تا به سراغ سال ۱۴۰۰ برویم، تا حالا ۳۰ درصد از بارندگی ها نسبت به سال قبل کمتر بوده و آن طور که برآورد می شود شاید این کمبود چندان جبران نشود و اساسا در بعضی مناطق گرفتار کمبود خواهیم شد.
وی با اشاره به اهمیت تصفیه خانه فیروزبهرام اظهار نمود: این پروژه یکی از بالاترین پروژه های عمرانی است که یک تونل شمال به جنوب در شرق تهران را شامل می شود و یکی از منحصربه فردترین تونل های دنیا است. برای وصل انشعاب فاضلاب نیاز به زیرساخت است تا شبکه های فرعی تشکیل نشود جاری سازی فاضلاب در شبکه امکان پذیر نیست و با راه اندازی این تونل امکان جمع آوری این فاضلاب ممکن می شود و اکیپ های ما مبادرت به رفع انشعاب خواهند کرد و ما در تهران در شبکه از تصفیه خانه جلوتر هستیم.
طرح مشکل فاضلاب اهواز به کجا رسید؟
معاون راهبری و نظارت بر بهره برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با اشاره به آخرین وضعیت فاضلاب اهواز اظهار داشت: بحث فاضلاب سطحی در اهواز همزمان با جمع آوری فاضلاب نیازمند زیرساخت های اساسی است که در جمع آوری آب های سطحی بسیار عقب تر هستیم البته در بحث فاضلاب نیز شرایط چندان مطلوب نمی باشد.
کشفی با اشاره به اینکه رقم ۵۰ میلیون یورو را برای این کار در نظر گرفته شده که یک سوم آن پرداخت شده است، اشاره کرد: مناقصات در حال انجام می باشد و پروسه انجام کار نیز پیش می رود و امیدواریم زمستان سال آینده مشکل کمتری داشته باشیم. اما اگر جمع آوری آب سطحی توسط شهرداری انجام نشود سیستم فاضلاب به تنهایی قادر به ساماندهی و حل مشکل نیست، پس وزارت کشور نیز پیگیر این مساله شده و امیدواریم این مساله به زودی برطرف شود.
افزایش تعداد شهرهای دارای تنش آبی
وی با اشاره به اقدامات انجام شده برای مقابله با کم آبی اظهار داشت: در دو ماه گذشته جلسات کارگروه کم آبی را برگزار و سندهایی را در این عرصه تدوین کردیم که بلافاصله در سال ۱۴۰۰ ابلاغ می شود و نقشه راهی برای تامین آب خواهد بود.
معاون راهبری و نظارت بر بهره برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور افزود: سال قبل ۱۵۰ شهر دارای تنش آبی در کشور داشتیم که امسال این عدد به حدود ۲۵۰ شهر می رسد، اما امیدواریم با اقداماتی که صورت می گیرد تاب آوری شهرها افزایش یابد.
کشفی با اشاره به اینکه بیش از ۲۲۰ شهر ما با تنش آبی مواجه می شوند، اشاره کرد: اگر در پیک مصرف تا ۱۰ درصد کمبود داشته باشیم رنگ زرد ۱۰ تا ۲۰ درصد، رنگ نارنجی و بیش از ۳۰ درصد رنگ قرمز اتلاق می شود و این مساله بدین معناست که در پیک مصرف با ۳۰ درصد کمبود مواجه هستیم اما این مساله لزوما به مدلول قطعی آب نیست و ممکنست کاهش فشار و یا قطعی های مقطعی را شامل شویم.
وی با اشاره به اینکه برای مقابله با تنش ها باید سامانه ها را ارتقاء دهیم، اظهار داشت: باید اقداماتی صورت گیرد تا پایداری و ارتقاء کیفی منابع آب در نقاط مختلف شهر افزایش یابد و از این طریق می توانیم میزان تلفات را کاهش دهیم.
کشفی با اشاره به میزان آب بدون درآمد اظهار نمود: بر طبق آمار سال ۱۳۹۸ حدود ۲۵.۴ درصد آب بدون درآمد است که از این مقدار ۱۳ درصد هدررفت ظاهری، ۱۱ درصد هدررفت واقعی و ۱.۴ درصد مجاز بدون درآمد است که دولت برای ساماندهی به این مساله بودجه خاصی را در نظر نگرفته و از محل منابع جاری شرکتها را موظف به پرداختن به این مساله می نماییم.
معاون راهبری و نظارت بر بهره برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با اشاره به میزان فرسودگی شبکه آب کشور اظهار نمود: میانگین سرانه مصرف خانگی حدود ۱۷۰ لیتر در شبانه روز است که در کشورهای توسعه یافته این عدد ۱۲۰ لیتر به ازای هر نفر در شبانه روز تخمین زده می شود. در ایران برخی شهرها مانند تهران سرانه بالاتر و برخی شهرها مثل مشهد و یزد سرانه کمتری دارند.
بگفته وی ۲۴ درصد طول شبکه های لوله کشی شهری عمری بالای ۲۵ سال دارد و درصدی از آنها فرسوده می باشند و هرسال باید چهار تا پنج درصد شبکه ها مورد بازسازی قرار گیرند که این اتفاق نمی افتد، چونکه قیمت تمام شده از مشترکان دریافت نمی گردد.1399/12/25
01:54:57
0.0 / 5
835
تگهای خبر: اقتصاد , بودجه , دولت , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی