وزیر صمت مطرح كرد

آبادانی هر چه بیشتر سواحل مكران با خط ۴ انتقال آب

آبادانی هر چه بیشتر سواحل مكران با خط ۴ انتقال آب

وزیر صمت اظهار داشت: خط 4 پروژه انتقال آب خلیج فارس و دریای عمان به استان های شرقی و فلات مرکزی، سبب آبادانی بیشتر سواحل مکران و استفاده پروژه های مهم مستقر در این منطقه ژئوپلتیکی از این آب است.به گزارش لوازم فلزی به نقل از وزارت صمت، علیرضا رزم حسینی در آئین بهره برداری و شروع عملیات اجرائی طرح انتقال آب خلیج فارس و دریای عمان به استان های شرقی و فلات مرکزی ایران امروز ۲۴ اسفند را یکی از روزهای ماندگار و تاریخی در تاریخ چند هزار ساله کهن ایران زمین نامید و گفت: امسال با همه تنگناها و تحریم های ظالمانه دشمنان اما با به ثمر نشستن رویایی ناباورانه انتقال آب از دریا به صحرا سالی ماندگار در تاریخ تابناک ایران خواهد بود.
وی با اعلان اینکه قطعه اول خط انتقال آب از هرمزگان به معادن گل گهر در استان کرمان آبان ماه امسال افتتاح شد، بیان کرد: امروز قطعه ۲ و ۳ این خط از گل گهر به مس سرچشمه به طول ۱۵۰ کیلومتر و از مس سرچشمه به اردکان به طول ۵۵۰ کیلومتر و در کل با طول خط انتقال ۸۲۰ کیلومتر از خلیج فارس تا اردکان افتتاح می شود.
تحقق دستورات رئیس جمهور درباب ورود بخش خصوصی در تولید آب
وی همین طور با اشاره به تأکیدات رئیس جمهور درباب این پروژه اظهار داشت: رئیس جمهور نیز از مسئولین خواسته بودند که بخش خصوصی را در تولید آب برای ایجاد بازار مبادله ای بدون دخالت دولت تشویق کنند.
وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: با انتقال ۸۲۰ کیلومتر (خط اول) همزمان خط دوم از همین مسیر از هرمزگان به استان های خراسان جنوبی و خراسان رضوی به طول یک هزار و ۵۵۰ کیلومتر خواهد رفت.
رزم حسینی یادآوری کرد: البته حدود ۳۵ درصد از این خط به طول ۴۰۰ کیلومتر انجام شده است که نکته حائز اهمیتی است.
وی با اشاره به خط سوم از این انتقال افزود: خط سوم از استان هرمزگان به اصفهان به طول ۹۲۰ کیلومتر خواهد رفت که اقدامات اجرائی برای انجام آن نیز صورت گرفته است.
وزیر صنعت، معدن و تجارت اشاره کرد: خط چهارم انتقال نیز برای استان سیستان و بلوچستان از مسیر چابهار تا زابل به طول ۸۲۰ کیلومتر خواهد بود که توسط شرکت های بزرگ صنایع معدنی و پتروشیمی انجام می شود.
رزم حسینی همین طور با اشاره به دستاوردهای این ابر پروژه مهم و راهبردی اظهار داشت: تامین آب پایدار و جدید، تحول اقتصادی باتوجه به فعالیت شرکت های بزرگ معدنی و پتروشیمی در راه انتقال، محرومیت زدایی و توسعه متوازن، تثبیت جمعیت در شرق کشور و جلوگیری از مهاجرت و حاشیه نشینی، اشتغال پایدار و استفاده شهرک ها و نواحی صنعتی در طول مسیر از آب پایدار از دستاوردهای این ابر پروژه ملی می باشد.
آبادانی هر چه بیشتر سواحل مکران با خط ۴ انتقال آب
وی همین طور با اشاره به توجهات مقام معظم رهبری و ریاست جمهوری درباب توسعه سواحل مکران، اشاره کرد: خط ۴ این پروژه مهم سبب آبادانی هرچه بهتر سواحل مکران و استفاده پروژه های مهم مستقر در این منطقه ژئوپلتیکی از این آب است.
وزیر صمت با اشاره به الزامات اجرای این پروژه، اظهار داشت: کشورهای حاشیه خلیج فارس روزانه ۲۶ میلیون متر مکعب از آب شیرین دریا استفاده می نمایند و سهم ما با اجرای این پروژه مهم ۶۰۰ هزار متر مکعب در روز خواهد بود که فاصله بسیاری با رقم استفاده کشورهای حاشیه خلیج فارس داریم، پس افزایش سهم کشورمان از آب خلیج فارس از الزامات است.
وزیر صمت در ادامه اظهار داشت: رئیس جمهور در سال ۱۳۹۶ از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی برای شروع کار ۴۰۰ میلیون دلار بودجه اختصاص داد که تا حالا ۲۸۰ میلیون دلار آنرا بهره برده ایم.

1399/12/25
13:29:03
0.0 / 5
743
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , بودجه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
MetalSaz لوازم فلزی

metalsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لوازم فلزی محفوظ است

لوازم فلزی

ساخت لوازم فلزی